Denník N

Žerú vás mrle?

Chystáte sa zapísať dieťa do škôlky? Tešíte sa na jeho prvé skúsenosti, básničky a maľované blahoželanie ku Dňu matiek? Pripravte sa radšej na horšie. Prvý darček, ktorým novopečený škôlkar obdarí celú rodinu, budú pravdepodobne mrle.

Týmito nevábnymi votrelcami sa totiž úschovne, do ktorých deti dočasne deponujeme, doslova hmýria. Vajíčka mrlí víria vo vzduchu, spolu s prachom nenápadne padajú na potraviny, do kanvice s čajíkom a nechajú sa pasívne unášať detským dychom z úst do úst. A odkiaľ je to do tráviaceho traktu čo by kameňom dohodil. Kolobeh nákazy, odborne zvanej enterobióza, začína.

Vajíčka sa zo žalúdka pomerne rýchlo dopravia do tenkého čreva. Časť budúcich mrlí pri tom pravdepodobne príde o život, lebo čím je žalúdočná šťava kyslejšia, tým menej nádeje na šťastnú budúcnosť toto prostredie poskytuje. Tie, čo prežijú, sa usadia, ako som už spomenul, v tenkom čreve a v tichosti vyčkajú na dospelosť. Po prvých sexuálnych radovánkach sa samičky do prasknutia napratané vajíčkami netrpezlivo náhlia do hrubého čreva a opäť čakajú. Signál na útok prichádza v noci, hodinu až dve po tom, čo si ich nič netušiaci hostiteľ spokojne ľahne a zaspí tak, ako si ustlal. Mrle zlaňujú do konečníka a tlačia sa z neho von. Robia to preto, aby mohli do rias análneho otvoru naklásť vajíčka. V útulnom závetrí dozrievajú neobyčajne rýchlo, približne o šesť hodín. Ak sa človeku takýto „vlastný dorast“ dostane späť do útrob, hovoríme o autoinfekcii. Vajíčka mrlí, ktoré zo svojich kolísok vypadnú a zachytia sa na spodnej či posteľnej bielizni, prípadne pyžame, usychajú a dostávajú sa do vzduchu, kde krúžia ako Gagarin.

Mrle útočia

Ako som už naznačil, enterobióza je jediná helmintóza, ktorá sa šíri vajíčkami parazita priamo z človeka na človeka. Mrle, tvory expanzívne, sa snažia čo najrýchlejšie obsadiť nové a nové teritóriá. Väčšinou sa preto postupne nakazí celá rodina. Čím je členov viac, tým sú infekcie častejšie, hoci intenzita môže byť u každého iná. Dospelý neraz ani nevie, že sa nedobrovoľne stal liahňou akýchsi helmintov, zato deti to prežívajú dramatickejšie. Pohyby oplodnených samičiek, ktoré vyliezajú klásť vajíčka, sú nepríjemné a spôsobujú neznesiteľné svrbenie. Dieťa sa poškriabe, potom si v zamyslení začne cmúľať predmetný prstík a autoinfekcia má o jednu obeť viac. Semeniskom nákazy je neraz posteľná bielizeň zamorená vajíčkami-odpadlíkmi. Mrliam sa viac darí počas chladnejších mesiacov, zbožňujú zimu. Dôvod: larvy na svoje prežitie potrebujú dostatočnú zásobu rezervných látok, ako sú glykogén a tuky, ktoré sa im v teplejšom ovzduší rýchlejšie míňajú.

Sú mrle nebezpečné?

