Denník N

Z púšte do pralesa – IV.časť

Peru je pre Slovákov vzdialená krajina. To čo návštevníkom ponúka, však stojí za čas strávený v lietadlách. V tomto blogu môžete vidieť fotografie z viacerých turistických miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

Najvýznamnejšie obdobie peruánskej histórie je obdobie vlády  ríše Inkov. Prvé pamiatky z tohto obdobia však nájdete až keď sa vydáte na cestu do mesta Cusco.

Za priesmykom  La Raya začína oblasť kde stopy  Inkskej ríše nájdete na každom kroku.

IMG_4942

Vtedajšie osídlenie bolo lokalizované najmä pozdĺž rieky Vilcanota, ktorá pramení v priesmyku a je jedným z prameňov Amazonky. Cestou do Cusca  sa nachádzajú významné archeologické lokality.

Najzajímavejšia je chrám boha Viracochu v meste RaqchiIMG_4968

Centrom Inkskej ríše bolo Cusco, kde  napriek veľkému ničiteľskému  úsiliu španielskych dobyvateľov nájdete množstvo inkskej architektúry.

V centre mesta prevládajú stavby z obdobia španielskej nadvládyIMG_4992IMG_5005IMG_5012

Španielskí dobyvatelia  sa správali ako barbari. Čo sa dalo zničiť zničili a pôvodné chrámy prekryli svojimi kostolmi a katedrálami.IMG_5124-2

Nad mestom zostala zachovaná pôvodná Inkská pevnosť Sacsayhuamán.

Cesta k pevnostiIMG_5086

Samotná pevnosť je ukážkou mimoriadnych schopností Inkských architektov a remeselníkov.Vieme si predstaviť ako tie obrovské kamenné bloky otesávali a  brúsili, vieme si predstaviť ako ich ukladali do múrov a terás. Zostáva však záhadou ako dokázali dodržať presné uhly hrán jednotlivých kameňov tak aby  zapadali do seba s milimetrovou presnosťou. Nie je problém zmerať uhol pomocou jednoduchého uhlomera. Problém je tento uhol  dodržať pri opracovaní kameňa. Tí čo už niekedy skúšali odrezať kúsok drevenej latky tak aby vznikol pravý uhol vedia aké je to náročné. Pri obrovskej hmotnosti kameňov pravdepodobne  inkskí remeselníci nemali možnosť viacerých pokusov.

Takto vyzerá výsledok ich remeselnej zručnostiIMG_5070

IMG_5036

IMG_5069IMG_5226

Rieka Vilcanota obchádza Cusco  a neskôr vteká do Posvätného údolia Inkov. Toto údolie bolo hlavnou potravinovou základňou celej ríše. Dnes je najnavštevovanejšou turistickou destináciu.

Posvätné údolie. Na obzore vidieť posledné andské  6-tisícovky.  Za nimi je už amazonská nížinaIMG_5150

V údolí nájdete významné inkské pamiatky.

PisacIMG_5181IMG_5178IMG_5180

Mesto Ollantaytambo bolo miestom posledného vzdoru voči španielskym dobyvateľom. Dodnes si zachovalo svojráznu atmosféru obklopené Inkskými pamiatkami a strmými kopcami. Ľudia tu žijú svoj pokojný tradičný život.

Chrám SlnkaIMG_5231

Uličky mesta a jeho obyvateliaIMG_5344IMG_5289IMG_5319IMG_5269

Ďalej v údolí sa nachádza turistická ikona – Machu Picchu. Tam sa dostanete len vlakom.  Bez vopred kúpenej miestenky  sa ďalej nedostanete. Údolie sa zužuje obklopujú ho čoraz strmšie  kopce.

Tam niekde v diaľke je Machu PicchuIMG_5272

Základňou pre výstup na Machu Picchu je mesto  Aguas Calientes.  Mestom preteká rieka Vilcanota, ktorá práve tu mení svoje meno na Urubamba. V okolí mesta začína zóna dažďového pralesa.

Rafterský sen? Možno skôr nočná mora.IMG_5496Mestské korzoIMG_5517

Ak ste si v predstihu zakúpili vstupenku  (denný limit je 2500 návštevníkov), môžete sa na  vydať na výstup na Machu Picchu. Sú dve  možnosti: autobusom alebo pešo. V každom prípade je výhodné navštíviť miesto hneď ráno po otvorení. A ak budete mať šťastie aj na počasie odmena bude nezabudnuteľná.

Ikonický pohľad na Machu PicchuIMG_5557

Toto miesto má  napriek veľkému turistickému ruchu svoju mimoriadnu atmosféru.

Prejdite sa po celom meste a odnesiete si zo sebou spomienky na celý život.

IMG_5543-2IMG_5589IMG_5571IMG_5644IMG_5701

Teraz najčítanejšie