Klimatický COP 26 – Prezidentka – Veľké uznanie Dorote Nvotovej

… a uznanie aj ďalším organizátorom občianskych aktivít na podporu ochrany lesa, klímy, životného prostredia , ale aj slušnosti, slobody a demokracie. Je tu tá chvíľa…
Glasgow a Z.Čaputová
Aj slovenské, inak svetové dianie prehliadajúce média sa zhodujú, že v Glasgowe sa deje významná udalosť. Menej počuť, že čím je významnou? Komentovalo sa aj vystúpenie p.prezidentky pri otváraní summitu. Dala prejav, ktorému nechýbalo odhodlanie a autentická angažovanosť, hoci bol všeobecný.
Niektorí sú sklamaní, ale ja si myslím, že urobila dobrú prácu. Pani prezidentka nie je Grétka. Núkal sa jej síce jeden bombový aktualizačný moment, ale to by musela v Glasgowe zreferovať, že akurát v deň, kedy sa na COP26 ohlásila dohoda o zastavení odlesňovania, vyštartovala na Slovensku drevárska a poľovnícka lobby do ofenzívy za udržanie kontroly nad lesmi v národných parkoch. S týmto posolstvom by iste zaujala a dostala sa na prvé stránky, ale doma by sme ju tzv. zožrali…
Summit COP26 bude významným a preto bude aj kritizovaný a napádaný, vlastne už sa to deje. Kritici zľava aj sprava sa zišli aj priamo na mieste. Jedni demonštrujú za svet bez politikov, iní zasa chcú takých, čo napr. zakážu bohatstvo (štátov, resp. jednotlivcov) a tým razom, ako veria, vyriešia aj klimatickú krízu.
Kritici majú v jednom pravdu – hlas svetových politikov z Glasgowa neznie tak jasne a odhodlane, ako by bolo treba. Chýba účasť Putina a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, tzn. predstaviteľov tých štátov, ktoré majú v klimatickej oblasti najviac čo naprávať.
Náreky a nadávky protestantov na COP26 ale nemieria voči Moskve alebo Pekingu, všetci „alternatívci“, ku ktorým sa tentoraz zaradila aj globálna klimatická celebrita, Grétka, kopú najmä do vlastných, európskych politikov. To všetko ovplyvňuje aj slovenský ohlas… iste sa aj v ňom bude skloňovať spojenie „zbytočný summit“ . K tomu zopár slov.
Nie je to zbytočné
Vlády stoja pred úlohou zmeniť dlhodobé hospodárske a sociálne politiky svojich štátov, o ktorých sa od pádu sovietskej ríše verilo, že už majú byť iba vecou vzťahov na slobodnom trhu. Toto už celkom neplatí… resp. nestačí. Na Západe sa ide meniť všetko – od vzdelávania, cez kultúrne stereotypy až po globálne pôdohospodárstvo a rovnakou neostane ani bezpečnostná architektúra sveta.
Je preto v poriadku, že Glasgowom ide aj nespokojnosť a pouličné demonštrácie. Pokiaľ sa ulica nedá zneužiť extrémistami, potom takéto open air akcie robia z rokovaní politikov vec verejnú, maximalizujú okruh zangažovaných, aj ohlas v médiách. To je potrebné a prospešné, pretože život v ére klimatickej zmeny zvládneme iba vtedy, ak si to otvorene vydiskutujeme a vec záchrany našej civilizácie prijmeme ako spoločné úsilie.
Chceme to tu a hneď!
Ale dôležité napokon budú vždy rokovania politikov, hoci nám neprinesú všetko „tu a hneď“. Na posun našej civilizácie na trajektóriu trvalo udržateľnej budúcnosti potrebujeme správne rozhodnutia vlád, ktorým dáme dôveru, hoci sa nás nepríjemné zmeny nebudú týkať len ako daňovníkov, ale aj ako príslušníkov druhu, ktorý ovládol Zem. Nebude ho už tvoriť len súčasných 7,7 miliardy, ale o pár rokov už 10-12 miliard jedincov. Verte, že tá doba príde veľmi rýchlo – to pripomínam ako starý človek, ktorý sa učil (v dobe maturity), že svet má 3,5 miliardy obyvateľov… Už vtedy (1970) sa vedelo, že existujú „hranice rastu“ (tak sa volala štúdia knihy tzv. Rímskeho klubu ) , ale ľudstvo tie varovania slávnej knihy nerešpektovalo.
