Denník N

4 dôvody, prečo sú v živote dôležité prekážky (prečo by ste sa im nemali vyhýbať)

Každého raz na ceste životom stretnú malé alebo veľké prekážky. Niekto sa s nimi vyrovnáva ľahko, niekto zas veľmi ťažko. Môže vás stretnúť niekoľko zlyhaní, ale aj veľa úspechov. Ľudstvo ako také by sa bez prekážok nedokázalo posúvať. Vďaka ich prekonávaniu sa ľudia stávajú silnejšími, priebojnejšíminebojácnymi. Jedna múdrosť hovorí: „Ťažké časy plodia silných mužov. Silní muži tvoria dobré časy. Dobré časy plodia slabých mužov” (samozrejme aj ženy). Nuž, je to pravda.

Náročná doba nás síce utláča, skúša a môže sa zdať, že nás ničí. No na druhej strane nás formuje a „obrusuje” do tej najlepšej a najsilnejšej podoby. Predstavte si, že by neexistovali vôbec žiadne prekážky. Ľudia by sa nevyvíjali a zleniveli. Necítili by žiadnu motiváciu. Prišla by stagnácia. Kam by smerovalo ľudstvo? Celkom smutná predstava. Prekážky sú jednoducho potrebné a patria k životu.

Prekážky odhaľujú to, kým naozaj ste

Niektoré udalosti v živote sú naozaj na nevydržanie. Mnoho ľudí padne na samotné dno. Rozchody, strata práce, neúspech v podnikaní, úmrtia, samota…Každý si dno predstavuje inak. Keď sa to však stane, v ten konkrétny moment, kedy cítite absolútne zúfalstvo alebo beznádej, váš prerod je na dosah. Dobrou správou je to, že keď spoznáte svojich najtemnejších démonov, môžete s nimi začať pracovať a posunúť sa ďalej.

Odhalia vám nové dvere či cestu

Prekonávanie prekážok bolí a nech to znie akokoľvek nepríjemne – staré zvyky vám neotvoria nové dvere. Prekážky odhaľujú tie časti človeka, na ktorých je potrebné zapracovať. Ukazujú na tie veci, ktoré spomaľujú osobný rast. Je to ako hmla, cez ktorú nevidíte, ale kráčate ďalej, pretože máte vieru, že dôjdete do cieľa. Mohli by ste začať pochybovať a otočiť sa, ale práve vaše minulé kroky vás dostali do bolestivej životnej fázy. Tak sa neobzerajte a verte si.

Prekážky budujú odolnosť

Ak vás v živote stretne niečo zložité, neodporujte tomu. Áno, môžete sa cítiť nervózne a zle, ale nie je to nič, čomu by ste sa mali vyhýbať. Pozrite sa problému do očí, precvičte svoju odvahu a rozhodnite sa, že s tým niečo urobíte. Vedzte, že po prekonaní budete odolnejší ako nikdy predtým.

Nájdete vnútorný mier

Keď sa vo vašom živote stane fakt niečo nepríjemné, na menšie problémy sa budete pozerať s neuveriteľným nadhľadom, dokonca s humorom. Ľudia si hlavne počas vojny, prírodných nešťastí alebo ekonomickej krízy väčšinou uvedomia, akú malú kontrolu vlastne majú nad vecami. Iba nad vašimi reakciami máte skutočnú kontrolu. Pri najbližšej prekážke vám toto uvedomenie pomôže dosiahnuť vnútorný pokoj. Ďalšie problémy už zvládnete s chladnou hlavou. Nech sa vo vašom živote deje čokoľvek, nikdy nestrácajte vieru.

Teraz najčítanejšie

milan-tkac5709671_0

Milan Tkáč

Podnikateľ a kouč, školiteľ osobného rozvoja a predaja. Zakladateľ spoločnosti FIN4YOU a autor knihy Coach.