Denník N

Večný problém Anny Záborskej

Môj osobný názor na aktivity Anny Záborskej a na to, čo robí dobre a čo by mohla robiť lepšie. Pokus o neutrálny pohľad.

Písať o Anne Záborskej je veľmi náročné, ak to má byť dostatočne neutrálne. Ide totiž o človeka, na ktorého má veľká časť Slovenska svoj názor, ktorý je veľmi negatívny alebo naopak veľmi pozitívny. Nedávno som odfotil z autobusu obrázok s vulgárnym textom, kde síce nebolo spomenuté meno Anny Záborskej, ale je jasné, že odkaz je venovaný jej. A myslím, že dôvod, prečo je na túto pani tak veľa odlišných názorov, sa dá zhrnúť do pár slov: Stredovek, potraty, fanatizmus a nenávisť. To je trochu zvláštne, keď ide o človeka, ktorý pri pohľade iných ľudí robí presne to, čo je teraz, v 21. storočí potrebné. Nájsť neutrálnu čiaru je tak prakticky nemožné.

V rámci bežnej komunikácie s priateľmi prišla aj téma, či je viac sympatická Zuzana Čaputová alebo Anna Záborská. Tu prišiel aj prvý kameň úrazu. Keď sa totiž túto otázku spýtate kdekoľvek na Slovensku, veľmi často to dopadne tak, že na jednu z týchto osôb a veľmi výnimočne aj na obidve okamžite prídu hlúpe nadávky či celý dlhý zoznam rozdielov. Musím uznať, tieto ženy sú veľmi odlišné a pritom obidve majú úplne iný názor na množstvo vecí. Nemusí ani ísť o hlavné témy, rozdielov sa nájde veľa aj v tom, ako vystupujú, čo chcú povedať a ako myslia do budúcnosti.

Pozitíva a negatíva

Na tomto blogu skúsim slušne popísať môj názor na Annu Záborskú. Aj to, v čom je podľa mňa najväčší problém. Keď niečo hodnotím, nech už je to hudba, film, hra alebo čokoľvek, vždy sa snažím spoznať a urobiť si dojem. Kde ale začať s pozitívami? Môže sa spomenúť, že je dobre, keď zahlasuje za dobré nápady iných strán, ale to na dobrého politika tak úplne nestačí.

Pozrime sa však trochu na negatíva. Osobne si myslím, že pani Záborská, podobne ako Vašečka, Chromík a ďalší ľudia, ktorí sa považujú za kresťanov, nie sú dobrým vzorom pre kresťanov. Dnes je bežné, že slovo kresťan je nadávkou, a to práve pre mimoriadne prehnané tvrdenia a činy ľudí, ktorí sa od klasických kresťanov čoraz viac vzďaľujú. Ak je kresťanský politik čoraz viac vzdialený od dobrého a ľudského farára či od aktuálneho ľudského pápeža, tak je to podľa mňa hlúpe a nesprávne. Všetci rozumní kresťania tak môžu počúvať, s čím prichádza Anna Záborská, ale budú pri tom nesúhlasne krútiť hlavami, pretože zašla priďaleko. Vzďaľovanie sa od ľudskosti k fanatizmu z človeka nerobí lepšieho kresťana, ale lepšieho fanatika. Alebo, inak povedané, vzďaľovanie sa od hodnôt a ideálov ľudskosti z človeka nerobí lepšieho človeka.

Pomoc ženám

Zákony o pomoci ženám sú na papieri zaujímavé a je možné nadobudnúť dojem, že Anna Záborská má záujem pomôcť. Je žena, chce pomôcť ženám, tak je to logické. A rozhodne sa v jej čoraz väčších a komplikovanejších nápadoch dajú nájsť aj dobré, rozumné myšlienky, ktoré by pomohli. Problém je v tom, že to tak trochu pripomína pascu na myš. Chutný syr, ktorý ukrýva nebezpečenstvo. Veľké nebezpečenstvo. Priame obmedzovanie práv ženy, nepriame považovanie žien za „niečo menej“, „niečo hlúpe“, „niečo neschopné uvažovať“ či „niečo bezcitné“ nie je to, čo by ženy reálne chceli počuť. A muži tiež nie. Ktorý chlap by chcel, aby jeho ženu nejaký politik alebo politička považovali za niečo, čím nie sú? Zákony z dielne Kresťanskej Únie tak pripomínajú okrem iného referendum, ktoré bolo „o rodine“, ale hlavne „proti rodinám“. Pridá sa hlavná myšlienka a k tomu vata, len aby to prešlo. Bude sa to ukazovať ako pomoc ženám, ale budú tam veci, ktoré pomôžu, veci ktoré sú tam náhodou a hlavne veci, ktoré ublížia.

