Denník N

E.Shaw: Dá sa takto žiť? (Čitateľský denník 58/2021)

„Niekedy zažívam to, čo nazývam ‚chvíle na kuchynskej dlážke‘. Nazývam ich tak, lebo pri nich sedím na svojej kuchynskej dlážke. Nerobím však pri tom nič užitočné — napríklad ju nedrhnem, hoci by jej to vždy prospelo. Namiesto toho tam sediac plačem. Dôvodom mojich sĺz je smútok, ktorý často prináša mje prežívanie náklonnosti k rovnakému pohlaviu. Akútna bolesť, ktorú niekedy cítim, lebo nemám partnera, sex, deti a veci, čo k tomu patria.

Viem, čo by mi v týchto chvíľach povedali moji blízki-nekresťania. Ak si pre odopieranie si homosexuálneho správania taký nešťastný, tak by si si ho mal prestať odopierať. Mal by som si nájsť pekného muža, mať skvelý sex, adoptovať si milé deti a byť šťastný.

Viem, že mnohí moji blízki-kresťania by poriadne nevedeli, čo mi v týchto chvíľach povedať. Môj smútok z toho, že si odopieram homosexuálne správanie, je pre nich najpresvedčivejší dôvod, aby som si ho odopierať prestal. Nechce Boh predsa, aby sme boli šťastní? Ak by som si vedel nájsť milého kresťana a ‚zosobášiť sa‘ s ním, čo by už bolo zlé na tom, ak by som s ním mal sex a deti? Ako môže Boh odsúdiť niečo, čo prináša toľkým ľuďom toľko radosti?“

Ed Shaw, kazateľ bristolského zboru Emmanuel City Centre, prežíva od puberty náklonnosť k rovnakému pohlaviu. Nehovorí ale o sebe ako o homosexuálovi — s týmto označením sa podľa neho v súčasnosti spája až príliš veľa stereotypov a predsudkov — a žije v celibáte.

V knihe Dá sa takto žiť? kladie Shaw náročné otázky. Môže byť človek homosexuál a zároveň kresťan? Nie je nerealistické a nespravodlivé vyžadovať od niekoho osamelosť? Dáva zmysel zakladať náš sexuálny život na dokumente starom tisícky rokov, ktorý je navyše z úplne inej kultúry? Nemá sa naša morálka meniť s dobou?

V úvode predstaví príbeh dvoch ľudí, Petra a Jany. Obaja sú dlhoročnými kresťanmi, obaja uznávajú Bibliu ako autoritu, oboch priťahuje rovnaké pohlavie. Samota, smútok, hanba a necitlivý krik niektorých hlučných konzervatívnych skupín v spojitosti s príťažlivo tolerantným postojom liberálnych prúdov ich ale vedie k opusteniu spoločenstva. Je to správne? Kde robí cirkev chybu?

Shaw je presvedčený o zmysluplnosti tradičného výkladu Písma. Oponuje revizionistom, ktorí sa ho snažia spochybniť; upozorňuje na ich emocionálnosť, cielenú polarizáciu a dôraz na nebiblické zdroje. Zároveň však pozerá do vlastných radov a identifikuje mnohé prešľapy cirkvi, ktoré vedú k nepochopeniu biblického učenia o sexualite.

Utrpeniu sa treba vyhýbať; osobné šťastie je dôležité; ak nás niečo vedie k smútku, musí to byť zlé; ak nás niečo robí šťastnými, musí to byť dobré a správne; zbožnosť rovná sa heterosexualita; prísnejší meter na kresťanov prežívajúcich náklonnosť k rovnakému pohlaviu; pofidérne nápravné „terapie“ — to je len zopár omylov a chýb, ktoré Shaw identifikuje ako deformujúce súčasnú teológiu. Tému homosexuality vníma ako dar cirkvi, teologické kontroverzie predsa v dejinách priniesli mnohokrát teologickú čistotu (Atanáz, František, Kalvín, Martin Luther King).

Dá sa takto žiť? je knihou útlou, zrozumiteľnou a navýsosť aktuálnou. Autor sa navyše spolupodieľa na správe webu livingout.org, takže ak vás táto téma zaujíma (a nemáte problém s angličtinou), viete si o nej prečítať oveľa viac. Na záver som si ešte ponechal citát rodiča, ktorého sa počas panelovej diskusie diváci pýtali na spôsob, ako „ochrániť“ svoje deti pred homosexualitou:

„My chceme, aby naši synovia vyrástli predovšetkým ako zbožní a zrelí kresťania. Niektorí z najzbožnejších a najzrelších kresťanov, ktorých poznáme, sú ľudia s náklonnosťou k rovnakému pohlaviu. Tak prečo by sme sa mali tak báť toho, že aj oni tak vyrastú?“

E.Shaw: Dá sa takto žiť?
Porta Libri, 2021
140 strán
*
95 %
*
Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať tu.
Moje ďalšie písačky a kresbičky môžete sledovať tu.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.