Denník N

Ak chcete ľuďom bez domova naozaj pomôcť, nenoste do zimných zbierok svadobné šaty.

V dennom centre Domec prevádzkujeme šatník, v ktorom si ľudia bez domova môžu vybrať čisté oblečenie a topánky, ktoré momentálne potrebujú. Materiálne zbierky vyhlasujeme niekoľkokrát do roka. Sme nesmierne vďační a vážime si pomoc ľudí. Dostávajú sa k nám kvalitné veci, ktoré sú ako nové a ešte dlho poslúžia ľuďom v núdzi. Často sa však stretávame aj s nesprávnym pochopením výzvy na darovanie oblečenia a zbierky sa pre nás stávajú obrovskou záťažou.

Pekné kúsky patria do zbierky, špinavé a roztrhané na recykláciu

Za roky poskytovania tejto služby vieme presne povedať, o aké veci je najväčší záujem. Počas zimy sú to najmä funkčné, nepoškodené, kvalitné veci, ktoré vydržia mráz aj dážď. O takéto kúsky v zbierkach aj verejnosť prosíme. Napriek tomu sa v taškách, ktoré nám ľudia odovzdávajú, objavujú lodičky, formálne oblečenie, svadobné šaty či posteľné obliečky. Nie je vôbec výnimkou, že v taškách nájdeme roztrhané topánky či špinavé spodné prádlo. Objem prijatého oblečenia je obrovský, no je náročné nájsť v zbierkach použiteľné veci.

Koordinátorka denného nízkoprahového centra Domec o skúsenostiach so zbierkami.

Máme malý sklad a nemáme kapacitu triediť

Aby sme zefektívnili našu prácu, a naplnili náš sklad potrebným oblečením, vždy v zbierke napíšeme iba konkrétne kusy oblečenia, ktoré potrebujeme. Realita je však taká, že až príliš veľa ľudí vidí v zbierke oblečenia príležitosť zbaviť sa vecí, ktoré už nepotrebuje. Je bežné, že sa k nám počas zimnej zbierky dostávajú letné veci, v letnej zase zimné. Znamená to pre nás veľkú nadprácu s triedením a problémy s uskladnením.

,,Ľudia do vreca na vrch položia veci, ktoré zbierame a naspodok dajú nepotrebné veci, ktorých sa chcú zbaviť, no my pre ne nemáme využitie.
Tak nám vytvárajú prácu navyše.” Patrícia, koordinátorka Domca

Pri každej zbierke vždy komunikujeme, aké veci práve ľudia bez domova potrebujú. Sandále, kraťasy alebo tenké saká to cez zimu nie sú. Napriek tomu nám ich ľudia vo veľkom nosia aj keď prosíme o zimné bundy, teplé svetre, šály a čiapky.

Potrebujeme vedieť, že prídete

Veľmi by sme si priali, aby sme sa mohli s každým z vás v akomkoľvek čase počas dňa stretnúť a  prebrať od vás veci. Najradšej by sme každého, kto sa nám rozhodne pomôcť, pozvali k nám, urobili prehliadku DOMCA, či pozhovárali sa pri káve. Realita je však taká, že materiálnu pomoc preberáme popri práci s ľuďmi bez domova, odbiehame z ošetrovne, poradenskej miestnosti či od výdaja obedov. Je pre nás teda veľmi dôležité, aby sme dopredu vedeli, že vás máme očakávať a naplánovali čas prebratia.

,,Ľudia nám častokrát nechávajú veci len tak hodené pred bránou, bez akejkoľvek správy alebo dohody o odovzdaní.”
Patrícia, koordinátorka Domca

Ľudia bez domova sú v prvom rade ľuďmi

Pre mnohých ľudí je oblečenie z nášho šatníka jediné oblečenie, ku ktorému sa vedia dostať.  Ľudia, s ktorými pracujeme žijú vonku alebo v obydliach, ktoré nie sú vhodné na bývanie, preto potrebujú funkčné a teplé oblečenie do každého počasia. Pekné a čisté oblečenie dodáva človeku  pocit sebavedomia, ktoré v dôsledku zlej životnej situácie stratil. Mnohých ľudí bez domova bežný okoloidúci ani neidentifikuje, práve kvôli veľkej snahe maskovať svoj sociálny status. Je veľmi dôležité uvedomiť si, komu pomáhame. Či chceme pomôcť sebe a svojmu preplnenému šatníku bez pocitu viny z toho, že vyhadzujem oblečenie do kontajnera, alebo chceme naozaj pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú.

Stanislava Fabšíková, OZ Vagus

Občianske združenie Vagus vzniklo v roku 2011. Prostredníctvom svojich 3 základných programoch – terénna sociálna práca STREETWORK, denné nízkoprahové centrum DOMEC a integračný program MEDZIMIESTO, pomáha ukončovať bezdomovectvo v Bratislave. Cez tieto programy preukázateľne skvalitňuje životy stoviek ľudí ročne, na rôznych úrovniach. Od akútnej pomoci priamo na ulici až po poskytovanie stabilného bývania. Pozrite sa, čo sa Vagusu za 10 rokov podarilo a ako môžete pomôcť aj Vy.

Teraz najčítanejšie

OZ Vagus

Občianske združenie Vagus už 12 rokov pomáha ukončovať bezdomovectvo v Bratislave. Sme odborná organizácia vychádzajúca z hodnôt humanizmu a ľudskej dôstojnosti.