Z púšte do pralesa – IV.časť
Peru je pre Slovákov vzdialená krajina. To čo návštevníkom ponúka, však stojí za čas strávený v lietadlách. V tomto blogu môžete vidieť fotografie z viacerých turistických miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu.
Najvýznamnejšie obdobie peruánskej histórie je obdobie vlády ríše Inkov. Prvé pamiatky z tohto obdobia však nájdete až keď sa vydáte na cestu do mesta Cusco.
Za priesmykom La Raya začína oblasť kde stopy Inkskej ríše nájdete na každom kroku.

Vtedajšie osídlenie bolo lokalizované najmä pozdĺž rieky Vilcanota, ktorá pramení v priesmyku a je jedným z prameňov Amazonky. Cestou do Cusca sa nachádzajú významné archeologické lokality.
Najzajímavejšia je chrám boha Viracochu v meste Raqchi
Centrom Inkskej ríše bolo Cusco, kde napriek veľkému ničiteľskému úsiliu španielskych dobyvateľov nájdete množstvo inkskej architektúry.
V centre mesta prevládajú stavby z obdobia španielskej nadvlády
Španielskí dobyvatelia sa správali ako barbari. Čo sa dalo zničiť zničili a pôvodné chrámy prekryli svojimi kostolmi a katedrálami.
Nad mestom zostala zachovaná pôvodná Inkská pevnosť Sacsayhuamán.
Samotná pevnosť je ukážkou mimoriadnych schopností Inkských architektov a remeselníkov.Vieme si predstaviť ako tie obrovské kamenné bloky otesávali a brúsili, vieme si predstaviť ako ich ukladali do múrov a terás. Zostáva však záhadou ako dokázali dodržať presné uhly hrán jednotlivých kameňov tak aby zapadali do seba s milimetrovou presnosťou. Nie je problém zmerať uhol pomocou jednoduchého uhlomera. Problém je tento uhol dodržať pri opracovaní kameňa. Tí čo už niekedy skúšali odrezať kúsok drevenej latky tak aby vznikol pravý uhol vedia aké je to náročné. Pri obrovskej hmotnosti kameňov pravdepodobne inkskí remeselníci nemali možnosť viacerých pokusov.
Takto vyzerá výsledok ich remeselnej zručnosti

Rieka Vilcanota obchádza Cusco a neskôr vteká do Posvätného údolia Inkov. Toto údolie bolo hlavnou potravinovou základňou celej ríše. Dnes je najnavštevovanejšou turistickou destináciu.
Posvätné údolie. Na obzore vidieť posledné andské 6-tisícovky. Za nimi je už amazonská nížina
V údolí nájdete významné inkské pamiatky.
Mesto Ollantaytambo bolo miestom posledného vzdoru voči španielskym dobyvateľom. Dodnes si zachovalo svojráznu atmosféru obklopené Inkskými pamiatkami a strmými kopcami. Ľudia tu žijú svoj pokojný tradičný život.
Uličky mesta a jeho obyvatelia
Ďalej v údolí sa nachádza turistická ikona – Machu Picchu. Tam sa dostanete len vlakom. Bez vopred kúpenej miestenky sa ďalej nedostanete. Údolie sa zužuje obklopujú ho čoraz strmšie kopce.
Tam niekde v diaľke je Machu Picchu
Základňou pre výstup na Machu Picchu je mesto Aguas Calientes. Mestom preteká rieka Vilcanota, ktorá práve tu mení svoje meno na Urubamba. V okolí mesta začína zóna dažďového pralesa.
Rafterský sen? Možno skôr nočná mora.Mestské korzo
Ak ste si v predstihu zakúpili vstupenku (denný limit je 2500 návštevníkov), môžete sa na vydať na výstup na Machu Picchu. Sú dve možnosti: autobusom alebo pešo. V každom prípade je výhodné navštíviť miesto hneď ráno po otvorení. A ak budete mať šťastie aj na počasie odmena bude nezabudnuteľná.
Ikonický pohľad na Machu Picchu
Toto miesto má napriek veľkému turistickému ruchu svoju mimoriadnu atmosféru.
Prejdite sa po celom meste a odnesiete si zo sebou spomienky na celý život.




