Denník N

Obludná Ponzi-schéma!

„Podnikanie“ pomocou Ponziho schémy sa všade na svete považuje za trestný čin! Komu by napadlo, že sa takéto zverstvá budú ešte aj v dnešnej dobe praktizovať a to dokonca na medzinárodnej úrovni?

V predošlých blogoch som sa venoval bežne dostupným a známym bankovým produktom, ktoré podliehajú prísnej regulácii národných bánk. Tento blog bude ale trocha z iného súdka, bude sa zaoberať sférou podnikania, ktorá zatiaľ nepozná žiadne regulácie.

Dnes je už moderná doba, nebudí nás kikirikajúci kohút na hnojisku ale len jeho zvuk uložený vo formáte .mp3 prehraný cez stereo reproduktory smartfónu. Nestojíme rady na nákup v Tuzexe ale pár klikmi si objednáme cez e-shop akýkoľvek tovar hoci aj z druhého konca sveta a kľudne aj po ležiačky z postele pomocou toho istého smartfónu, ktorý nás prednedávnom zobudil… Namiesto ranného kardiocvičenia spojeného s  „roztláčaním žiguli“ kde zvuk naštartovaného motora sprevádzajú 2-3 „šupy“ z výfuku s razanciou ako streľba zo samopalu si pekne nastúpime do klimatizovaného automobilu, či  priložíme čipovú kartu na digitálnu čítačku v MHD, ktorá nás bezpečne dopraví kam chceme. Obed už neplatíme plieškami „fiľerov“, ktoré hľadáme po peňaženke ale radšej si ho zaplatíme Pay Wave kartou cez POS terminál… až takto ďaleko sme ako ľudstvo za tú dobu pokročili.

Elektronické peniaze, elektronické obchody, elektronické bankovníctvo… zašli sme ešte ďalej, vymysleli sme kryptomenu. Tá klasická banková mena nám už nestačila, nedá sa ňou financovať terorizmus, všetko reguluje banka, dokonca banka rozhoduje ešte aj o tých pár bankovkách, ktoré sa vytlačia.

Ale pekne postupne, kryptomena je možno len hudba budúcnosti, ktorú som si vygooglil na svojom smartfóne a keďže na ne/štastie je Slovensko konzervatívna krajina naviazaná na tradično a ešte relatívne veľa ľudí nefunguje ani na elektronické peniaze tak budem nútený pre porozumenie nasledujúcich riadkov ozrejmiť tento pojem:

Kryptomena

Platidlo je niečo čo akceptuje veľká masa ľudí ako protihodnotu, za nejaký tovar alebo službu. Ak by sa ľudia dohodli, že oficiálne platidlo bude 1 kilogram ornej pôdy, tak by sme dnes chodili do obchodu s vrecom hliny. (Čo by bolo aj celkom logické, keďže z kila úrodnej hliny vypestujete viac potravín ako z kilogramu zlata, niklu či medi…). Na ne/štastie sa ľudia dohodli, že platidlom budú nie kožené pláty, nie barter (výmena tovaru za tovar) ale mince, papierové bankovky a čísielka na elektronických účtoch. Ľuďom, konkrétnejšie skupine ľudí prekážalo, že tie čísielka spravuje inštitúcia zvaná banka, a berie si za to podiel vo forme zisku. Preto sa títo ľudia rozhodli, že budú akceptovať novú formu platidla – čísielka, ktoré nekontroluje banka, čiže kryptomenu. Na no, aby ste získali kryptomenu nepotrebujete tlačiareň, nepotrebujete ani banku, stačí vám super výkonný počítač, ktorý vám túto menu začne „ťažiť“ (Alebo môžete jednoducho zameniť bankové peniaze za kryptomenu prostredníctvom elektronickej krypto-peňaženky). Toto ťaženie spočíva v dekryptovaní šifier a komplikovaným porovnávaniam získaných výsledkov v rámci celej siete. Je nutné dešifrovať a porovnávať výsledky v zložitom algoritme a ak všetko sedí ako má, vydolovaná kryptomena sa pripíše na kryptopeňaženku človeku, ktorý túto dekryptovaciu operáciu vykonal. Najznámejšie kryptomeny sú napríklad Bitcoin, Litecoin, Peercoin, Namecoin, Dogecoin, Quarkcoin…

