Denník N

D. Kahneman: Myslenie, rýchle a pomalé (Čitateľský denník 46/2021)

„Christopher Chabris a Daniel Simons (…) natočili krátky film o dvoch tímoch, ktoré si hádžu basketbalovú loptu, pričom jeden má oblečené biele a druhý čierne tričká. Diváci filmu dostali za úlohu počítať, koľkokrát si prihrajú loptu hráči v bielych tričkách a ignorovať hráčov v čiernych. Táto úloha je náročná a úplne pohltí pozornosť.

V polovici videa sa objaví žena v kostýme gorily, prejde cez ihrisko, bije sa do pŕs a odíde. Gorila je v zábere 9 sekúnd. Video videli tisícky ľudía približne polovica z nich si nič neobvyklé nevšimla. Slepotu spôsobila úloha počítať prihrávky — a najmä pokyn ignorovať jeden z tímov. Nikomu, kto by sledoval video bez úlohy počítať prihrávky, by gorila neunikla (…)

Diváci, ktorí si gorilu nevšimli, boli najprv skalopevne presvedčení, že tam nebola — nevedia si predstaviť, že by im uniklo niečo tak výrazné. Štúdia s gorilou ilustruje dve významné skutočnosti o našej mysli: môžeme byť slepí k očividnému, ale tak isto sme slepí k vlastnej slepote.“

Myslenie, rýchle a pomalé je kniha o tom, ako… myslíme. Daniel Kahneman, laureát Nobelovej ceny za ekonómiu, sa väčšinu svojho profesného života venoval práve témam rozhodovania, uvažovania a ovplyvňovania vonkajšími faktormi. Náš spôsob myslieť rozdeľuje do dvoch kategórií, ktoré nazýva Systém 1 a Systém 2.

Systém 1 je je myslenie rýchle, spontánne, okamžité, emocionálne — môžeme ho rovno pomenovať intuíciou. Pomáha nám väčšinu dňa fungovať, rozpoznávať tváre, zastať na červenú, automaticky klikať myškou na známe ikonky. Zároveň však vie byť zradný a nerozumný.

Systém 2 je, naopak, myslenie pomalé, náročné, neintuitívne. Varí sa nám pri ňom mozog. Nepoužívame ho radi, ale je logickejšie a potrebné pre riešenie náročnejších úloh. A častokrát je v priamom rozpore so Systémom 1.

Kahneman tu na štedrom priestore zúročuje svoje bohaté skúsenosti z psychológie a štatistiky. Popisuje desiatky výskumov konaných na pestrých vzorkách (od izraelskej armády až po americké univerzity), ktoré si môžete pri čítaní vyskúšať aj sami na sebe. Vysvetľuje pojmy ako pokles k priemeru, ukotvenie, rizikové stratégie, sledovanie skóre alebo poštuchnutie. Znie to takto trocha nudne, ale ak vás zaujíma aspoň trocha téma myslenia, bude sa vám to páčiť.

Zistíte napríklad, ako sa vyhnúť unáhleným záverom, prečo zvažovať rôzne uhly pohľadu, nakoľko nás ovplyvňuje naša skupina a asertívni rečníci alebo prečo za všetkým hľadáme nejaký príbeh, aj keď logika nám hovorí niečo úplne iné. A navyše sa dozviete aj niečo o zľavách a lotériách.

Myslenie, rýchle a pomalé je občas zdĺhavé a tých príkladov z praxe je v ňom naozaj veľa, ale oplatí sa tým všetkým prehrýzť. Zaradzujem do kategórie „knihy povinné do všetkých stredoškolských osnov“.

D. Kahneman: Myslenie, rýchle a pomalé
Aktuell, 2019
528 strán
*
80 %
*
Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať tu.
Moje ďalšie písačky a kresbičky môžete sledovať tu.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.