Mrle dokážu život mimoriadne znepríjemniť, nie sú to však žiadne masové vrahyne. Pridružené infekcie napádajú rozškriabané miesta okolo konečníka, môže vzniknúť ekzém. Sprievodnými javmi enterobiózy sú neraz bolesti žalúdka a čriev, nechutenstvo, hnačky a podobne. Napadnuté deti sú bledé, majú kruhy pod očami, zle spia, niektoré sa v noci aj pomočujú, sú nervózne a podráždené. Mrle môžu spätne prenikať do žalúdka, úst, či do nosa. Takisto niekedy prenikajú do sliznice slepého čreva, kde ich objaví až ruka chirurga. Nebezpečné môžu byť pre najmä pre ženy. Vajíčka polepené črevnými baktériami zablúdia z konečníka do močovej rúry, do obličkových panvičiek, prípadne sa cez maternicu dostanú vajcovodmi až do dutiny brušnej. Okolo týchto ilegálnych migrantov vznikajú časom takzvané tuberkuloidné granulómy. Obsahujú zvyšky odumretých červov, degenerované vajíčka, plazmocyty a lymfocyty. Granulómy neraz spôsobujú ďalšie komplikácie.

Ako sa ich zbaviť

Pokiaľ máte doma potomka, ktorý ignoruje vaše neustále apely, aby si nepchal „tie špinavé paprče“ do úst, potom sa mrlí zbavíte ťažko. Vajíčka sú pomerne odolné voči rôznym chemickým látkam. Vyvíjajú sa aj v 1% sírane meďnatom, 2% mydlový roztok na ne nepôsobí ani po šiestich hodinách, rovnako 20% formaldehyd. Usmrcujú ich však napríklad zriedené kyseliny, 5% fenol, 4% chloramín, alebo 10% lyzol. Tie však na ne môžete naliať až po tom, čo ich vyženiete z tela von. Preliečiť sa musí celá rodina. Podľa správnosti by sa o napadnutí mrľami mali dozvedieť všetci zainteresovaní. Len neviem, ako by to dopadlo, keby ste sa na rodičovskom združení pred všetkými rodičmi a pedagógmi zdvihli zo stoličky a do ticha smelo vyhlásili: „Vážení, máme mrle, treba s tým niečo urobiť!“ Väčšina radšej zájde do lekárne a keď navôkol nie sú ani jedny zvedavé uši navyše, vystresovane zašepká: „Niečo proti mrliam, prosím. Ale rýchlo.“ Jedno zo spoľahlivých anti-mrlidiel, ktoré vám magistra predá aj bez receptu, sú prípravky na báze pyrvinia. Zlúčeniny v tomto prípravku blokujú určité enzýmy, prepotrebné na látkovú premenu mrlí. Tvrdší zásah mrliam uštedrí prípravok Vermox, ten je však len na lekársky predpis. A predchádza mu odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie. Okrem chemoterapie sa odporúča dodržiavať takmer chorobne úzkostlivú hygienu. Sprcha ráno aj večer, pravidelné mydlenie a omývanie análnej oblasti. Vajíčka sa hromadia najmä za nechtami, preto ich treba nakrátko ostrihať a často drhnúť kefkou. Pri masívnych mrlích atakoch, keď oplodnené samičky strácajú zábrany a vyliezajú aj uprostred bieleho dňa, je dôležité pravidelne meniť uteráky, či spodnú a posteľnú bielizeň. Použité kusy treba spariť horúcou vodou a po vypraní prežehliť. Aby sa vajíčka pri nočnom škriabaní nedostali za nechty, neodporúča sa spať „dole bez“. K zostreným hygienickým opatreniam patrí časté umývanie dlážok a utieranie prachu na mokro. Mrliam skomplikuje život aj menšia diéta. Jej súčasťou sú cesnakové polievky či cesnakové hrianky. Antiparazitálne pôsobí aj mrkva. Prísny zákaz vjazdu platí pre všetky druhy sladkostí. Na svoje si prídu všetci karnivori. Dovolené je mäso na raňajky, na obed, mäso na večeru, pretože celulóza je vo svojej podstate tiež len cukor. Z dôvernejších kruhov som sa dozvedel, že mrliam nevonia ani alkohol. Rodičia, určite vyskúšajte! Veď topiaci sa aj slamky v mojite chytá.

Tomáš Čejka
Botanický ústav CBRB SAV, Bratislava

Teraz najčítanejšie

Zápisník prírodovedca

Tento blog slúži na popularizáciu prírodných vied, najmä botaniky a zoológie. Založili ho pracovníci Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied.