Denník N

Ukrajinské šliapnutie na hrdlo slobody prejavu – časť 2

Vo februári som napísal článok o tom, ako boli na Ukrajine zatvorené 3 televízne kanály, kde som sa dotkol témy slobody slova na Ukrajine. Teraz sa opäť porozprávajme o «najdemokratickejšej krajine» na svete.

20. augusta večer rozhodla Národná bezpečnostná rada Ukrajiny (NBRU) o zablokovaní ukrajinského spravodajského webu strana.ua a uložila osobné sankcie voči šéfredaktorovi Igorovi Gužovovi. Strana.ua je jednou z troch najčítanejších webových stránok na Ukrajine, ktorá je známa tým, že novinári sa nebáli hovoriť o skutočnom stave vecí na Ukrajine, vyjadriť alternatívny uhol pohľadu a kritizovať ukrajinského prezidenta. Je potrebné pripomenúť, že NBRU je priamo podriadená prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému. Dôvodom je fakt, že zablokovaná stránka údajne propaguje proruskú propagandu.

Skúsme prísť na to, prečo sa to na Ukrajine deje. Ukazuje sa, že v «najdemokratickejšej» krajine sveta je pri moci NEnajdemokratickejší prezident, a to aj s dvojitými štandardami.

Volodymyr Zelenskyj neustále hovorí o slobode slova, európskych a demokratických hodnotách, tancuje pred západnými partnermi a celým svojim vzhľadom ukazuje, ako sa snaží a bojuje proti všetkému, čo sa len vzdialene podobá na Rusko. Ukrajinské úrady však v skutočnosti všemožne blokujú všetky médiá. Prečo sa to robí? Aby ľudia nemohli poznať pravdu o tom, čo sa deje na Kryme, na Donbase, v Rusku a o tom, aké bezprávie sa deje na samotnej Ukrajine. O tom, že Volodymyr Zelenskyj neplní svoje sľuby, sa vie už dlho. Preto sa chystá kandidovať na druhé prezidentské obdobie a jeho rating však nie je dostatočný.

Zelenskyj plánuje v krajine ponechať iba tie médiá, ktoré je možné ľahko ovládať ručne. A samozrejme je svätou povinnosťou ukrajinského prezidenta podávať správy o vykonanej práci príslušným orgánom EÚ a USA.

Je to hanba pre dvojité štandardy, ktoré existujú v Európskej únii. Keď sa v Bielorusku začali zatvárať zdroje a webové stránky opozičných extrémistov, všetci európski lídri v Európskom sneme kričali z plných pľúc a uvalili sankcie. Keď sú na Ukrajine zatvorené opozičné zdroje, existuje pocit, že sú všetci slepí a tvária sa, že nerozumejú, čo sa deje – na vedľajšej koľaji ticho mlčia, vraj by to tak malo byť.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.