Denník N

S vedcami okolo sveta: Ako sa prostredníctvom teoretickej fyziky dostať zo Slovenska, cez Kanadu až do Austrálie?

Žijem vedu v sérii S vedcami okolo sveta prináša rozhovory s talentovanými slovenskými vedkyňami a vedcami pôsobiacimi po celom svete. V tomto dieli sme vyspovedali teoretickú fyzičku Máriu Kieferovú, ktorá momentálne pôsobí na University of Technology v Sydney a je fakultnou členkou Centra pre kvantový sotftware a informatizáciu.

Marika Kieferová vďaka veľkému záujmu o teoretickú fyziku precestovala celý svet, svoj doktorát začala na University of Waterloo v Ontáriu v Kanade, odkiaľ sa presunula na opačný koniec zemegule a začala budovať svoj život v Austrálii. Okrem výskumu sa venuje aj učeniu, o ktorom nám tiež čo to porozprávala. V rámci stáží si vyskúšala aj prácu v korporátnej sfére.

Okrem zaujímavých historiek a informácií z každodenného života nám Marika porozprávala aj o tom, čo jej zo Slovenska najviac chýba, aké nové jedlá objavila, akí sú ľudia v Kanade a v Austrálii, ako ďaleko či blízko sme k tomu, aby sme zostrojili počítače, ktoré dokážu vyrátat nevyrátateľné, a tiež sme neopomenuli už tradičnú otázku ohľadne kníh a/alebo filmov, ktoré by doporučila.

Chcete vedieť, ako si vybrala tému na svoju bakalársku prácu či čo je možné robiť vo voľnom čase v Austrálii počas lockdownu? Akú knihu mimo svojho odboru by Marika určite odporučila prečítať?

Tak si určite vypočujte rozhovor až do konca.

Poznáte niekoho, koho by sme mali určite vyspovedať?

Dajte nám vedieť na zijemvedu@zijemvedu.sk.

Naše aktivity môžete sledovať na: FB, Twitteri LinkedIne  alebo Instagrame.

Teraz najčítanejšie

Žijem vedu

Žijem Vedu je platforma, ktorá dáva priestor všetkým slovenským vedkyniam a vedcom prispieť k napredovaniu vedy na Slovensku.