Možno ma teraz niekto nebude mať rád, že hovorím o tom, že pomoc ženám je zlá. Vôbec nie je zlá. Ak môžeme urobiť úpravy zákonov tak, aby to bolo spísané lepšie a aby mali ženy viac práv, tak to urobme. Ale nerobme z toho pascu na myš ani zbierku urážok. Robme to odborne, ľudsky a na základe rozumného dialógu. Simona Petrík napríklad má svoj vlastný ženský balík, ktorý nie je naviazaný na nekonečnú tému potratov, ale na reálnu pomoc. Teda s vecami, ktoré sú potrebné a bez vecí, ktoré sú nepotrebné, hlúpe či priamo nebezpečné.

Nie som žena, nemôžem sa do „ženských vecí“ vyjadrovať viac, ako ženy ktoré robia so ženami a prešli si byrokratickým, fanatickým a neviem akým peklom, ale myslím si, že na to dobre ide naša prezidentka, ktorá uprednostňuje slušnosť, odbornosť a spoluprácu.

Anna Záborská robí niečo pre ženy. Simona Petrík robí niečo pre ženy. Tak čo keby sa namiesto hádok dohodli? Áno, to sa dá predstaviť bohužiaľ len veľmi ľahko ťažko. Každopádne si myslím, že ak by sa niekto 100 žien, alebo pokojne aj 2,5 milióna žien opýtal, čo reálne chcú a potrebujú, tak by sa našla väčšia zhoda u žien, ktoré majú bližšie k ženám – ako u fanatikov, ktorí sa od ľudskosti a odbornosti presúvajú niekde preč.

Počet potratov klesá, ale nie je to dielo Anny Záborskej, ktorá chce zákazy a najrôznejšie opatrenia v mene fanatického a dovolím si povedať veľmi nezdravého prístupu. Môže za to práve presný opak. Je menej potratov, lebo je lepšie vzdelanie nielen v sexuálnej výchove (proti ktorému Anna Záborská bojuje), je dostupnejšia antikoncepcia a tak podobne. Je dôležité, aby o sexe, tehotenstve a ďalších veciach vedeli pravdivé, neskreslené informácie muži a ženy. A aby sa mohol obrátiť na niekoho každý, kto pomoc potrebuje a aby dostal pravdivé informácie.

Sám som kedysi písal krátku knižočku o sexuálnej výchove, ktorá je presným opakom toho, čo šíria niektoré fanatické weby, ktoré sa označujú za kresťanské, ale s rozumnými kresťanmi majú asi toľko spoločné, ako spomínané dve dámy.

Nedá mi to, ale pozastavím sa nad číslom 20. 20 Je približný počet návrhov na to, aby bolo ženám sťažené pristupovať k interrupciám. Z toho vyvodzujem ja, ako chlap, jednoduchý záver.

Definícia ženy

Pre niektorých ľudí je žena akási hmota okolo maternice a úlohou ženy je pre niektorých ľudí priniesť na svet deti a starať sa o ne tak, ako si to niekto predstavoval už veľmi dávno a ten niekto to nechce meniť.

Pre mňa a myslím že väčšinu mužov a žien je žena ľudská bytosť. Niekto, kto nie je len „liaheň“ či „pochodujúca maternica“, ale človek. Niekto, kto sa môže venovať čomukoľvek a môže prispievať svetu nielen pokiaľ ide o reprodukciu, ale aj pokiaľ ide o umenie a kultúru, diplomaciu, šport, náročnú prácu a naozaj čokoľvek. Keď sa žena rozhodne, že bude mať deti v 15tke, tak je to rozhodnutie na nej a na ľuďoch, ktorí by ju mali hlavne podporiť, nie zhadzovať. A hlavne žena, ktorá sa rozhodne, že chce najskôr ukončiť školu a potom namiesto toho, aby vychovala jedno dieťa, vychová dve a zabezpečí lepšie vzdelanie a celkovo lepšie podmienky na to, aby sa mladému životu darilo, tak také si nezaslúžia nadávky či upaľovanie – ale kvety, veľkú čokoládu a to, čo žiadny obchod nepredáva – rešpekt, sebarealizáciu a možnosť vyložiť si nohy a odpočúvať. Kto má rád ľudí, ten nech im hlavne pomáha a počúva ich – lebo nenávidieť a zhadzovať je ľahké, hlúpe a prekonané vo vyspelých krajinách. Buďme vyspelou krajinou aj my. Každý z nás k tomu môže prispieť.

Čo sa môže zmeniť?