Výhoda kryptomeny

Kryptomena umožnuje prenášať tisícky € z jedného kúta sveta na druhý s poplatkom menej ako 5 centov prakticky okamžite. V porovnaní s platbou rovnakej veľkosti pomocou bankového prevodu, budete musieť čakať celý deň, a zaplatíte poplatok niekedy až 1-3 % z čiastky prevodu pokiaľ sa jedná o zahraničnú platbu. Zároveň banka bude registrovať že sa koná presun peňazí, zatiaľ čo u kryptomeny na takúto transakciu nemá banka dohľad, sami si utvorte názor komu môže takýto spôsob financovania vyhovovať.

Moja investícia – Cointellect

Tak som sa rozhodol, že si začnem kryptomenu dolovať aj ja, na internete boli rôzne dostupné softvéry, ktoré mi to umožňovali, tak som si do svojho počítaču nainštaloval softvér od firmy Cointellect a sledoval som, ako mi „krvopotne“ počítač za 24 hodín vydoloval dogecoiny v celkovej hodnote pár desiatok eurocentov. To mi samozrejme nevyhovovalo, len účet za elektrinu by ma vyšiel na viac. Estónska firma Cointellect však ponúkala možnosť prenajať si na určité obdobie ich dolovací superpočítač s tým, že mi budú časť z vydolovaných dogecoinov pripisovať na moju elektronickú peňaženku. Na výber som mal z vicerých možností a napriek tomu, že som vedel, že tieto kryptomeny sú vysoko riskantná záležitosť prenajal som si ich ponúkaný kontrakt s názvom PILOT. Investičnú ponuku firmy Cointellect znázorňuje obrázok (screenshot) z oficialnej stránky nižšie:

Zdroj: cointellect.com

Všetko pôsobilo profi, na stránke bolo dokonca takéto premakané youtube video:

Ziskovosť investície

Predtým ako som sa rozhodol zainvestovať som si prezrel firmu, jej fungovanie referencie a podobne. Firma sa objavila na medzinárodnej výstave Bitcoin Expo 2015 v Londýne ako jeden z hlavných sponzorov a účastníkov, mala dokonca android aplikáciu, čo ma celkom upokojilo. Viaceré diskusne fóra sa utvrdzovali v tom, že keď je firma vedená na oficiálnej anglickej burze nemôže byť špekulatívna. Tak som to riskol. Moja investícia ma vyšla 299,95€ a firma mi prenajatím ich softvéru sľubovala výnos 5,5€ denne a tak bola moja návratnosť investície stanovená na 55. deň od zakúpenia kontraktu. Kontrakt mal trvať 6 mesiacovčistý zisk z tejto investície by tak činil 690,05 €. Čiže za polroka by sa môj vklad viac ako strojnásobil. Čistá výnosnosť investície za pol roka bola 230,05%. Zhodneme sa na tom, že takýto výnos na trhu neponúkne žiadna z bánk či investičných spoločností a výnos predstavoval obrovské riziko (čo naznačoval aj text pri hviezdičke viď obrázok hore). Zvážil som a prenajal som si ich miner na polroka. Rôzne serverové základne sveta sú lokalizované na severe zemegule, práve kvôli klimatickým podmienkam. Počítače treba ochladzovať a firma tak minimalizuje náklady spojené s chladičmi. Estónsko mi do toho logicky sedelo, dokonca som mohol cez webkameru sledovať ako môj prenajatý superpočítač (miner) pracuje spolu s ostatnými počítačmi. Všetko spočiatku fungovalo ako švajčiarske hodinky, denne mi na elektronickú peňaženku firma pripisovala 5,5 eur a v pravidelných intervaloch som si tieto peniaze prostredníctvom PayPal a Cryptopay účtu (iné online peňaženky) prevádzal na svoj bežný účet v banke. Fungovalo to takto niečo vyše mesiaca, potom sa začali diať problémy…

