Denník N

Erasmus+

Erasmus+, program EÚ ktorý má za úlohu podporovať celoživotné vzdelávanie, aktivity, mobilitu študentov a študentiek, kvalitu a efektivitu vzdelávania, rovnosť, sociálnu súdržnosť a aktívne občianstvo mladých ľudí. Všetky dôležité informácie, ako aj skúsenosti priamo od jeho účastníkov a účastníčok v tomto článku.

Cieľom projektu Erasmus+ je podporovať celoživotné vzdelávanie, aktivity, mobilitu študentov a študentiek, kvalitu a efektivitu vzdelávania, rovnosť, sociálnu súdržnosť a aktívne občianstvo mladých.

V roku 2019 sa do projektu zúčastnilo 940 000 účastníkov/účastníčok, a z toho 14 035 zo Slovenska. Taktiež sme mali aj na Slovensku 429 projektov zameraných na vzdelávanie v zahraničí. Rozpočet na tento rok bol 3,37 miliárd eur. Pri jeho spustení v roku 2014 to bolo niečo cez dve miliardy a okolo pol milióna účastníkov/účastníčok. Rozpočet pre Slovensko v roku 2019 bol 26,78 milióna eur, a v roku 2014 okolo 17 miliónov eur. Každým rokom rastú počty zapotených študentov/študentiek, a aj rozpočet na nich.

Erasmus+ má ale aj nedostatky, minimálne u nás na Slovensku. Najhlavnejšie sú nízka informovanosť študentov/študentiek, čo vedie k nižšiemu záujmu, strach jazykovej bariéry a menšia aktivita niektorých škôl.

Úspech na Slovensku, a spokojnosť s ním je viditeľná aj na spätnej väzbe účastníkov/účastníčok tohto programu. Časť 72% účastníkov uviedla, že im pomohol pri hľadaní zamestnania.

Väčšina účastníkov/účastníčok uviedla, že sa zlepšili v cudzích jazykoch a 91% účastníkov sa zdôverila s lepšou schopnosťou pochopiť kultúru iných menšín.

K zmene by pomohli dostupnejšie jazykové kurzy a väčšia propagácia projektu Erasmus+  na školách. Projekt doteraz pomáhal študentom/študentkám z nižších sociálnych tried získať vzdelanie, a tak dostali možnosť zúčastniť sa ho aj chudobnejší študenti. V nasledujúcich rokoch plánuje byť Erasmus+ aktívnejší aj k tejto vrstve študentov/študentiek.

 

Tu je zhrnutie zážitku z Erasmu+ od Jacka z Írska pre našu mládežnícku organizáciu:

„Erasmus mi trval jeden školský rok, ktorý som absolvoval vo Francúzsku. Počas štúdia som zažil toho naozaj veľa, či už po formálnejšej stránke ( od univerzity, po rôzne projekty..) alebo po tej sociálnej stránke. Myslím si, že mi to do budúcnosti naozaj pomohlo, keďže som musel využiť svoju znalosť francúzštiny. Taktiež si myslím, že ma Erasmus+ spravil aj viacej nezávislejším – po prvýkrát som býval sám bez rodiny.“ 

 

V rokoch 2021 až 2027 bude na projekt Erasmus+ vyčlenených 26,2 miliardy eur, ktoré majú zabezpečiť pozitívny rozvoj na vzdelanie, rozvoj študentov, zamestnanosť mladých ľudí, rozvoj k porozumeniu iných etnických kultúr a na zmysel európskej príslušnosti.

Cez tieto investície bude Erasmus+ podporovať inovácie a obnovu vzdelania, či športu (zdravého životného štýlu). Erasmus+ bude zameraný na väčšiu digitalizáciu, vedu a väčšiu angažovanosť v zelených témach.

Erasmus+ bude ďalej spájať ľudí z rôznych vekových kategórií, etnických kultúr, ekonomických a sociálnych prostredí. Zvýši digitalizáciu a v konečnom dôsledku bude Erasmus+ týmto spôsobom šetrnejší k životnému prostrediu. V neposlednom rade bude podporovať eko-zelenšie cestovanie študentov z rôznych kútov sveta.

Novinky v mobilite študentov a študentiek:

  • Očakáva sa strojnásobenie záujemcov a záujemkýň. Vo vysokoškolskom vzdelávaní sa očakáva možnosť intenzívneho online vyučovania a možnosť striedania s krátkymi pobytmi v zahraničí. Vyučovanie zabezpečí možnosti učenia cudzích jazykov online aj off-line. 
  • Mládežnícke športové organizácie a športové kluby budú viacej financované a neziskové športové podujatia budú podporované za účelom zvýšenia povedomia úloh športu v oblastiach ako sú zdravie a sociálne začlenenie.
  • Zlepší sa aj športový rozmer Erasmus+ cez podporu partnerstiev v oblastiach spolupráce a podpory neziskových športových podujatí.  
  • Všetky projekty a programy Erasmus+ budú podporovať klimatické ciele EÚ.

