Denník N

Na západe ticho, na východe tornádo

Ju Peng | Xinhua News Agency | Getty Images
Ju Peng | Xinhua News Agency | Getty Images

Predseda komunistickej strany Číny, Xi Jinping, predvádza radikalizáciu komunistickej strany, čo sa stalo za posledný mesiac v Číne?

Čínske deti majú obmedzený prístup k počítačovým hrám. To je novinka z posledných dní, pričom investori daný krok očakávali (čínski komunisti označili hry a hazard za ópium spoločnosti). To ale nie je všetko, cháni sa budú musieť učiť filozofické postoje pána Xi v školách, pričom systém vzdelávania bude rozdelený.
Deti na základných školách dostali nové učebnice, ktoré opisujú život lídra Číny, jeho myšlienky o národe a kultúre a dôležitosti strany. Vzdelávanie bude pokračovať aj na stredných školách, kde sa študenti budú oboznamovať z komunistickou ideológiou, ale sústredenou práve na Xi Jinpinga. V učebniciach sa dokonca píše o starom otcovi Xi, ktorý miluje Čínu a očakáva veľké veci od „jeho detí“. Niečo takéto bolo naposledy v časoch Maa Cetunga.

Bohatstvo patrí všetkým

Takto by sme mohli pomenovať novú politiku čínskej komunistickej strany. Posledné útoky na úspešné biznisy v Číne boli práve kvôli novej ideológii Xi Jinpinga, prerozdeľovania bohatstva širokým masám. Podľa knižky Desmonda Shuna, bývalého podnikateľa z Pekingu, ktorý mal pomer s úspešnou podnikateľkou Duan Weihong, strana na začiatku potrebovala spojenectvo úspešných podnikateľov (ako Jack Ma), potom ale, čo už prestanú byť užitoční, strana sa otočí proti ním. To sa stalo s pani Duan, podnikateľka mala úzke vzťahy s bývalým premiérom Číny, rivalom Xi Jinpinga, a s inými úradníkmi z komunistickej strany. Xi Jinping na začiatku svojej vlády začal s nálepkou boja proti korupcii likvidovať svojich rivalov, medzi nimi aj priateľov podnikateľky Duan. Následne v roku 2017 zmizla aj ona, pričom už ani pán Shun ani jeho syn sa s ňou nedokázali dodnes spojiť.

Útoky úradov na podniky ako Didi, Alibaba alebo edukačné platformy a online herný priemysel, sú len následkom novej ideologickej politiky komunistickej strany. Komentár v štátnych médiách označil túto politiku ako novú revolúciu, revolúciu v ktorej sa centrom pozornosti z kapitálu stanú ľudia a dôjde k presunu kapitálu od bohatých smerom k ľudí. Pričom každý odporca bude musieť byť „zlikvidovaný“.

Nová revolúcia

Výučba myšlienok Xi Jinpinga nie je jediná vec, ktorá je nová. Čína začala zakladať výskumné centra sústredené na štúdium myšlienok predsedu Xi Jinpinga, pričom doteraz ich bolo založených asi 18. Vláda začala útočiť aj na kultúru, napríklad niektorí herci, ktorí mali blízko k Jackovi Ma, majú odstránené mená z tituliek filmov.
Aké sú reakcie podnikateľov? Podnikatelia začali hromadne financovať rôzne spoločensky prospešné veci, to je niečo, čo od nich nová ideológia strany očakáva (v 80. rokoch predseda strany Deng označil existenciu silných kapitalistov ako v poriadku, pretože je potrebná na rozvoj spoločnosti). Nový päťročný plán už nepočíta s rýchlym nárastom HDP, ale s rýchlym úbytkom rozdielov bohatstva v spoločnosti, viac prerozdeľovania prostriedkov a lepší život a inovácie pre Chánov.
Xi Jinping chce totiž ukázať svetu, že jeho filozofia marxizmu je lepšia než všetko čo je na západe.

Teraz najčítanejšie

Marián Ruňanin

Svet nebude zničený tými, ktorí sú zlí. Svet bude zničený tými, ktorí sa na to pozerajú a neurobia vôbec nič. (Albert Einstein) Autor je študentom práva, venuje sa politike a právu, sústreďuje sa na situáciu v Číne a Ázii.