Začiatok komplikácií

Firma sa rozhodla, že kvôli poklese kurzu Bitcoinu prestane byť tak štedrá a stopne možnosť výberov až do chvíle, kým sa kurz nedostane opäť nad určitú hranicu. Čudné bolo už len to, že sa odvolávala na Bitcoiny aj keď som doloval Dogecoiny. Firma na svojej oficiálnej stránke to vykomunikovala vysokou nákladnosťou ťažby. Dobre, však počkám, povedal som si. Dogecoiny firma stále pripisovala a hromadila v peňaženke aj keď som si ich nevedel previesť na PayPal…  Čo ale nezmenila bolo, že na ich oficiálnej stránke vždy ponúkala vstup investorov. Neskôr obnovila výbery ale len malým percentom zo zisku. Denný limit na výber sa v mojom prípade pohyboval v desiatkách centov. Čo už netečie aspoň kvapká, veril som, že sa dopracujem nad hranicu mojich vkladov a už bude kvapkať len zisk… nakoniec firma prestala vyplácať úplne a stránku a celý projekt zrušila. Zaujímavé bolo, že ešte deň pred pádom projektu bolo stále možné do projektu vstúpiť.

Strata

Strata ma vyšla na necelých 40 eur, čo je pri takomto riziku znesiteľné a keď som tam vkladal peniaze bol som stotožnený s tým, že daný projekt môže vyhorieť. Ľudia, čo ma s daným projektom oboznámili mali straty rádovo v stovkách a tisíckach euro, oni mali prah rizika nastavený o niečo vyššie… Čo ma ale najviac zarazilo, boli články ktoré som si o tejto firme prečítal po jej páde. Vraj firma vôbec nedolovala žiadnu kryptomenu a fungovala princípom Ponziho schémy.

Príklad Ponziho schémy

OB-CV294_oj_gor_E_20081216214114
Ilustračný obrázok; Zdroj: internet

Ponziho schéma je ilegálny spôsob podnikania. Správca – firma poskytuje mesačný výnos napríklad vo výške 10%. Prvým investorom vyplatí po mesiaci ich 110% (teda napríklad  vložených 100€ dostanú po mesiaci 110€). Tieto peniaze môže firma vyplácať z vlastného vrecka. Investori zistia, že je to dobrý obchod a dajú tip kolegom, známym… ktorí vložia ďalšie čiastky. Správcovi projektu sa začnú hrnúť financie, lebo často zapracuje aj ľudská chamtivosť a starí aj noví investori začnú vkladať veľké objemy peňazí. Lenže správca peniaze neinvestuje, len prostredníctvom nových vkladov vypláca prvých zúčastnených v schéme. Na predĺženie činnosti schémy sa používa viacero „trikov“. Jedným z nich je reinvestovanie úrokov späť do systému, t.j. po mesiaci investor zo 100€ 110€ nevyberie, ale nechá ich tam „pracovať“ aj naďalej – vlastní 110€ teda len na papieri, nie v skutočnosti. Z nových investícií sa vyplácajú úroky až doby kým Ponziho schéma neskolabuje, t.j. nové vklady nových investorov už nepokryjú staré úroky a následne správca zistí, že objem vkladov klesá a tým pádom objem hotovosti v schéme sa začína zmenšovať, vtedy vyberie všetky prostriedky a zmizne. To iste sa stalo s estónskou firmou Cointellect.

Záver

Čo ma na tomto zaráža nie je moja strata, tú oželiem, lebo bol som stotožnený s rizikom a napriek tomu som to podstúpil. Zaráža ma fakt, že ešte v dnešnej dobe existujú firmy, ktoré dokážu takto na medzinárodnej úrovni podvodným systémom doslova ožobračiť milióny investorov a napumpovať tak podvodom obrovské množstvo kapitálu. Že tieto firmy podobne Cointellectu sa môžu zúčastňovať prestížnych svetovch výstav a že im nikto nezabráni spraviť nový projekt s novým názvom a zopakovať to znova…

… záverom len dodávam, nech ľudstvo prosperuje akokoľvek rýchlo v niečom sú tie klasicke kovové mince, či pevné linky, či… dobré. Nebyť smartfónu a internetu nedozvedel by som sa o kryptomene ani o Cointellecte. Ale aj tak ani za svet nechcem aby ma ráno budil kohút z hnojiska… :)

Galéria:

Prečítajte si aj:

Teraz najčítanejšie