Denník N

Prestaňme sa naháňať za výkonmi a radšej si niečo uštrikujme!

Hodnota je fikcia. Ukážte africkým Krovákom z púšte Kalahari Da Vinciho obraz Mona Líza, a zrejme to s nimi nič neurobí. A nebude to preto, ako my – civilizovaní ľudia – radi hovoríme, že sú menej gramotní, ale jednoducho preto, že majú úplne odlišné estetické kritéria. Pretože hodnoty sa líšia naprieč svetom a občas sa pretnú, no neraz nie.

Hodnoty si utvárame počas života. Spoločnosť nás učí pod tlakom médií a sociálnych sieti, čo sú aktuálne hodnoty. S nimi sa porovnávame, s nimi sa konfrontujeme, oni určujú naše šťastie a spokojnosť. A preto sme nešťastní a nespokojní. Externé hodnoty nikdy nebudú uspokojením a skutočnými hodnotami, pretože sú premenlivé, nestále a nevychádzajú z nás. Keď hovorím o hodnotách, narážam aj na zmysel ako taký. Hodnoty, význam, teda to, čo možno nazvať všeobecne zmyslom, vyvierajú z nás. Pokiaľ budeme očakávať, že príde schválenie zvonka, dočkáme sa sklamania. Každú hodnotu možno totiž rozobrať, dekonštruovať, spochybniť. Na jeden dôvod ako pripadne desať prečo nie.


Sú kryptomeny hrozba alebo technologická revolúcia? (5 kníh o kryptomenách), odkaz na knižný výber tu


Ak vás napĺňa zbierať poštové známky, mince či štuple od pív, je to úplne v poriadku. Kritérium hodnoty a významu je vo vašich rukách, ono sa stáva prostriedkom spokojnosti a naplnenia. Porovnávajte sa s druhými, s ich tzv. úspechmi, a máte zaručený spôsob, ako byť po celý život nešťastní.

,,Žijeme v dobe, keď výsledok zatieňuje to, ako bol dosiahnutý.“ Tom Vanderbilt, Začíname, (s. 268)

Výsledky, výsledky a výsledky. Pozriete sa na mačku, ako spokojne leží (väčšinu dňa), ako sa nikam nenaháňa, na rozdiel od vás, čo sa naháňate stále za výsledkami, cieľmi a úspechmi. Možno sa poburujete nad tým, ako možno prirovnať homo sapiensa k mačke, no aj tak jej v skrytosti závidíte. Lebo vy musíte drieť niekoľko rokov, aby ste mohli jedného dňa tak ležať, nikam sa nehnať ako ona, len s tým rozdielom, že budete mať po šesťdesiatke, balík liekov na stole a čakáte už len na smrť, lebo život už máte za sebou.

Chcel by som vedieť hrať na klavíri. Nie preto, aby som mal viac followerov na Instagrame či Facebooku. Nechcem sa tým živiť, nechcem na nikoho tým robiť dojem. Páči sa mi klavír, priťahuje ma ako umenie, preniká do mňa harmonickosť jeho tónov a predstavujem si, ako moje prsty v akomsi tranze ťukajú do kláves. Chcel by som vedieť hrať na klavíri mojej manželke, deťom a prípadne blízkym, aby som sa s nimi mohol podeliť o šťastie, emócie a symfóniu duše. Chcem hrať na klavíri, lebo je to pre mňa hodnota a viem, že sa to môžem naučiť. A môj mozog ma v tom podporí.

Nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové

„Ak za všetkým budeme vidieť iba výkon, ciele a finančný prospech, skutočnú spokojnosť nenájdeme.“

Tento podnadpis je z knihy Začíname, kde si autor Tom Vanderbilt dal za cieľ ukázať čitateľskému svetu, že nikdy nie je neskoro na zmeny a získanie nových zručností. Rodíme sa ako tvarovateľné a flexibilné bytosti, pýtajúce sa na všetko prečo. Ako rastieme a starneme, stávame sa viac konzervatívni. Čoskoro budem mať tridsať, a bádam to už na sebe. Chcem svoju rutinu, svoje stereotypy a netrhám sa skúšať novú aplikáciu, ktorá o týždeň bude už neaktuálna.