Čo by bolo možné urobiť, aby zákony o pomoci ženám prešli? Najdôležitejšia je spolupráca. Dohoda s ľuďmi, ktorí tiež chcú pomôcť, ale majú na to iné nápady a nástroje. Zákony od Anny Záborskej sú menej o pomoci ako o pretláčaní fanatických názorov, s ktorými jednoducho veľká časť ľudí nesúhlasí. Skutočnou pomocou by tak bolo vypracovanie kvalitných návrhov, do čoho by sa pustili ľudia viacerých strán, kde by bola len pomoc a nie obmedzenia. Problém je, že bez pomoci nebude dosť hlasov (záleží na sile Kotlebovcov a podobných strán) na obmedzenia. preto sa bojím, že reálna pomoc tak rýchlo nepríde, pretože pre Annu Záborskú sú prioritou obmedzenia a je tak ultrakonzervatívna, zatiaľ čo balíček pomoci od Simony Petrík a žien, ktoré sú napríklad v strate Progresívne Slovensko, sú považované za viac ľudské a liberálne, čo je zas niekomu proti srsti. Pomoc s veľkými obmedzeniami i pomoc bez obmedzovania žien sú tak v slepej uličke a rozhodujú o tom oveľa viac muži, ako ženy. Jednoduchá matematika, mužov je v parlamente viac a celkovo je parlament viac konzervatívny ako stredový, s minimom ľudí s liberálnejším, ľudským pohľadom.

Iný názor ponúka napríklad konzervatívny Denník Štandard, kde sa do tejto veľmi komplikovanej témy pustila Eva Struhárňanská.

Názor veriacej (doplnené 29.9.2021)

Názor mojej známej, ktorá sa rozhodla byť anonymná. Neupravované:

Pekne napísané, aj keď ja mám trošku ešte odlišný názor, aj keď Záborskú moc nemusím. ona chce obmedziť potraty, ale ide na to zle… lebo to len všetci odsúdia a ženy budú chodiť na potraty do okolitých krajín, alebo to budú skúšať samy a aj tak si moc nepomôžeme. takže dôležité sú informácie, prevencia, kam sa napr. tehotná môže obrátiť, čo robiť, ak nemá peniaze, príp. hniezda záchrany a pod, lebo zasa nesúhlasím s tým, že to je moje telo, budem si robiť, čo chcem. tam už je nový život. je to vražda, aj keď veľa ľudí to chápe inak, teda že embryo je len zhluk hmoty, ale tá žena sa tak rozhodla so svojím telom, keď šla s niekým do postele a nepoužili ochranu. to sú následky.

Sexuálna výchova áno, ale v správnom veku, nie pchať to 5-ročným deťom a okrádať ich o detstvo, ale učiť to až teenagerov a pekne im to vysvetliť a viac venovať času aj tým, čo otehotneli nechtiac a nevedia, čo robiť. hovoriť im o možnostiach. lebo ženy, čo idú na potrat, sú potom dlhodobo traumatizované z toho, prípadne majú aj zdravotné problémy, alebo už nemôžu mať ďalšie deti lebo im tam niečo poškodia pri tom potrate. Je aj veľa párov, čo nemôžu mať deti a neplodnosť stúpa, takže kopec z nich by si to dieťatko vzalo, treba sa pozerať na to komplexne a riešiť všetky aspekty, nie len jeden a bum, lebo to je komplexný problém.

Ja som tiež katolíčka, ale tí akože veriaci, čo sú vo vláde, na to idú dosť zle… potom len všetci nadávajú veriacim, že aha, čo robíte. Kresťanská únia vidí len tú jednu vec, klapky na očiach…. ale ten problém zasahuje do viacerých oblastí. Tam to treba riešiť komplexne. Napr aj zvýšiť materskú, podporiť mladé matky a ešte viac slobodné matky.

Však kamarátka mi písala, že materskú mala okolo 250€, však z toho ani to dieťa nevyživíš….. A teda lepšie je potom dať dieťa na adopciu, lebo fakt stúpa neplodnosť párov… asi aj preto, že sa to posúva do vyššieho veku a zasa ženy užívajú desiatky rokov antikoncepciu, potom zistia, že akosi im to zničilo ten mechanizmus a nemôžu počať… takže to nie je len jedna stránka, zakážeme potraty a vybavené. všetko súvisí so všetkým. treba to rozobrať z viacerých uhlov a pohľadov. bolo by dobré, keby sa zišli odborníci z viacerých odborov – gynekológ, lekár, psychológ, sociológ a pod… a vypracovali potom nejaký plán spoločne. Ale to je tak možno na viac rokov dopredu, kým by sa to pripravilo. Žiadne riešenie mávnutím čarovného prútika aka prijmeme zákon a vyriešené, neexistuje.

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.