Denník N

Nedostatok čipov si riešia firmy po svojom

Technologické firmy aj Európa si z čipovej krízy vyvodili rovnaký záver: produkciu čipov chcú rozbehnúť sami. Toto predsavzatie nebude vôbec jednoduché naplniť, keďže výroba čipov si vyžaduje obrovskú úvodnú investíciu. Najväčší čipoví producenti dneška majú zásadný náskok.

Dnešná technologická doba je priam závislá na najrozličnejších prístrojoch a produktoch. Konzum a nakupovanie stále najnovších verzií výrobkov ovláda hlavne mladšie generácie. Vidíme to napríklad pri spustení predaja nových verzií iPhonov. Milióny produktov v dnešnej dobe využívajú počítačové čipy, známe tiež ako polovodiče.

Čo stojí za nedostatkom čipov?

Stojíme uprostred technologického rozmachu, konzumného spôsobu života a post-pandemického sveta. Pandémie iba urýchlila zvyšujúci sa problém s komponentami, nie je jeho hlavným spúšťačom. Keď však skombinujeme všetky uvedené faktory, vyjde nám z toho katastrofický scenár, ktorý pocíti bežný občan hlavne na vyšších cenách výrobkov a ich nedostatku. Trh tiež reaguje na faktory, ktoré spomaľujú jednotlivé spoločnosti a ich zisk. Chýbajúce súčiastky spôsobujú výpadky tovární, zastavenie predajov a investori sú opatrnejší. Globálny problém s čipmi spôsobili hlavne výpadky v logistike, výkyvy počasia napr. v Texase, vysoké náklady na prepravu polovodičov, obmedzenia a regulácie tovární, chýbajúca pracovná sila, neúmerne sa zvyšujúci dopyt.

Vlastná produkcia čipov

Čínsky gigant elektronického obchodu Alibaba sa rozhodol navrhnúť svoj vlastný čip.  Cieľom vývoja originálnych čipov je posilnenie postavenia v oblasti cloud computingu a silnejšia konkurencia pre hlavných rivalov, ako je Amazon. Spoločnosti ako Amazon, Facebook, Tesla, Apple a Baidu sa začali vyhýbať etablovaným čipovým firmám a rozvýjajú vlastný vývoj čipov interne. Nechcú používať generické čipy ako ich konkurencia a snažia sa smerovať k výrobe na mieru, presne podľa špecifických požiadaviek ich aplikácií.

Kde investovať počas globálneho nedostatku čipov?

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

Najhodnotnejšia spoločnosť na svete s výrobou polovodičov má najväčšiu špecializovanú nezávislú  zlievareň polovodičov a zároveň je jednou z najväčších taiwanských spoločností. V poslednom období ťaží hlavne z kombinácie rastúceho dopytu po sieti 5G, digitálneho rozmachu a umelej inteligencie. Globálny nedostatok nanometrových čipov tiež zvýšil hodnotu spoločnosti a to by malo udržať továrne v prevádzke na vysokej kapacite najmenej ďalší rok.

ProfitLevel-Zarska-TSMC ako najvacsi vyrobca cipov je dobrou investiciou
Vývoj spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing za 5 rokov. (Zdroj: Investing)

ASML Holding NV

Spoločnosť sa zaoberá výrobou zariadení na produkciu čipov. Zároveň vyvíja a vyrába systémy polovodičových zariadení, pozostávajúcich z litografických systémov. ASML je tretím najväčším dodávateľom polovodičových zariadení na svete. Vyhliadky pre ďalší rast firmy sú priaznivé a  nasledujúce tri roky  bude mať ako výrobca čipov priestor na ďalší vzostup.

ProfitLevel-Zarska-ASML vyraba zariadenia na vyrobu cipov-Investicia
Vývoj spoločnosti ASML za 5 rokov. (Zdroj: Investing)

 

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/