Poznámka : tu sa po prvý krát požilo v súvislosti so životom na Zemi slovné spojenie „trvalo udržateľný“ , bolo to ale v súvise so slovom „budúcnosť“. Zmanipulovaná obdoba tohto pojmu sa ale ujala viac než pôvodina. Už roky počúvame nelogickú formulku o „trvalo udržateľnom raste“, čo je z hľadiska záverov Rímskeho klubu nezmysel. Hlavným posolstvom Rímskeho klubu je totiž, že rast má konečné hranice. Je neuveriteľné, ako sa manipulácia pôvodného pojmu vydarila a že je až podnes súčasťou nejedného environmentálneho prejavu vo vysokej politike.
Za ignoráciu vedeckých varovaní zodpovedajú politici…ale nie iba oni. Konzum a neustály rast nárokov poháňa túžba ľudstva po nových veciach, po pohodlí, po bezpečí a vlastnení… túžba každého jedného z nás. A že sa politici obávajú postaviť proti najtypickejším túžbam vlastných voličov? To predsa nemôže v demokracii nikoho prekvapiť. Bez rozumného prístupu sa ciele nedosiahnu.
Pomalosť?
Je úplne v poriadku, že časť aktivistov prišla do Glasgowa prejaviť nespokojnosť s pomalosťou a opatrnosťou politických lídrov. Ale tá opatrnosť neznačí, že je klimatické úsilie demokratického sveta predurčené na neúspech. Je iba dôsledkom toho, že demokratickí politickí lídri si uvedomujú náročnosť úloh, vyplývajúcich z boja s klimatickou krízou. A že popri radikálnych aktivistoch vnímajú aj oveľa väčšiu, hoci zatiaľ tichšiu masu tých, čo vidia len svoje momentálne materiálne záujmy a kašľú na budúcnosť ľudstva.
Nemôžu ich ignorovať a to nie iba preto, že sú voličmi. Nemožno ich nechať bokom aj preto, lebo táto zmena si vynucuje spoluprácu celého nášho druhu. Máme predsa čerstvé skúsenosti ako to končí v prípade antivaxerov. Hoci pandémia je nepomerne menšia katastrofa, ako klimatická kríza , aj na nej sa dá ilustrovať, že „odmietači systému“ ostávajú jeho súčasťou, a dokážu zmariť úsielie ostatných. V prípade očkovania ich postoj dokázal napr. na Slovensku (alebo v Rumunsku) sťažiť , ba dokonca znemožniť úsilie celej komunity.
Podobne to bude s bojom s klimatickou krízou.
Ten stavia svetových lídrov pred nevyhnutnosť presadiť a dlhodobo realizovať také náročné politické programy, aké sa doposiaľ dali presadzovať iba v diktatúrach, donucovacími nástrojmi štátu. Napr. už len také zákazy rôznych pohodlných a lacných technológií (v doprave, v kúrení domov, a pod.). A čo ešte požiadavka sebaobmedzenia spotreby? Ľudstvo by malo (podobrotky – pozlotky) odstúpiť od využívania existujúcich lacných (no klimaticky škodlivých) fosílnych zdrojov energie. Kto bude mať odvahu nebyť populistom?
Z hľadiska mechanizmov demokratickej politiky bude najťažšie, že politickí lídri si budú žiadať od ľudí súhlas na zásadné zmeny v ich živote vopred – tzn. ešte predtým, než na nás doľahnú dôsledky x-krát zvýšených nárokov ľudstva na energie, vodu, pôdu….
Demokrati
Nemusím hádam podčiarkovať, že najťažšie to majú volení politici zo štátov, kde sa demokracia nepredstiera. Tí navyše zastupujú štáty so silnou ekonomikou a aj s účinnou distribúciou vytvoreného bohatstva. Týmto štátom sa darí priblížiť život svojich občanov ich predstavám o dobrom živote. Nie je to vec nejakej šťastnej náhody, dosiahli to stáročným civilizačným a ekonomickým úsilím. Vďaka dobrej sebaorganizácii a právnemu štátu dosiahli občania najvyspelejších demokracií vysokú mieru blahobytu a majetnosti. Teraz by mali súhlasiť so sebaobmedzovaním a vzdávaním sa časti bohatstva? To je program, aký sa v demokratickej politike ešte nikdy nepresadil.
A nemyslime si, že nás sa to netýka.
Poznámka : Ak hovoríme o majetnosti – až 92% obyvateľov Slovenska vlastní dom resp. byt, čím sa v majetnosti nehnuteľností radíme na čelo štátov EÚ. Aj v počte vlastnených aút sa radíme medzi najbohatšie a tým aj najkonzumnejšie národy sveta (nevraviac, že v ich výrobe sme svetová jednička). Slovenská úroveň konzumu, či už ho meriame podľa miery nadobúdania hnuteľných, alebo nehnuteľných majetkov, v uplynulých desaťročiach výrazne rástla. Najkonzumnejšie štáty sveta dobiehame aj v spotrebe každodenných komodít (napr. spotreba mäsa vzrástla za ostatných 5 rokov o 37%).
