Denník N

Očkovanie je ako nepriestrelná vesta

Zdroj: New York Post

Stále sa čudujem, že je na Slovensku toľko ľudí, ktorí si myslia, že vedia o medicíne viac, ako lekári, ktorí ju dlhé roky študovali a vykonávali. Za všetkým vidia spiknutie židojašterov a sú spokojní, že s kamarátom Jožkom (ktorý pracuje ako traktorista na obecnom družstve) odhalili najväčšie sprisahanie tajných služieb USA, Izraelu a Európskej únie.

Ale nie o tom som chcel. Chcel som pre menej rozumovo zdatných k niečomu prirovnať očkovanie a jeho význam pre jednotlivca. Kdesi som čítal, že očkovanie je pršiplášť a vírus je ako dážď, no viac sa mi páči prirovnanie k nepriestrelnej veste.

Predstavte si, že stojíte na ulici a oproti vám stojí osoba so zbraňou, o ktorej viete, že na vás vystrelí. Bude mieriť presne na vaše srdce, aj keď neviete, aký dobrý strelec tá osoba je. Pretože taký je vírus – akonáhle sa dostanete do jeho blízkosti, zaútočí na vás. Máte možnosť si na seba dať nepriestrelnú vestu. Urobíte to?

Neviete, kam osoba trafí. Môže vás netrafiť (máte šťastie, vyhli ste sa vírusu), taká šanca je tu vždy. Alebo vás strela môže len tak obšúchnuť a ani ju nezacítite. Opäť ste mali šťastie a na tom, či máte alebo nemáte vestu absolútne nezáleží. Poďme ale ďalej.

Guľka vám môže skončiť v hlave a to už nerozchodíte. Samozrejme, či ste mali alebo nemali vestu, je úplne jedno. Aj toto sa môže stať. Alebo vás môže guľka trafiť do nohy. Síce nezomriete, ale nejaký čas budete pripútaný v nemocnici a aj potom pre vás bude ešte pár týždňov alebo mesiacov náročné chodiť.

Ale s najväčšou pravdepodobnosťou vás trafí do hrude. Možno priamo do srdca, možno do obličky, možno do žalúdku. Každopádne vaše šance na prežitie sú minimálne. Teraz prichádza do hry nepriestrelná vesta. Ak by ste ju mali, tak by vás guľka maximálne trochu zasvrbela. Stálo to za to?

Vďaka modernej medicíne a šikovným výskumníkom máme šancu nasadiť si nepriestrelnú vestu a chodiť s ňou po uliciach. Áno, vždy sa môže stať, že aj s ňou sa nám niečo stane, no šance sú neporovnateľne menšie. Veď aj vojaci vo vojne tie vesty nosia. Počuli ste už o vojakovi, ktorý sa rozčuľoval, že je fašizmus nútiť ho nosiť nepriestrelnú vestu a že on tomu aj tak neverí?

Tak si už, prosím, prestaňte myslieť, že sa do medicíny vyznáte viac ako lekári a dajte sa zaočkovať. Je možno už trochu neskoro, ale radšej neskoro ako nikdy.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Paulďuro

Som nahnevaný občan Slovenskej republiky, pretože aj keď som sa zúčastnil protestov Za slušné Slovensko, do dnešného dňa mi neprišli od Sorosa žiadne peniaze. Okrem iného som spoluzakladateľ občianskeho združenia Vivat Vero, ktoré sa snaží spraviť zo Slovenska lepšie miesto. Naším prvým projektom je Antivýtrus, rozšírenie do webového prehliadača, ktoré užívateľa chráni pred konšpiračným a zavádzajúcim obsahom.