Denník N

Ako mi Alexander Dubček pomohol odkryť ďalšie pokrytectvo Roberta Fica

Predseda strany SMER-SD Robert Fico poèas tlaèovej konferencie po programovej konferencii strany SMER-SD v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 18. január 2020. Foto: SITA/Milo Fabian
Predseda strany SMER-SD Robert Fico poèas tlaèovej konferencie po programovej konferencii strany SMER-SD v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 18. január 2020. Foto: SITA/Milo Fabian

17. novembra vlaňajšieho roku Robert Fico a Smer-SD využili pamiatku Alexandra Dubčeka položením vencov pred jeho pamätník na to, aby presadzovali a ešte viac podporili svoje protesty proti súčasnej vláde. Rovnaký scenár plánujú zopakovať tento rok. Ako sme sa mohli dočítať v médiách: Osobnosť Alexandra Dubčeka považuje strana Smer-SD za symbol novembra 1989. Uviedol to predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý si 31. výročie Nežnej revolúcie pripomenul symbolickým položením venca k buste Alexandra Dubčeka pred budovou Národnej rady SR. Zároveň uviedol, že demokracia nemôže byť anarchia a ľudí vyzval k zapojeniu sa do referenda.

Zaujímavá je aj druhá správa, ktorá sa na verejnosť dostala v lete minulého roka, teda ešte pred 17. novembrom: Syn Alexandra Dubčeka, Pavol Dubček, nechce, aby meno jeho otca bolo spájané s predsedom strany Smer Robertom Ficom.

Pavol Dubček tak reagoval na medializované informácie, že Fico by si ako predseda Dubčekovej nadácie zachoval istý vplyv v strane Smer.

Malo ísť o súčasť Ficovej ponuky Petrovi Pellegrinimu, že mu uvoľní predsednícky post v strane za určitých podmienok.

„Môj otec bol úprimný človek, mal ľudí rád a odovzdal sa im. Preto si neželám, aby bolo jeho meno spájané s pánom Ficom,“ povedal agentúre SITA Pavol Dubček, ktorý je predsedom Spoločnosti Alexandra Dubčeka.

Podľa vyjadrenia Pavla Dubčeka Nadáciu Alexandra Dubčeka založil jeho otec tesne pred autonehodou v roku 1992.

Po jeho smrti požiadal Pavla Dubčeka o spoluprácu Ján Sekaj, ktorý bol priateľom Alexandra Dubčeka.

Spoločne pripravili v rámci nadácie viacero aktivít na medzinárodnej úrovni vrátane podpory slovenských študentov na zahraničných univerzitách.

Neskôr pre nedostatok financií pokračovali ako Spoločnosť Alexandra Dubčeka.

„Pán Fico nám nikdy nepomáhal a neodpovedal mi ani na doporučený list, kde som ho žiadal o podporu pamiatky môjho otca,“ povedal Pavol Dubček.

Ako ďalej poznamenal, z vedenia Smeru dostal odpoveď iba od Mareka Maďariča. Pavla Dubčeka preto prekvapilo, že sa o jeho otca Fico zaujíma.

Zdá sa vám pokrytecké to, ako Fico využíva pamiatku Alexandra Dubčeka na svoje politické ciele a na protest proti vláde tak, aby sa čo najrýchlejšie vrátil k moci, pričom na strane druhej, keď mal možnosť niečo reálne, produktívne a hmatateľné ohľadom pamiatky a odkazu Alexandra Dubčeka vykonať, tak ju odignoroval? Podľa môjho názoru ide len o jeden z mnohých ďalších pokryteckých postojov predsedu Smeru-SD.

Páčil sa vám príspevok? Ak áno, dajte prosím follow na moju facebookovú stránku. Ďakujem veľmi pekne. Zmeniť našu krajinu môžeme len spoločne.

Teraz najčítanejšie

Jakub Feltovič

Jakub Feltovič sa narodil v roku 1994 v Prešove. Prispieva blogmi o domácej i svetovej politike, medzinárodných vzťahoch, ekonomike, vede a klimatickej kríze. Usiluje sa o úspešnejšie, modernejšie, prodemokratické a proeurópske Slovensko bez klamúcich a nečestných politikov, karieristov, oportunistov, nezodpovedných populistov a nebezpečných extrémistov. Zasadzuje sa o rozvoj stredopravého politického spektra a kresťanskej demokracie. Zasadzuje sa o budovanie modernej, jednotnej, spravodlivej a ekonomicky, hospodársky i vojensky silnej a sociálne solidárnej Európskej únie. Jakub Feltovič was born in 1994 in Prešov. He contributes blogs on domestic and world politics, international relations, the economy, science and the climate crisis. He strives for a more successful, modern, pro-democratic and pro-European Slovakia without deceptive and dishonest politicians, careerists, opportunists, irresponsible populists and dangerous extremists. He advocates the development of the center-right political spectrum and Christian democracy. He advocates the building of a modern, united, just and economically and militarily strong and socially cohesive European Union.