Denník N

Stretne sa Pápež s obeťami sexuálneho zneužívania kňazmi? (rozhovor)

zdroj: ETHOS
zdroj: ETHOS

Koľko obetí by sa rado stretlo s Pápežom? Aké kroky sa pre dosiahnutie stretnutia vykonali? Prečo je to vlastne dôležité? A aká je odozva Slovenskej katolíckej cirkvi? Dozviete sa z rozhovoru.

V polovici leta očakávala KBS až 400 tisíc záujemcov o stretnutie s Pápežom. V súčasnosti je nahlásených okolo 60 tisíc ľudí. Nezáujem katolíkov o stretnutie s Pápežom prinútil KBS zaloviť aj v neznámych vodách. Neveriacich prizýva na stretnutie a sľubuje im životný zážitok.  Taktiež sa podarilo presadiť uvolnenie protipandemických opatrení. Privítať Pápeža už môžu aj nezaočkovaní. Ku obetiam sexuálneho zneužívania kňazmi, ktoré už niekoľko mesiacov prosia o audienciu, však cirkev zdá sa ostáva naďalej hluchá. Začiatkom septembra sa objavili vo viacerých mestách bilboardy s textom:

Papa Francesco, prosíme, vypočujte nás.
obete zneužívania kňazmi

Pod kampaňou sú podpísané slovenské humanistické hnutie ETHOS a české združenie Pro čistou církev, ktoré dlhodobo pomáha obetiam sexuálneho zneužívania zamestancami cirkvi v Čechách aj na Slovensku. Na stránkach združenia nájdeme aj interaktívnu mapu  hlásených prípadov v oboch krajinách.

Ethos zas dlhodobo upozorňuje na dosiaľ neuskutočnenú požiadavku novembra 1989 t.j. na dôslednú odluku cirkví od štátu. Tiež poukazuje na tzv. Vatikánske zmluvy, ktoré podľa združenia jednostranne zvýhodňujú postavenie katolíckej cirkvi voči ostatným cirkvám aj voči Slovenskej Republike ako suverénnemu štátu, ktorý sa podľa ústavy neviaže na žiadne náboženstvo ani ideológiu. Hnutie Ethos sa počas sčítania obyvateľov zviditeľnilo kampaňou „bez vyznania“.

Na aktuálnu tému blížiacej sa návštevy Pápeža Františka som sa zhováral s Metodom Rybárom, predsedom hnutia ETHOS a Jánom Rozekom predsedom združenia Pro čistou církev.

Metod, počas leta ste organizovali dve podujatia na podporu obetí. V Bratislave pred nunciatúrou a v Košiciach pred eparchiou. Asi to nepomohlo. Je táto bilboardová kampaň vyvrcholením vašej snahy podporiť obete, alebo ešte niečo chystáte?
Žiaľ, aj keď si protesty všimli viaceré médiá, vrátane hlavných správ RTVS, katolícka cirkev a špeciálne Konferencia biskupov Slovenska mlčí a stretnutie s obeťami do oficiálnej návštevy zaradiť nechce. Preto sme sa rozhodli, že na našom proteste 12. septembra na Námestí SNP v Bratislave opäť túto tému pripomenieme, aj keď sme to neplánovali, keďže sme dúfali, že sa Pápež s obeťami bude chcieť stretnúť tak ako v iných krajinách.

Aký protest plánujete?
Chceme opätovne upozorniť na stále neuskutočnenú odluku cirkví od štátu. Keďže naši zákonodarcovia za viac ako 30 rokov nedokázali splniť požiadavku Novembra 1989 na „dôslednú odluku cirkví od štátu”, cirkvi sú stále financované priamo zo štátneho rozpočtu z daní všetkých občanov. Náboženstvo máme v školách, v zdravotníctve, v armáde a v podstate celej štátnej správe a politici neustále prizývajú cirkevných predstaviteľov k participácii pri pripomienkovaní alebo navrhovaní zákonov. Už niekoľko volebných období pozorujeme výrazné útoky cirkevných predstaviteľov a ich podporovateľov v parlamente na ľudské práva a sekulárny charakter štátu. Taktiež chceme upozorniť na diskriminujúce Vatikánske zmluvy, ktoré sú pre Slovenskú republiku jednostranne nevýhodné a dávajú Katolíckej cirkvi významné nadpráva. Tieto zmluvy politici prijali bez spoločenskej diskusie a bez preskúmania Ústavným súdom, napriek tomu, že sa Slovenská republika podľa Ústavy neviaže na žiadne náboženstvo. Preto žiadame ich zrušenie resp. zmenu takým spôsobom, aby rešpektovali práva všetkých a nielen katolíckych občanov SR. A ako som už spomínal vyjadriť plnú podporu obetiam zneužívania kňazmi. Spoločne sa pripojíme k žiadosti o stretnutie obetí s pápežom Františkom. Týmto zároveň pozývam ľudí, aby sa k nám pripojili 12.septembra o 15:00 na námestí SNP v Bratislave.

Prečo je pre vás doležité aby sa Pápež stretol s obeťami sexuálneho zneužívania kňazmi?
Takéto stretnutie býva štandardným bodom programu návštev pápeža Františka v iných krajinách. Dáva tým obetiam legitimitu, podporu a odvahu prehovoriť. U nás to na programe nie je napriek tomu, že obete existujú aj na Slovensku a rovnako ako v iných krajinách potrebujú jasný signál, že cirkev ich neignoruje, príjma ich a chce tieto kauzy riešiť. Preto aj apelujeme na KBS a Apoštolskú nunciatúru v SR, aby boli v tomto smere iniciatívni a transparentní.

