Denník N

J. Moe: Úžasný svet depresie (Čitateľský denník 57/2021)

„Mám istú chorobu, s ktorou žijem už niekoľko desaťročí. Je veľmi vážna a nielen mne, ale aj mojim blízkym veľakrát ublížila. Má negatívny vplyv na moje fyzické zdravie, spoločenské zručnosti, nálady, sebahodnotenie a na môj pohľad do budúcnosti. Je beztvará, bezfarebná a neviditeľná. Stále som ako-tak nažive, ale ide o potenciálne smrteľnú chorobu. Každý rok na ňu aj množstvo ľudí umiera.

Reč je o horúčke sobotňajšej noci.

Nie, samozrejme, reč je o depresii! Proti horúčke sobotňajšej noci ma predsa pred mnohými rokmi zaočkovali.“

Depresia. Porucha, o ktorej sa nehovorí. Vlastne, o akých psychických problémoch sa u nás hovorí? Návšteva psychológa sa ešte stále vníma ako niečo trápne, čo musí navždy ostať starostlivo stráženým rodinným tajomstvom. Moja pani pracuje na psychiatrii, viem, o čom hovorím.

No a práve depresiou, neovládateľnými skľučujúcimi stavmi, trpí John Moe, americký rozhlasový moderátor a komik. K nehode v detstve sa uňho pridala aj bratova samovražda a náročná práca, preto sa s tým všetkým rozhodol niečo robiť. Viac krát. Ak sa nemýlim, vystriedal dvanásť terapeutov, skúšal rôzne experimentálne techniky, ale najviac mu pomohol — podcast.

Vďaka ponuke na spoluprácu s jednou poisťovňou sa rozhodol natočiť sériu rozhovorov so známymi osobnosťami — zväčša komikmi, ktorí trpia rovnakou poruchou, ako on sám. Podcast Úžasný svet depresie zaznamenal obrovský úspech, dočkal sa niekoľkých sérií a aj táto kniha vznikla vďaka nemu. A vďaka humoru. Pretože Moe (a jeho hostia) sa neboja robiť si zo svojich problémov srandu.

Pravdupovediac, od tejto knihy som čakal niečo iné. Áno, na konci nájdete zoznam Deväť vecí, ktoré som sa naučil, a taktiež telefónny kontakt na slovenských odborníkov. Neskúma však samotnú depresiu ako fenomén, ale skôr hovorí príbeh človeka, ktorý si ňou prechádza. Niekde v polovici som sa pristihol, že ju čítam ako životopisný román. Vtipný, napínavý a vťahujúci spoločenský román.

Moe nie je psychológ, takže vás nezahltí odbornou terminológiou a grafmi. Je komik a zabávač, preto sa skôr budete smiať, než niečo analyzovať pod mikroskopom. A práve preto je Úžasný svet depresie vhodný pre obyčajných ľudí s obyčajnými problémami. A s obyčajnou depresiou.

J. Moe: Úžasný svet depresie
N Press, 2020
336 strán
*
80 %
*
Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať tu.
Moje ďalšie písačky a kresbičky môžete sledovať tu.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.