Denník N

Trinásť jednoduchých krokov pre získanie digitálneho COVID preukazu EÚ

Zdroj: European Travel Commission
Zdroj: European Travel Commission

Tí, ktorí ho už poctivo majú vo svojom mobile, s tým určite bojovali. Sám seba považujem za IT zdatného človeka, no dostať do mobilu preukaz bola fuška.

Keďže sa Slovensko zčervenieva a čoraz častejšie bude treba ukázať preukaz o očkovaní, spísal som pre vás jednoduchý trinásťkrokový návod. Odporúčam začať s tým aspoň 48 hodín pred plánovanou návštevou miesta s OTP reštrikciami, inak hrozí, že to nestihnete.

1. Choď na stránku https://covidforms.nczisk.sk/
2. Klikni na „Digitálny COVID preukaz EÚ (potvrdenie o vakcinácii, vykonaní testu alebo prekonaní ochorenia COVID-19)“ alebo na to + vedľa
3. Klikni na „Získať digitálny preukaz“
4. Klikni na „Začať“
5. Zadaj svoje telefónne číslo, svoj COVID-19-PASS (máš ho v SMS od NCZI) a rok narodenia a odklikni, že nie si robot
6. Opíš kód, ktorý ti príde do SMS
7. Klikni na „Získať digitálny preukaz“
8. Vyber si preukaz, ktorý chceš stiahnuť (pravdepodobne z druhého termínu očkovania) a klikni na „Stiahnuť preukaz“
9. Stiahni si do mobilu aplikáciu GreenPass (Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.it.greenpass alebo IPhone: https://apps.apple.com/app/greenpass/id1571709353) do svojho mobilu
10. V aplikácii si vytvor PIN kód, ktorým sa budeš prihlasovať
11. Ťukni na „+ Pridať“ a potom na „Naskenovať QR kód“
12. Naskenuj QR kód, ktorý nájdeš v preukaze.
13. Zadaj svoj rok narodenia a ťukni na „Uložiť preukaz“

Hotovo, gratulujem!

P.S. myslím, že niekedy to chce overiť aj emailovú schránku, tak tam proste zadáte email a počkáte, kým príde, a opíšete ten kód. Sú to iba 3 bodíky navyše, to isto zvládnete :)

Teraz najčítanejšie

Tomáš Paulďuro

Som nahnevaný občan Slovenskej republiky, pretože aj keď som sa zúčastnil protestov Za slušné Slovensko, do dnešného dňa mi neprišli od Sorosa žiadne peniaze. Okrem iného som spoluzakladateľ občianskeho združenia Vivat Vero, ktoré sa snaží spraviť zo Slovenska lepšie miesto. Naším prvým projektom je Antivýtrus, rozšírenie do webového prehliadača, ktoré užívateľa chráni pred konšpiračným a zavádzajúcim obsahom.