Psychológovia a neurológovia však prišli s fascinujúcimi zisteniami o ľudskom mozgu, jeho plasticite a schopnosti učiť sa de facto celý život. Ukazuje sa, že viera v pomalšie a horšie učenie dospelých a starších ľudí, je tým, ako som ju označil – vierou. Samozrejme, existujú rozdiely v tom, ako rýchlo sa učí adolescent a štyridsiatnik, no tieto rozdiely nie sú ani náhodou také markantné, ako sme si doteraz mysleli.

,,Nápad púšťať sa do nových vecí, konkrétne takých, v ktorých nikdy nemusíme byť veľmi dobrí, pôsobí v tejto dobe jednosmerných vrcholných výkonov priam perverzne.“ Tom Vanderbilt, Začíname (s. 57)

Kniha Začíname nie je klasickým motivačným čítaním, ktoré vás má doviesť k presvedčeniu, že dosiahnete čokoľvek si zaumienite a na majstrovskej úrovni. Je realistickým návodom či príručkou toho, ako to funguje na ceste učením, aké chyby všetci robíme, prečo je potrebné mať realistické očakávania a predovšetkým – prečo by to, čo sa chcete naučiť, malo byť pre vás hodnotou.

Naučte sa spievať, hrať šachy alebo štrikovať, no nemyslite ako typický „kapitalistický človek“ na to, čo z toho budete mať. Pretože aj pocit a činnosť samotná, sú dostatočné dôvody. Ak za všetkým budeme vidieť iba výkon, ciele a finančný prospech, skutočnú spokojnosť nenájdeme. Aj preto naše vzťahy vyzerajú ako vyzerajú – pretože sa pýtame, čo z nich máme, nie opačne, čo my do vzťahov dávame. Sme nastavení brať, nie dávať, a ak dávame, aj to neraz zatieni póza, reklama na našu morálku či altruizmus.

TOP knihy roku 2021 (č. 1) – odkaz tu

Psychológovia upozorňujú, že nielen deti, aj dospelí sa potrebujú hrať. Áno, nielen dosahovať výkony a ročné plány, ale vedieť sa spontánne zahrať, vypnúť a zabaviť sa niečím, čo nemusí mať nejaký monumentálne hlboký význam. A naučiť sa niečo nové, len tak, zo srandy, pre zábavu – to je jeden zo spôsobov, ako sa sprirodzeniť a objaviť čaro učenia, objavovania a spoznávania, nech máme hockoľko rokov. Kniha Začíname vám v tom môže pomôcť. Veľmi občerstvujúce a motivačné čítanie, no nie v tradičnom utopickom význame. Táto kniha vám nepovie, ako sa stať Stevom Jobsom ani Da Vincim, no možno vďaka nej nájdete radosť v niečom, do čoho ste sa dávno v skrytosti duše chceli pustiť :-)

Knihu Začíname. Nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové si môžete zakúpiť tu

Záverečná poznámka:

Ak máte radi knihy a rozmýšľate, čo si najbližšie prečítať, na mojom knižnom blogu nájdete rôzne knižné tipy, knižné úvahy či recenzie :-) Niektoré uvádzam nižšie:

 1. Knižná nádielka 1 (2020) odkaz tu
 2. Knižná nádielka 2 (2021) odkaz tu
 3. Knižná nádielka 3 (2021) odkaz tu
 4. Knižná nádielka 4 (2021) odkaz tu
 5. Knižná nádielka 5 (2021) odkaz tu
 6. Knižná nádielka 6 (2021) odkaz tu
 7. Knižná nádielka 7 (2021) odkaz tu
 8. Knižná nádielka 8 (2021) odkaz tu
 9. Knižná nádielka 9 (2021) odkaz tu
 10. Predstavuje Bitcoin skutočné riziko pre vlády? odkaz tu
 11. Úvaha nad jedným samurajským kódexom, odkaz tu
 12. Ako matematika ovláda naše životy, odkaz tu
 13. 12 kníh o klíme, ktoré by ste si mali prečítať, odkaz tu
 14. „Jedinou istotou v živote je zmena“ – 5 kníh o stoicizme, ktoré by ste si mali prečítať, odkaz tu

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)