Denník N

Farmárčenie právnika Krátkeho. Nakláňa sa spravodlivosť na stranu biznisu?

Najglobálnejší slovenský veľkofarmár, skupujúci pozemky v Bielorusku, riadi svoj biznis pod českou vlajkou. Prednedávnom predal mediálny dom KOSICE:DNES, aby v obchodných spoločnostiach, kde roky pôsobil, zanechal značné dlhy. Kde žije tento rodený Sninčan a aký majetok vlastní v malebnej obci pri Prahe? Ako reagoval jeho kolega, advokát Vladislav Byrsa na predžalobné výzvy?

Počas návštevy českého sídla DJ Krátkeho som sa zamyslel, kým pán Krátky v skutočnosti je. Pochádza z učiteľskej rodiny zo Sniny, vyštudoval právo na UPJŠ v Košiciach. Kedysi sa ako “ostrý právnik” zavŕtal do konkurzu Drukosu aj do ďalších spoločností. Navonok firmy konsolidoval, v skutočnosti na nich zrejme zarobil. V súvislosti s DPMK vysúdil cez spoločnosť Outclaim od mesta Košice 2,5 mil. Eur. V roku 2014 založil mediálny dom KOSICE:DNES. Verejným tajomstvom bolo, že výplaty v redakcii pravidelne meškali. Nakoniec neprišli vôbec. A domček sa zrútil.

Naproti tomu Krátkeho luxusné nehnuteľnosti a pozemky, sledované kamerami pod hradom v obci Okoř, vyzerajú celkom zrekonštruovane:

 

Daniel Krátky po novom skupuje poľnohospodárske farmy v Bielorusku, so zámerom vlastniť až 100000 hektárov. Na Slovensku má cez Slovenské farmárske družstvo väčšie množstvo pôdy ako  Andrej Babiš. Nie je mu ale čo závidieť. Vyhráža sa žalobami a medializácia mu nevonia (okrem tej v TA3, kde sa ho moderátor neodváži spýtať ani na jedinú chúlostivú tému). Pritom družstvá a eseročky, v ktorých roky pôsobil, dlhujú štátu na daniach a odvodoch desiatky tisíc eur. Tiež mzdy zamestnancom a honoráre spolupracovníkom.

 

Vladislav Byrsa

„Práca v KRATKY GLOBAL mi priniesla spoločenskú prestíž a profesný posun,“ usmieval sa pán advokát Byrsa ohľadne spolupráce s Danielom Krátkym v krátkom dokumente. Zaujímavosťou je, že práve pán Byrsa ako “posledný mohykán” figuruje v zadĺžených a vytunelovaných firmách pána Krátkeho.

Obchodný register SR – Výsledky vyh¾adávania pod¾a priezviska a mena osoby

Keďže aj ja som pracoval cca 1 mesiac (v januári 2021) pre redakciu KOSICE:DNES, ktorú pred rokmi založil a financoval pán Krátky a mal som uzatvorenú autorskú zmluvu s pánom Byrsom, oslovil som ich so žiadosťou o úhradu mzdy, s predžalobnou výzvou na zaplatenie dlžnej sumy, s oznámením o podozrení zo spáchania trestného činu nevyplatenie mzdy a odstupného, atď.

Dokumenty som zaslal obyčajne aj doporučene. Na adresu KRATKY:GLOBAL v košickom Auparku aj na adresu pána Byrsu na Železníkoch. Bez odozvy. O mesiac som za ním zašiel osobne, bývam totiž v bloku oproti. Neotváral, a tak som mu hodil dokumenty do schránky. Emailom som tiež kontaktoval konateľov a spoločníkov družstiev, na ktorých sa dajú dohľadať kontakty. Vrátili sa mi nedoručené. Preposlal som ich Slovenskej advokátskej komore a ďalším inštitúciám. Koncom mája som oslovil sestru pána Byrsu, ktorá pracuje na Úrade práce vo Zvolene,  sama je vyštudovanou právničkou. Tá mi ako jediná zo všetkých odpísala:

Dobrý deň, p. Kvič!

Vašu dokumentáciu postúpim bratovi. Cením si Vašu dôveru, ale kontaktovať  rodinného príslušníka a zasielať mu informácie, s ktorými nemá nič spoločné,  na pracovný email , je viac ako „netradičné“. Želám si, aby sa Vaše vzájomné spory a nedorozumenia vyriešili v zmieri a s porozumením.

Nuž, musím súhlasiť. A chcem sa milej pani dodatočne ospravedlniť. Okrem nej som však listom kontaktoval aj rodinu pána Krátkeho v Snine, čo ma tiež trochu mrzí. Rodina predsa nemôže za to, koho vychovala. Alebo môže?

Mne by napríklad stačilo, keby títo dvaja právnici a podnikatelia odpovedali na otázky, alebo aspoň na pracovné emaily a zaplatili by mi dlžnú sumu. Prečo sa cítia nedotknuteľní? Po mojej osobnej skúsenosti si myslím, že právo a paragrafy, ako ich vnímajú a používajú JUDr Krátky a JUDr Byrsa (žiaľ aj ich mladé, vyparádené právničky) sa nielen naklonilo, ale odpadlo a zhnilo v kope biznisu.

Verím, že spravodlivosť zatiaľ nie…

 

Teraz najčítanejšie

Tomáš Kvič

Autor v slobodnom povolaní, básnik, publicista, textár. Participoval na projektoch Nuit Blanche a EHMK 2013, viedol dobročinnú iniciatívu NEXABOW, pôsobil v redakcii KOSICE:DNES. V súčasnosti sa venuje investigatívnej činnosti, písaniu poviedok a tvorbe pre deti.