Denník N

Aká veľká je slnečná sústava? Budete potrebovať pravítko a jeden list papiera

Aká veľká je slnečná sústava? Asi každý vie, čo do nej spadá. Slnko, pár planét, planétok, komét, asteroidov, občas nejaká tá sonda vyslaná človekom či vesmírny odpad. Aká veľká je však naša slnečná sústava?

Nejeden šikovný Youtuber, napríklad JurajVie, sa venuje vesmíru. Veľkosť slnečnej sústavy sa dá ukázať na asi všetkom možnom, ale asi nikto to nerobil na jednoduchom kancelárskom papieri, ktorý majú bežne v rukách študenti, pracujúci či vlastne každý človek, až na nemalé percento výnimiek. Tak, pozrime sa na to. Jeden papier má na dlhšiu stranu 297mm, čiže veľmi zaokrúhlene 30cm.

  1. Slnko by bolo v maličkom bode priamo v rohu papiera
  2. Merkúr – 2,3 mm, vzdialenosť možno špendlíkovej hlavičky
  3. Venuša – 4,3 mm
  4. Zem – 5,9 mm, alebo inak o niečo viac ako pol centimetra. Ostáva tak… približne celý jeden papier.
  5. Mars – 9 mm. Veľkosť priemeru náboja. Na papieri veľkosti A4.
  6. Jupiter – 31 mm. To sa celkom podobá na rám trochu staršieho televízora.
  7. Saturn – 56,5 mm. Veľmi zaokrúhlene 2 palce a k tomu také malé nič
  8. Urán – 101,8 mm. Približne 1/3 papiera. A taktiež 1/3 slnečnej sústavy.
  9. Neptún – 178 mm. Už sme za polovicou. Tu však slnečná sústava nekončí.
  10. Koniec Kupierovho pásu, ktorý tvoria najrôznejšie drobné vesmírne objekty, by bol na tejto mierke 297 mm. Pre porovnanie, naša Zem je len o niečo menej ako 6 mm. Koniec Slnečnej sústavy je tak asi 50x ďalej, ako je vzdialenosť, ktorú prekoná teplo a svetlo zo Slnka na ceste k našej planéte. Slnečná sústava je tak jednoducho obrovská.

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.