Denník N

Ideálna advokátska komora

Zavrime na chvíľu oči a predstavme si, ako by mohla fungovať ideálna advokátska komora počas týchto krušných chvíľ naplnených nespravodlivosťou a korupciou.

Slovensko sa zmieta vo  víre devastácie právneho štátu advokátmi (za pomoci ďalších právnikov). Advokát Fico zvoláva nelegálne bezrúškové protesty ohrozujúce tisíce ľudí. Podľa Threemy advokát Para mafiánovi Kočnerovi vyzradzuje advokátske tajomstvá. Množstvo advokátov sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe. No a čerešničkami na torte sú advokáti Gašpar, Fico, Para a Kaliňák na videu z chalupy, ktoré odhalilo viacero skutočností znižujúcich dôstojnosť advokácie.

zdroj: https://domov.sme.sk/c/22770513/dozorovy-prokurator-doplnil-navrh-na-predlzenie-vazby-obvinenych-z-akcie-ocistec.html

Ideálna advokátska komora

V prvom rade by potešilo, ak by ideálna komora nad uvedenými informáciami vyjadrila hlboké znepokojenie. Postoj kľúčových inštitúcií je predsa pre mnohých smerodajný.

Následne by pomohlo, aby urýchlene začala voči spomenutým advokátom disciplinárne konanie, ktoré by do podozrení vnieslo viac svetla. Pri obzvlášť závažných podozreniach by tiež dôvere verejnosti napomohlo dočasné pozastavenie výkonu činnosti podozrivým advokátom.

Kľúčovým prvkom je informovanie verejnosti. Komora predsa nie je súkromná firma, ale zákonom založená organizácia s veľkou zodpovednosťou voči spoločnosti. Informovanie by sa malo týkať nie len zverejnenia prešetrovaných mien osôb a ich skutkov, ale tiež aj priebehu a výsledkoch vrátane odôvodnení. Len tak by ideálna komora mohla plnohodnotne plniť svoju funkciu v demokratickom štáte.

Na záver by ideálna komora mala hrubé neetické správanie znižujúce dôstojnosť advokácie prísne potrestať. Takýto advokáti neslúžia dobru komore, ani svojim klientom a hlavne nie našej spoločnosti.

Bezprízorná realita

V realite naša advokátska komora „bažiaca po dôstojnej advokácii“ v lepšom prípade nerobí nič. V tom horšom, svoju aktivitu len imituje, a to tým, že advokátov preukázateľne znižujúcich dôstojnosť advokácie nepostihuje. Navyše, o prípadoch odmieta dôsledne informovať verejnosť. V tom najhoršom prípade disciplinárne konania síce uplatňuje, ale podľa nášho názoru ich neváha zneužívať na “trestanie” advokátov, ktorí sú od vyššie spomenutých čiernych oviec na míle ďaleko (napr. stíhanie advokáta Petra Kubinu za jeho rozhovor v novinách).

Ako z toho von?

Lepšia advokácia už v januári 2020 v svojom blogu predpokladala, že pokiaľ advokátska komora nezmení prístup, politikom neostane nič iné, ako ju kompletne zreformovať. Nedávne vyjadrenie Benátske komisie k otázkam ministerky spravodlivosti otvára tejto, očividne, nevyhnutnej reforme dvere dokorán.

Advokátska komora má teraz dve možnosti. Buď bude v svojich počinoch pokračovať a na výslednú reformu nebude mať žiaden vplyv, alebo precitne, a prostredníctvom dôkladných a transparentných disciplinárnych konaní započne očistný proces advokácie. Bohužiaľ, nedávne vyjadrenia jej predsedu o tom, že je všetko v poriadku, dávajú druhej možnosti nízku šancu na úspech.

Marián Porvažník, Lepšia advokácia

Sledovať nás môžte v našej FB skupine.

Teraz najčítanejšie

Lepšia advokácia

Sme skupina právnikov, advokátov, študentov práva a advokátskych koncipientov. Pochádzame z rôznych kútov Slovenska a pôsobíme (alebo sme pôsobili) na univerzitách, v advokátskych kanceláriách a vo verejných inštitúciách doma aj v zahraničí. Všetkých nás spája láska k domovine a tiež túžba meniť našu krajinu na lepšie miesto pre život.