Denník N

Nárast cien potravín! Ešte sme nezažili taký, ako nás čaká budúci rok. Vláda zaspala!

Zaslepenosťou vlády pri hombe na Fico-mafiu sa zabudlo pozrieť na svetové trhy s potravinami. Pocítime to všetci tak, ako ešte nikdy.

Pred rokom pri prvej vlne covidu sa na burze začali hýbať ceny potravín. To bol signál, aby sme sa ako štát zamysleli, čo sa bude diať, a ako sa bude vyvíjať trh s potravinami.

No, bohužiaľ, sústredenosť na niektoré body svojich programov vládnucich strán sa dostali ako priorita do hláv čelných predstaviteľov, a iné upadli do stratena a pozornosť dostávali len okrajovo. Takto dopadlo aj poľnohospodárstvo. Bohužiaľ, že záujem vlády skončil o tento rezort pri podpísaní programového vyhlásenia.

V rezorte agro sa už od začiatku pri nástupe vlády strhla ,, vojna o vplyv a dosah “ na dotácie, a to v takej miere, že okrem výmeny ministra zdravotníctva je to jediný rezort, zatiaľ, kde sa vymenili ministri. Je smutné, že táto výmena prišla v čase, keď trebalo reagovať na trh a situáciu, a nie riešiť žabo-myšie vojny. Upratovanie po ministroch, aj keď z jednej vládnucej strany bolo, a je horšie ako keby upratovali po SNS. Všetci preč a všetci späť, čo ste boli proti bývalému ministrovi. Paródia možná azda len na Slovensku.

No, akosi všetkým unikal základný problém, že Ups! rezort agro je zdevastovaný po 20-tich rokoch nezáujmu a idú veľmi, veľmi ťažké časy. A tie sú už dnes tu.

Čaká nás taký nárast cien potravín, aký sme ešte nezažili. Nakoľko agrári boli, a sú okrajom záujmu pri rozdeľovaní pomoci v týchto ťažkých časoch a plán obnovy úplne vynechal akúkoľvek podporu tomuto rezortu.

Dneska je nárast cien základnej komodity v agrosektore  „pšenice“ z minuloročnej ceny 159€ za tonu na cenu 297€, momentálne cena sóje oproti minulému roku narástla na cenu 770€ bez DPH z ceny 440€ bez DPH.

Takže ak počúvate o 10-20% zdražovaní upss nie, bude omnoho, omnoho vyššie. Ak pôjde pšenica takto hore a už sa uzatvárajú zmluvy na ďalší rok v týchto cenách od 290-350€ za tonu, tak automaticky pôjdu o 100% náklady hore v základnej komodite pre pekárov, chovateľov bravčového, cukrárom, proste všetkým. Kŕmiť potrebuje, ako živočíšna výroba, tak aj pekár potrebuje múku.

V dnešnej dobe sú len dve možnosti a to, radikálne sa sústredíme na výsadbu Slovenska ako úrodnej zeme a zadotujeme z pozície štátu výsadbu komodít, ktoré nám chýbajú s tým dôvetkom, že úroda skončí v štátnych skladoch, ktoré síce ešte nie sú, no máme pol roka na ich spustenie alebo necháme postupne padnúť roľníkov a v krátkom čase sa sem dostanú zatiaľ ešte lacné prebytky zo zahraničia. No, tie za pol roka budú už tiež v tak drahých cenách, že sa bude kŕmiť draho a nezdravo.

Pred rokom bolo neskoro a teraz už prosím niekto namontujte klaksón z lokomotívy pred Úrad vlády a zatrúbte ním každú hodinu, aby sa niečo s týmto spravilo. Nie o mesiac, dva ale proste teraz, kým sa dá ešte možno znížiť dopad na nárast cien potravín, ktorý sa nezadržateľne blíži. Tento nárast pocítia tie najzraniteľnejšie skupiny ľudí, ktorí už dnes sú na tom veľmi zle.

 

Teraz najčítanejšie