Denník N

Prečo je toľko lží o zdraví?

Cesta k zdraviu ako cesta k úzkosti

Keby ste šli vtedy okolo, videli by ste študenta, ako sedí na lavičke na chodbe Filozofickej fakulty Univerzity Komenského a konzumuje z plastovej krabičky fazuľu. SUROVÚ! Áno, bol som to ja. Čítal som vtedy čerstvo knihu Čínska štúdia, čo je medzi vegánmi čosi ako vegánska Biblia. Bol som zažratý do kapitoly o surovej strave a ako správny tínedžer, ktorý je stelesnený extrém, rozhodol som sa, že to skúsim so surovou fazuľou. Slušné množstvo sacharidov aj bielkovín, výživné a – hnusné, ale to som bol ochotný prežiť ako obetu na oltár zdravia. Nebudem vám opisovať, ako strašne som sa priotrávil a čo sa mi dialo v žalúdku ešte v ten deň…

Podobne ako mnohí v mojom okolí, aj ja som chcel žiť, stravovať sa a konať tak, aby to bolo v prospech môjho zdravia. Prečítal som množstvo kníh, kvantá článkov, vyhľadal si štúdie v angličtine, čítal si blogy, pozeral videá a dialógy medzi výživovými poradcami. A výsledok? Úzkosť, agnosticzmus, neistota a nedôvera. Ak sa niekedy budete pohoršovať nad tým, ako môže niekto veriť, že konzumácia ovocia (frutariánstvo) je cesta k zdraviu, uvedomte si, že takéto extrémy sú len príčinou všeobecného nutričného chaosu, ktorý panuje vo sfére výživy. Človek nie je nakonfigurovaný tak, aby si overoval každú potravinu, každú diétu či každú výživovú informáciu.

,,Donedávna väčšina ľudí nejedla viac soli, než sa nachádzalo prirodzene v strave – dokopy menej ako pol gramu denne.“ (s. 45)

Kedysi boli dve témy, ktoré zaručene ľudí rozhádali: politika a náboženstvo. Dnes k nim možno priradiť stravovanie. Súdime sa podľa toho, kto čo je. Nedávno v Kauflande sme nakupovali vegánske mäso. Veľmi sme sa z neho s manželkou tešili, pretože bolo v slušnej zľave. Naša radosť neušla skupinke postarších žien, ktoré sa pristavili, vzali do rúk vegánske produkty a prezerali si ich. ,,Fuj, to je vegánske…“ povedala jedna a rýchlo produkt odložila, akoby bol otrávený. Reakcia ma neprekvapila, chápal som ju. Vyrastáte celý život v niečom a teraz, na staré kolená, máte radikálne meniť všetky vaše stravovacie zvyky. Možno to, čo píšem, neznie príliš progresívne, no náš druh nikdy nebol stavaný na takéto radikálne zmeny. Prirodzene sa im vzpierame, pretože máme radi stereotypy. Poskytujú nám vytúžený pocit istoty a stability.

Anarchia v nutričných vedách

Graham Lawton je vedecký publicista, ktorý píše pre časopis New Scientist. Získal titul magister prírodných vied (MSc.) v odbore vedeckej komunikácie a napísal knihu s názvom Kniha, ktorá vám možno zachráni život. Bombastický, narcisný a hyperbolický názov. Názov, ktorý by mal predávať a osloviť masy. Naopak, pre človeka, ktorému sa podobné masové titulky hnusia, môže mať s knihou problém. A bol by to len a len jeho problém! Pretože kniha, napriek názvu, ktorý sa mi stále nepáči, je veľmi dobrá.

Demytizácia. Týmto jedným slovom by som zhodnotil celú knihu a mohol tak skončiť túto esejo-recenziu. Na pozadí vedeckých faktov a dát, ku ktorým má Lawton ako vedecký publicista prístup, vyvracia a demytizuje témy ako: nasýtené tuky, konzumácia mäsa, intolerancia na lepok, vplyv mliečnych výrobkov, detox, výživové doplnky, chudnutie, hladovka, spánok či predĺženie života. Kapitolky nie sú dlhé, sú vecné, stručné a musím veľmi oceniť autorov štýl. Nie je zbytočne sarkastický, ide priamo na koreň vecí a nebojí sa priznať, aké rozporuplné informácie k danej téme existujú. A túto otvorenosťzdravý skepticizmus považujem za asi najväčší prínos celej knihy. Ak očakávate jednoznačné rady, čo nesmiete a čo smiete jesť, kúpte si inú výživovú Bibliu, táto kniha vám nepomôže. Ak však hľadáte knihu, ktorá vás prevezie vodami nutričných a zdravotných dilem, táto kniha je to, čo potrebujete.

