Denník N

V Afganistane končí aj Western Union. Pre trpiace obyvateľstvo je to ďalší úder pod pás

Bucharest/Romania - 09.06.2020: Branch of Western Union money transfer in BUcharest.. Western Union sign and logo.
Bucharest/Romania – 09.06.2020: Branch of Western Union money transfer in BUcharest.. Western Union sign and logo.

Cezhraničné prevody peňazí od ľudí zo zahraničia svojim rodinám sú ideálnou príležitosťou pre krypto spoločnosti.

Dianie v Afganistane opäť plní titulné stránky novín a spravodajských portálov. Pravdepodobne ste zaznamenali sťahovanie sa americkej armády, no vojenské jednotky nie sú jediné, ktoré túto ťažko skúšanú ázijskú krajinu opúšťajú. Končí v nej aj Western Union, globálny poskytovateľ finančných prevodov.

V najhoršom možnom čase.

Spoločnosť pozastavuje prevody peňazí do krajiny, práve keď milióny Afgáncov potrebujú finančnú podporu najviac.

A prečo je práve táto spoločnosť tak dôležitá? Pre milióny ľudí žijúcich v Afganistane je to jediný spôsob, ako sa dostať k peniazom od svojich blízkych pracujúcich v zahraničí. Týmto rozhodnutím ostanú od nich úplne odrezaní.

Znie to ako nočná mora, však? To nemôže byť pravda? 

Je to však tak.

„Uvedomujeme si, že naše služby poskytujú našim zákazníkom nenahraditeľný spôsob podpory ich blízkych, a budeme naďalej pozorne sledovať túto rýchlo sa meniacu situáciu a informovať našich zákazníkov a spolupracovníkov o každom vývoji,“ uviedla spoločnosť pre agentúru Reuters. 

Väčšina Európanov či Američanov toho o spoločnosti Western Union veľa nevie. Nemajú ani prečo. Bez problémov totiž využívajú služby bánk ale najmä nie sú nútení pravidelne posielať peniaze svojim blízkym za hranice.

Takzvané remitencie sú konkrétnym druhom prevodu peňazí medzi dvoma krajinami. Obvykle ich ľudia pracujúci v zahraničí posielajú svojim najbližším v rodnej krajine, aby prežili. Pre chudobné krajiny akou je aj Afganistan sú hlavným zdrojom príjmu veľkej časti obyvateľstva. Pri súčasnom odlive ľudí z krajiny bude ich objem a význam ešte viac narastať.

Čo to znamená pre Afgáncov?

Podľa údajov CIA World Factbook má Afganistan 37,4 milióna ľudí, z ktorých až 54,5% žije v chudobe. Podľa štatistík Svetovej banky predstavovali remitencie v minulom roku takmer 800 miliónov dolárov, čo sú približne 4% hrubého domáceho produktu krajiny.

V globálnom meradle to nie je nijako závratné číslo, ale pre najchudobnejších afganských občanov ide o ich jediný spôsob príjmu.

Rozhodnutie Western Union je poburujúce a zákerné. Akoby 40 rokov sovietskej a americkej intervencie nestačilo. Spoločnosť ešte viac sťažila život Afgáncov. 

Ale nemá zmysel sa rozčuľovať a bojovať.

Je dôležité pochopiť, že globálne spoločnosti nemajú žiadne svedomie ani empatiu. V skutočnosti ich ani nemôžu mať. Antropomorfizácia firiem by znamenala, že sa budeme správať ku korporáciám ako k jednej obrovskej ľudskej bytosti s morálkou a citmi. Korporácie ale nie sú ľudia a nemajú žiadne pocity. A Western Union je toho príkladom.

Aké je riešenie

Rozumnejšie je hľadať alternatívne riešenia.

Napríklad spoločnosti DeFi a kryptomeny s integráciou siete Lightning sa už nejaký čas zameriavajú na vstup na trh s remitenciami. Pri veľkosti globálneho trhu takmer 700 miliárd dolárov ročne sú remitencie ideálnou príležitosťou. Každý chce kus tohto koláča.

Kryptospoločnosti vďaka nízkym nákladom a rýchlosti transackcií čoskoro zosadia z trónu práve spoločnosti ako Western Union a MoneyGram. Svet na nich zanevrie ako kedysi na Kodak, či Blockbuster. Je to len otázka času.

Príbeh Western Union môže slúžiť ako najpresvedčivejší dôkaz toho, že potrebujeme peniaze odolné voči cenzúre. Žiadnemu jedinému sprostredkovateľovi by nemalo byť dovolené odrezať celú krajinu od dôležitého kanála finančnej podpory.

Teraz najčítanejšie

Rastislav Vasilišin

Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Vyštudoval na PACE University v New Yorku a má 25 rokov skúseností na finančných trhoch. V USA pracoval pre Mitsui a Joseph Stevens Investments, na Slovensku pre Across, Slavia Capital a J&T.  Založil a riadil Virtuse Group, jednu z najväčších firiem na svete v oblasti obchodovania s emisnými povolenkami. V súčastnosti sa zaoberá problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou digitálnych aktív.