Denník N

Nebojme sa chlpáčov z útulku

O psoch z útulku koluje množstvo fám. Ale sú to psy ako každé iné.

(Všetky použité obrázky sú fotky aktuálnych zatiaľ dostupných obyvateľov Slobody zvierat. Na titulke je Bupino. Jedno malé hravé skoro šteňato.  Kompletný zoznam nájdete na linku tu: https://slobodazvierat.sk/utulok/obyvatelia-utulku/.)

Keď som začínala chodiť venčiť do miestneho útulku, myslela som si, že psy v útulkoch sú natoľko zaťažené svojou minulosťou, že reagujú neadekvátne. Bála som sa, že keď urobím nejakú nepatrnú „chybu“, akou môže byť aj pohyb, ktorý im pripomína ich násilníka, hneď sa zľaknú a napadnú ma.

Nikdy sa tak však nestalo.

Naopak po vyše stovke výchadzok s nimi, mám dojem, že sa so mnou snažia dobre vychádzať. Niektoré síce sem tam neodhadnú situáciu alebo podcenia svoju veľkosť a váhu. Vtedy po mne skáču a chňapajú mi po rukách a šatoch viac ako je mi príjemné. Ale aj tie nakoniec vždy, niekedy aj samé, ukorigujú svoje správanie, keď vidia, že ešte aj na tretíkrát stále ustrnuto a so strachom na nich pozerám namiesto toho, aby som sa s nimi začala hrať.

Chorasko. Ktorý občas rád skáče.

Psy v útulkoch sú zväčša zlatíčka.

Aj po zohľadnením všetkých týchto ich priestupkov, musím povedať, že sú to dobré psy. Viaceré sú vychované. Mnohé venujú pozornosť svojej venčiarke (alebo venčiarovi) a vážia si, keď sa z vás stanú aspoň parťáci na vychádzku. Je s nimi sranda a mnohí sú aj prítulní.

Dávajú viac ako dostavajú.

Napriek svojej záťaži z doby, kedy boli zanedbané, týrané alebo ponechané samé na seba, snažia sa zorientovať vo svojej situácii bez toho, aby bolesť šírili ďalej. Väčšina je viac ako ochotná dať ľuďom ďalšiu šancu. S tými zvyšnými sa dá taktiež stále pracovať.

Grand. Ktorý si rád vyberá.

Každý útulkáč je unikát.

Tak ako ľudia, aj ony sú ovplyvnené svojimi skúsenosťami a majú rôzne preferencie, nejaké potreby navyše a rozmanité povahové črty. Sú hravé typy a sú veľmi seriózne typy. Sú také, ktoré sa rady maznajú a sú také, ktoré majú svoje hranice. Sú spoločenské psy a sú psy, ktoré majú rady svoj pokoj. Niektorí sú poslušní nasledovníci a iní zas veľkí výmyselníci.

A sú medzi nimi aj chlpáči so špecifickými potrebami, ktorým chýba packa, sú ochrnuté alebo slepé.

Skrátka, treba myslieť na to, aby mali chlpáči naplnené viac ako základné potreby.

Medzi tie patrí:

  • kvalitná strava primeraného množstva
  • priestor na dobrý pokojný spánok
  • bezpečný pred počasím chrániaci domov
  • pravidelné primerané množstvo pohybu
  • pravidelná primeraná mentálna stimulácia
  • viac ako dostatok kvalitne stráveného času so svojimi ľuďmi
  • všetku potrebnú zdravotnú starostlivosť a priebežnú starostlivosť o srsť, nechty, zuby a uši
  • dostatok interakcie s inými fešákmi a fešandami svojho druhu

Okrem toho je potrebné, aby mal pes základný výcvik a bol riadne socializovaný.

Jerrynko. Milý, skromný a príjemný.

Každý chlpáč je ale pre niekoho dokonalý.

Energické a nezávislé psy sú skvelou spoločnosťou pre niekoho, kto rád pobehuje po horách a trávi svoj čas aktívne v prírode. Maznadlo sa obyčajne výborne hodí do rodiny s deťmi. Pokojný elegantný senior sa hodí k ďalšiemu seniorovi. A malí lumpovia zase k mladým dospelým, ktorí berú život s ľahkosťou.

Záleží teda na vás, kto vás svojou unikátnou povahou osloví natoľko, že si dokážete predstaviť spoločný život. A taktiež od toho, či ste vy oslovili tou svojou jeho a či sa pri vás cíti v bezpečí.

Twinso. Hravý, milý a loajálny.

Zároveň treba zohľadniť časové a finančné možnosti, ktorá má budúci pániček k dispozícii. A to zvlášť na začiatku, keď si na seba ešte zvykáte. Pretože páničkovská „dovolenka“, ktorú by ste mohli čerpať aspoň na pár týždňov či mesiacov po príchode vášho štvornohého kamaráta domov, na Slovensku stále neexistuje. Pokiaľ teda potrebujete nového člena vašej rodiny niečo doučiť alebo odnaučiť, budete to robiť za pochodu. Môžu to byť hodiny zvykania si na nový priestor, rôzne pravidlá, potrebné povely, prebdené noci pri učení na “záchod“, či privykanie na samotu po vašom odchode z domu.

Ale netreba sa toho báť. Zvládne to ktokoľvek, kto sa naozaj rozhodne, že sa chce postarať o svojho štvornohého chlpatého kamaráta a zabezpečiť mu šťastný a spokojný život, ktorý doteraz nepoznal.

Pokiaľ sa dvaja (prípadne viacerí) majú radi a rešpektujú sa, vedia sa zmeniť aj nájsť kompromis.

Teraz najčítanejšie

Kamila Skokňová

Feministka. (Večná) Študentka (nielen) filozofie. Členka Mensy. Nadšenkyňa do psychológie, vzdelávania i futurizmu.