Aj u nás by politici mali – ako v celom vyspelom svete – v nasledujúcich rokoch dosahovať opak , než dosahovali doteraz. Voliči od nich vždy chceli ďalší hospodársky rast, rast blahobytu a spotreby. Terza treba presadiť rozumné ciele, ktoré nás neprivedú do konzumného raja, ale zastavia otepľovanie a stratu biodiverzity. Kto sa teraz postaví na tribúnu za záchranu budúcnosti?
Západ – Východ. Opäť železná opona?
Napriek faktu, že sú západné spoločnosti na civilizačnú a hospodársku zmenu nepomerne pripravenejšie, „zelená revolúcia“ rozdeľuje aj tie. Extrémna pravica aj tam živí hnutie spochybňovačov všetkého a všetkých. Stáva sa, že dezoláti a extrémisti sa dostávajú do parlamentov a siahajú po víťazstvách pri voľbe hláv štátov. Ale zatiaľ nič nerozbili, keďže Západ stojí na pevných a hlbokých základoch racionalizmu, aký si tieto spoločnosti vytvorili v dobe renesancie a osvietenectva.
A tak hrozí, že na mapu EÚ pribudne ďalšia deliaca hranica, potvrdzujúcu odlišnosť jej východnej, postsovietskej časti. V tej totiž zanechali dve totality iný hlboký základ – betón iracionality, lávu intolerancie a náhle vybuchujúce gejzíry agresivity (voči vlastným ľuďom, aj vlastnému životnému prostrediu).
Po prelomení Železnej opony sa k nám zo Západu neprevalili humanistické a riacionalistické tradície, ani sme sa masovo nezháňali po dovtedy nedostupných kvalitných knihách. Prevalil sa kult spotreby a obdivu ku majetku. Je taký silný, že roky sa nevieme dištancovať a zbaviť politikov – kriminálnych zločincov, ktorí sa ostentatívne pýšia svojim násilníckym životom a bohatstvom… našinci sú schopní ich voliť. Náš človek povie, sú proste „šikovní“, a povie to s obdivom.
Rozhliadam sa naokolo a hľadám, kto z mladších politikov bude schopný a ochotný angažovať sa za zmenu, ktorá nás čaká? Však všetci sa chcú páčiť , zháňajú si „lajky“ a chcú potlesk – ale medzi voličmi ešte fičí strach z nedostatku. Strach pred nedostatkom dobrodení konzumu má moja generácia doslova hlboko vštepený… a aj tí mladší sú, ako sa zdá, infikovaní. Tí sú od nás starších len hladnejší…
Poznámka :
Spomínam napr. ako došlo ku odmietnutiu šance postaviť v rámci predvstupovej pomoci EÚ (PHARE) tunel z južnej strany Tatier smerom na Krakov, ktorý mohol priniesť celému regiónu veľký prospech. (bolo to okolo roku 2000). Domáci sa ale vraj báli, že Poliaci ich budú „vykupovať“ a „vyjedať“. Preto nechceli tunel. Pre ten ich strach napokon prišli Tatry o jedinečné prepojenie (Podpora z fondu PHARE sa potom preniesla na most Márie Valérie v Štúrove, ktorý sa aj postavil).
Hodnoty?
Prvé porevolučné roky sme si konzum chodili obzerať iba „von“. Ale prinajmenej od Mečiarovho pádu sme aj u nás spoznali veľké, väčšie a ešte väčšie nákupné vozíky, aj nový význam slov ako „akcia“ alebo „Black Friday“… Naplno sa nechávame rozmaznávať , lákať aj klamať tými, čo nám predávajú užitočné aj neužitočné veci. Neskôr sme sa naučili žiť na dlh. V uplynulom desaťročí sme sa doslova skokovo zadlžovali a tento trend stále (a hrozivo) pokračuje. Ruka v ruke s tým idú exekúcie. Päť miliónové Slovensko ich máva cca 3 milióny a počet exekvovaných Slovákov je vyšší o cca 100%, než v Česku (čoho dôsledkom je aj politický populizmus, sľubujúci nemožné).
Od Novembra by sme mali vedieť, že súčasťou slobody je zodpovednosť za úspech/neúspech našich snažení – ale stále hádžeme všetko na štát, režim, na politikov… na EÚ. Ostali sme unariekaným národom, ktorý skoro 3 desaťročia viedli samí alibisti. Až na súčasnú prezidentku všetci naši prezidenti išli poruke zločineckej komunistickej strane. Tieto alibistické elity v nás pestovali hodnotový relativizmus a vyhováranie sa na okolnosti.