,,Nával sladkostí vplýva na odmeňovací systém v mozgu podobným spôsobom ako kokaín.“ (s. 43)

My ľudia trpíme iluzívnou predstavou, že existuje akási ideálna ,,platónska“ strava, ktorú keď budeme konzumovať, budeme zdraví. Strava, ktorá presne pasuje prirodzene na nás. Stravu, ktorú sme mali jesť pôvodne. Je to ďalší z pokusov mať v živote niečo pod kontrolou mysliac si, že tak ovládneme sily chaosu a zabránime zdravotným problémom. Ilúzia kontroly – takto možno toto kognitívne skreslenie nazvať. Neexistuje žiadna ideálna strava a nikdy neexistovala. Neexistuje žiaden univerzálny recept na stravovanie. Slovo ideálne by sa malo vyhodiť zo slovných zásob ľudskej reči, lebo nemá s komplexnou a premenlivou skutočnosťou nič spoločné.

Napriek tomu sú k dispozícii isté rady, ktoré možno považovať za univerzálne, no je potrebné pamätať na to, že všetko vždy súvisí so širším kontextom. Pokiaľ budete jesť veľa cukru, no ste človek pohybu, nefajčíte, nejete veľa mäsa, dobre spíte, nekonzumujete alkohol a + máte slušnú genetickú predispozíciu, cukor vám nebude škodiť tak, ako keby ste to ostatné všetko robili. Ak chcete počuť poučku, tu ju máte: menej rafinovaného cukru, menej soli, menej červeného mäsa, príležitostná hladovka, beh a pohyb. Samozrejme, je toho ešte viac. Napríklad spánok je veľmi kľúčový a v Lawtonovej knihe sa dozviete prečo.


Ak vás zaujíma téma spánku a jeho blahodárnych účinkov na zdravie a kvalitu života, odporúčam vám vrelo knihu Prečo spíme. Napísal som na ňu recenziu „Epidémia“, ktorá nás zabíja v miliónoch, no my aj tak ďalej spíme málo, odkaz tu


Záver

Za najväčšie benefity knihy považujem štýl, krátkosť kapitol, tematickú pestrosť, odborné pozadie spracovaných informácií a pokoru. Autor priznáva, že v porovnaní s inými vedami patria nutričné vedy medzi vysoko problematické, s množstvom nejasností a otáznikov. Lawton píše: ,,Poznatky o výžive sú teda celkovo mimoriadne chybové, zaujaté a zavádzajúce… Väčšina vedeckých dôkazov je taká slabá, že sa na ich základe ani neoplatí zostavovať jedálniček. “ (s. 84, 85; Lawton objasňuje, prečo je to tak v kapitole Pravda o dietológii). Toto konštatovanie nemá podporovať agnosticizmus a anarchistický postoj k stravovaniu. Skôr ide o zdvihnutý prst všetkým tzv. odborníkom, ktorí zarábajú na ľudskej túžbe cítiť sa bezpečne a zdravo. Vieme toho veľmi málo na to, aby niekto mohol objektívne prezentovať verejnosti recept na ideálne zdravie. Knihu vám vrelo odporúčam, mňa príjemne prekvapila a som rád, že ma neodradil názov :-)

Knihu Kniha, ktorá vám možno zachráni život si môžete zakúpiť tu

Záverečná poznámka:

Ak máte radi knihy a rozmýšľate, čo si najbližšie prečítať, na mojom knižnom blogu nájdete rôzne knižné tipy, knižné úvahy či recenzie :-) Niektoré uvádzam nižšie:

 1. Knižná nádielka 1 (2020) odkaz tu
 2. Knižná nádielka 2 (2021) odkaz tu
 3. Knižná nádielka 3 (2021) odkaz tu
 4. Knižná nádielka 4 (2021) odkaz tu
 5. Knižná nádielka 5 (2021) odkaz tu
 6. Knižná nádielka 6 (2021) odkaz tu
 7. Knižná nádielka 7 (2021) odkaz tu
 8. Knižná nádielka 8 (2021) odkaz tu
 9. Knižná nádielka 9 (2021) odkaz tu
 10. Predstavuje Bitcoin skutočné riziko pre vlády? odkaz tu
 11. Úvaha nad jedným samurajským kódexom, odkaz tu
 12. Ako matematika ovláda naše životy, odkaz tu
 13. 12 kníh o klíme, ktoré by ste si mali prečítať, odkaz tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)