Denník N

Vakcína (nie) je sloboda

„Vakcína je sloboda“, znie v masívnej kampani. V realite však vo veľkej časti Slovenska už nebudete môcť ísť ani na obed. Platí teda rovnica vakcína=sloboda?

Vakcína je jediná cesta, ktorou sa môžeme vydať, ak chceme poraziť pandémiu Covid-19. Je to fakt. Akékoľvek iné spôsoby sú nezmysly, bludy a ďalšie synonymá, ktoré Vám napadnú. Aj preto na Slovensku vznikla veľká kampaň s názvom: Vakcína je sloboda. Štát však momentálne ukazuje všetkým zaočkovaným vztyčený prostredník. Od pondelka sa už väčšina Slovákov nedostane skoro nikde. Je úplne jedno, či je obyvateľ zaočkovaný, alebo nie.

Aký má teda zmysel kampaň vakcína je sloboda? Skutočne nám zaručí vakcína slobodu? Momentálne určite nie. Vláda sa síce snaží zvýšiť zaočkovanosť, no nedarí sa to docieliť ani lotériou, ani kampaňou, ktorá trochu zavádza. Možno preto, že každý z nápadov pôsobí prvoplánovo a na konci dňa nedáva žiaden zmysel.

Aplikujme kampaň vakcína je sloboda v praxi. Ako? Dovoľme očkovaným využívať služby, ktoré v čiernych okresoch nemôžu. Docielime tým omnoho viac, než lotériou. Konečne sa totiž prestane obmedzovať celé obyvateľstvo a nezaočkovaní budú konečne reálne motivovaní k tomu, aby sa šli zaočkovať.

Momentálny stav je pre vládu deštruktívny. Nezaočkované obyvateľstvo totiž začne čoskoro protestovať kvôli obmedzeniam a to isté začne robiť aj druhá strana, keďže im bola v kampani sľúbená sloboda.

Už vieme, že vláde nezáleží na ľuďoch, ani na zdraví obyvateľstva, keďže stále ustupuje podľa toho, ktorá strana viac zakričí. Každej vládnej strane však záleží na preferenciách, preto by sa aspoň na základe toho mohli zorientovať a začať robiť niečo skutočne logické.

Debatu o tom, že zaočkované obyvateľstvo môže byť tiež nakazené už ani nezačínajte. Môže, nemocnice však plnia ľudia, ktorí vakcínu nemajú. To sú fakty. Bodka.

Teraz najčítanejšie