Dôsledkom politického vývoja po r. 1993, najmä početných úspechov kontrarevolúcie, je aj to, že väčšina autorít nás neviedla ani ku právnemu štátu – stále sa u nás všetko „vybavovalo“ , rozhodovali známosti a systém „našich ľudí“ – čo nesmierne zabrzdilo dynamiku spoločnosti, ktorá mala prísť so slobodou. Najschopnejší sa nepresadili. Preto ak mohli , odchádzali a odchádzajú masovo preč.
Žiaľ, v tomto sa nestali tým čakaným zlomom ani voľby 2020. Ukázali totiž, že úslovie o vymetaní augiášovho chlieva na Slovensko nestačí. Tých „chlievov“ sa otvára bezpočet – v polícii, v súdnictve, na prokuratúre, na ministerstvách a úradoch, na najvyšších poschodiach politiky…a tí, čo sa pustilôi poctivo do tejto úlohy, padajú únavou, hádajú sa a niektorí strácajú nádej.
Spoluvinu na desaťročia vývoja podľa hesla „jeden krok vpred a dva – tri vzad“ majú aj naše verejné inštitúcie (školy, televízia a pod.) ktoré u nás ľudí neučili ako žiť v nových časoch, ale bedákali za tými starými (na tento účel si platíme dokonca jeden verejnoprávny kanál). Dnes vidíme dôsledky toho, že politickej a hodnotovej zmene roku 1989 veľká časť elít neporozumela resp. ju potichu odmietali. Najhoršie dôsledky to zanechalo v školstve, ktoré generovalo túto chybu v DNA slovenskej spoločnosti ďalej a ďalej. Ak dnes Európania nasadajú na vlaky nových revolúcií 21.storočia (environmentálna, digitálna a bezpečnostná) , my, na Slovensku, sa nechávame zlákať, aby sme pozerali iným Smerom – dozadu.
Zo slobody a novosti sa u nás robil odjakživa strašiak, to bolo súčasťou viac než polstoročnej ľudáckej aj boľševickej propagandy. Dnešné naše problémy vyplývajú aj z toho, že sme zo Slovenska nevyhnali ich tiene. Druhou príčinou je, že sa štát a verejné inštitúcie nevenovali a nevenujú obhajobe humanistických hodnôt Západu a povzbudzovaniu úsilia tunajších ľudí ku férovému úspechu a zodpovednosti.
Dôsledkom toho neúmerne rastie v slovenskej spoločnosti rozkladný vplyv neonacistických a ruských síl. Ich deštruktívne pôsobenie cítiť nie iba za antivaxerskými výčinmi, ale aj pri presadzovaní potrebných reforiem , či už ide o životné prostredie, súdy a spravodlivosti, alebo vzdelávanie… Všade sa postavili na odpor staré štruktúry, ktoré nechcú zmenu, relativizujú jej potrebu a strašia verejnosť.
Pohnúť Slovensko dopredu by mali pomôcť aj v tomto prípade verejnoprávne média, ale tie opakovane zlyhávajú. A tie privátne, tie na Slovensku vlastnia zväčša oligarchovia. Sociálne siete ovládol hejt a lži. Ich pôsobenie nahráva ďalšej dehumanizácii pomerov… a organizovaniu násilníckych akcií proti lekárom, demokratickým politikom alebo hoci aj proti bežnej verejnosti v nákupnom centre. Sú to pokusy o rozvrat !
…. zdalo by sa, že všetci tomu už môžeme iba viac menej bezradne prizerať. To , samozrejme, nie je pravda.
Neprizerajme sa rozvratu
Pre toto všetko veľká vďaka Dorote Nvotovej a ďalším organizátorom aktivít na podporu ochrany životného prostredia , slobody a demokracie. Zvolali dokonca verejnú demonštráciu ! Státisíce ďalších občanov podpísali petície za ochranu lesov. Ozvala sa tá časť Slovenska, ktorej ide o budúcnosť pre seba a svoje deti. V tomto kontexte bolo dôležité aj to, že pani prezidentka vyslala v Glasgove aj za nás dobré signály…
… mimochodom , aj po jej odchode ostávajú na summite COP26 experti MŽP a na odborných debatách sa zúčastnia aj ďalší povolaní ľudia… Diskusia o klíme bude, ako verím, pokračovať aj na Slovensku.
Takže tak… všetky negatívne hrozby, o ktorých bol tento text, treba nahlas pomenovať – ale nie sa pred nimi zložiť! Slovensko má dosť ľudí zajtrajška, únos štátu mafiou sa už nikdy nesmie zopakovať!
Na záver osobne ku čitateľovi : zápas o také Slovensko, ktorému raz povieme že fajn štát, potrebuje aj Tvoju účasť. Poď do toho!