Kde všade sú umiestnené bilboardy?
Bilboardy sme sa rozhodli umiestniť na miesta a trasy, cez ktoré by mal prechádzať Pápež a veriaci smerujúci na stretnutie s ním. Preto ich nájdete v Bratislave, Prešove a Košiciach. Rovnako tak v blízkosti Bratislavského Letiska M.R. Štefánika a Košického letiska.

Znamená to, že ich bude môcť vidieť aj pápež?
Dúfame, že ich zahliadne a spýta sa svojich poradcov, o čo ide.

Nechceli ste dať texty v angličtine, alebo taliančine aby im František lepšie rozumel?
Uvažovali sme nad tým, ale rozhodli sme sa, že pápež má určite menší problém nechať si jednu vetu preložiť do taliančiny od tlmočníka akoby malo problém taliančine porozumieť väčšina Slovákov.


„Nejzarytějšími pronásledovateli

jsou katolíci,
kteří jako Šavel pronásledují Krista
v těchto svých obětech.“

 


Jan, akú máte odozvu zo strany KBS a nunciatúry? Komunikujú s vami?
Přístup vedení katolické cítrkve je na celém světe podobný. Naslibují s tím, že máme čekat na konečné rozhodnutí. Katolická Církev obecně všechny nepříjemné věci vymlčí, zvláště v zemi, kde se jí i politici a policisté obávají nebo s ní chtějí být zadobře.

Viem, že ste už dávnejšie v tejto veci listom oslovili KBS, nunciatúru dokonca aj prezidentskú kanceláriu. Dúfate, že bilboardami tie ľady prelomíte?
Je to hlas volajících obětí, který je slabý, ale je tu. Upozorňujeme věřící i něvěřící Slováky, že problem sexuálního zneužívání v církvi je jak pověstná špička ledovce. Jednou vyjdou kauzy na povrch a nebude jich málo. Církev na Slovensku provozuje mnoho školních zařízení, farnosti pořádají tábory a vedou mladé. Církevní školy navštěvují i něvěřící Slováci, tedy problem se může týkat i jejich dětí.

Čo si od tohto stretnutia sľubujete? Aký je cieľ?
Cílem je pomoci obětem na Slovensku. Oběti mají velký zájem se setkat s papežem, jako v jiných zemích. Na Slovensku se oběti pronásledují, proto mlčí. Nejzarytějšími pronásledovateli jsou katolíci, kteří jako Šavel pronásledují Krista v těchto svých obětech.


„Papež  o obětech  mluví 

jako o  lidech, 
kteří celý život žijí ukřižované životy.
Mému Pánu Ježíši,

přišla aspoň Veronika setřít pot z tváře,
setře slzu z tváře obetí

papež František?“

 


Ak ku stretnutiu nedôjde, ako to budete vnímať? O čom to vypovedá?
Dnes jsem četl, že papež František poslal vězňům v Římě během horkého léta 15 000 ledňáčků. Kdo by byl proti, že? Takové PR gesta navozují dobrou atmosféru. Domnívám, se že horko v posledních dvaceti letech je církvi ze sexuálního zneužívání, co to třeba doopravdy začít řešit i na Slovensku? Proč se nedozvíme, že biskup Chautur byl s největší pravděpodobností vyhozen z úřadu? Proč se trpí katolické společenství pronásledující oběti? Proč se obetí znevěrohodňují? Přitom by stačilo, kdyby papež přijal 5 obětí a vyhradil si na ně 20 minut jako v ostatních zemích. Který biskup či věřící by pak mohl zpochybňovat a napadat oběti? Papež o obětech mluví jako o lidech, kteří celý život žijí ukřižované životy. Mému Pánu Ježíši, přišla aspoň Veronika setřít pot z tváře, setře slzu z tváře obetí papež František?

Jan, koľko obetí by sa chcelo osobne stretnúť s Františkom?
Zájem má deset obětí, ale dle zkušeností papež přijímá menší skupinky obětí.

Ako vnímajú (obete) celú túto situáciu a neochotu zo strany cirkvi?
Je to pořád stejné. Nejdříve Vás kněz zneužije, zničí vám život, karieru, možnost se normálně rozvíjet. A pak Vás církev nebo její členové věřejně i skrytě pronásledují a odsuzují, že jste zvěřejnili pravdu a snažíte se, aby se stejná věc nestala i dalším dětem.

Myslíte, že KBS sa bojí, že ak sa takéto stretnutie u nás uskutoční, môže to dodať odvahu ďalším obetiam a spustí sa lavína odhalení tak ako v iných krajinách?
To je asi důvod, proč setkání neproběhne. O čem se nemluví, se v církvi ani neřeší. Nejdůležitejší je dobrá pověst, jinak by lidé do církve nevstupovali a neplatili by ani její aktivity a provoz. Budoucnost je na straně obětí, protože Pravda vždy vyjde najevo. Pro nás věřící je Pravdou Kristus, pokud církev odmítá pravdu o svých těžkých proviněních, pronásleduje oběti, tají své archívy pedofilů a nespolupracuje s policií, nelze se divit obětem a jiným poctivým veřícím, že hledají Krista v jiných kresťanských církvích.

Teraz najčítanejšie

Daniel Kolarčík

  • sem tam o politike
  • inokedy o náboženstve
  • občas o filozofii a histórii
  • a hlavne o rodičovstve, vzťahoch, škole a empatickej výchove.
Aj keď k tomu hlavnému sa pri písaní dostanem len sem tam.