 Ďalšie programy Erasmus+ :

 Jean Monnet Programme : JMP je iniciatívou EÚ, ktorá sa snaží učiť a informovať o európskej integrácii. Bohužiaľ, je často ohrozovaná populizmom a hoaxami a šíri povedomie o EÚ doma, a aj po celom svete.

Novinka v JMP: Okrem pôsobenia na vysokých školách sa premiestni aj do iných školských inštitúcií, čo zvýši dosah JMP medzi mladými, ktorí sa doteraz nemali možnosť zapojiť do JPM.

DiscoverEU: EÚ ide o to, aby sa aj mladí ľudia podelili o svoje skúsenosť v cestovaní s inými mladými ľuďmi. V podstate môžete bez väčších nákladov precestovať jednu a viac krajín v EÚ. Trvanie programu DiscoverEU je na účasníkoch/účastníčkach, no môže trvať až mesiac. EÚ takto ukazuje výhody otvorených hraníc. Zo Slovenska sa na tomto projekte v školskom rokoch 2018/2019 zúčastnilo 756 Slovákov a Sloveniek. V Erasme 2021-2027 bude plnohodnotne spustený.

Nevýhody – prihlásiť sa možno len ako 18-ročný s tým, že vybrali len 756 ľudí z 5303 (na Slovensku), ktorí sa hlásili do tohto projektu (každý rok sa toto číslo má zväčšovať). 

Erasmus Mundus: Snaží sa zvýšiť kvalitu vysokoškolského vzdelávania prostredníctvom štipendií a akademickej spolupráce medzi EÚ a zvyškom sveta. Tri hlavné ciele programu sú spojené s internacionalizáciou účastníkov/účastníčok a učebných osnov, zabezpečenie vplyvu na rozvoj praxe v oblasti inkuzívneho vzdelávania.

Erasmus Mundus pozostáva z troch akcií:

spoločné programy

-partnerstvá

-atraktívnosť projektov

 

Tu sú príbehy ľudí čo sa zúčastnili programu DiscoverEU:

Aleksandra z Poľska, ktorá precestovala vďaka programu: Nemecko, Dánsko, Švédsko a Holandsko:

„Zamilovala som sa do železníc a myslím, že ich používanie je najlepší možný spôsob dopravy. Užila som si príležitosť cestovať po Európe, a najviac sa mi páčili návštevy miest, kde som sa ešte nikdy nemala šancu dostať. Spoznala som nových ľudí, s ktorými som stále v kontakte. Naučila som sa cestovať sama bez závislosti od mojich rodičov. Najviac sa mi páčil Amsterdam.“

Marta z Talianska, ktorá mala možnosť vďaka programu navštíviť: Maďarsko, Českú republiku, Nemecko a Holandsko:

„Čo ma naozaj prekvapilo bola ľahkosť s akou som sa ja a ostatní účastníci DiscoverEU stali priateľmi, zdieľali svoje emócie bez toho, aby sme sa poznali. Spojenie medzi rôznymi kultúrami tejto cesty ma zanechalo bez slov. Naozaj som nikdy nepomyslela, že nájdem tak skvelých ľudí, ktorí mi každý deň vykúzlili úsmev na tvári.“

Javier zo Španielska, ktorému program umožnil vycestovať do Holandska:

„Od začiatku som sa tešil na účasť, a bol som nesmierne šťastný, že ma vybrali. Európska komisia preukázala otvorený postoj, ktorá našla odhodlane k riešeniam mojej situácii. Táto skúsenosť obohatila nie len mňa, ale aj spoločnosť. Na jednej strane bola spoločnosť prekvapená, keď ma videla: chlapca s postihnutím, ktorému pomohol tím asistentov, aby si užil život v zahraničí. Na druhej strane, moje postihnutie vytvorilo veľmi pozitívne pocity empatie a pomoc v skupine ostatných ľudí.“ 

Teraz najčítanejšie

Mladí progresívci

Sme Mladí Progresívci a Progresívkyne, mládežnícka organizácia Progresívneho Slovenska Chceme spájať mladých ľudí, ktorí chcú šíriť hodnoty slobody a tolerancie, aby nimi prispeli k zmene na Slovensku a preto sme sa rozhodli založiť si blog kde si budete môcť naše názory a vyjadrenia prečítať v rozšírených verziách ako na instagrame a facebooku. K týmto vyjadreniam pribudnú aj rôzne články na aktuálne témy od našich členov a členiek. Prajeme príjemné čítanie.