Denník N

Večná sláva novému diktátorovi

Zdroj ilustrácie: https://japan-forward.com/when-the-world-wasnt-looking-china-built-the-perfect-dictatorship/
Zdroj ilustrácie: https://japan-forward.com/when-the-world-wasnt-looking-china-built-the-perfect-dictatorship/

Po smrti Maa sme si všetci mysleli, že Čínu čaká demokratizácia, Dengove ekonomické reformy dokázali zaostalú Čínu posunúť na západ, dnes je všetko ale inak.

Práve dnes generálny tajomník strany, Xi, rovnako ako velikány čínskeho komunizmu, Deng a Mao, vydal svoju doktrínu na dejiny komunistickej strany. Táto snaha o zmenu dejín strany pomohla menovaním na absolútne sústredenie moci do svojich rúk. Mao vytvoril svoju doktrínu v roku 1945, kde stanovil seba, ako čelného a doživotného predstaviteľa strany, kde akékoľvek kroky smerujúce mimo jeho vôle sú kroky nepriateľov komunizmu. Deng naopak vo svojej doktríne skritizoval kultúrnu revolúciu jeho de-facto predchodcu Maa, avšak nie úplne ho skritizoval.

Prečo je to dôležité?
Dnes komunistická strana schválila doktrínu súčasného generálneho tajomníka a predsedu Xi Jinpinga, aby sme si to vedeli lepšie predstaviť, tak schvaľovať to má ústredný výbor, v ktorom je okolo 400 ľudí, väčšinou politické elity, vojenskí velitelia a iní dôležití funkcionári. Jeho nová doktrína teda dokazuje, že celé vedenie strany stojí za myšlienkami a ideami Xi Jinpinga, zároveň to dokazuje, že slávna protikorupčná kampaň z predošlých rokov bola úspešná (v likvidácií oponentov). Ak gro strany podporuje súčasného predsedu, otvára to možnosti na ďalšie funkčné obdobie. Xi Jinping sa tak stáva súčasťou veľkých vodcov Číny, akým bol Mao alebo Deng, pričom jeho súčasná politika je niekde pomedzi nich. Zatiaľ čo Deng otváral Čínu západu, Xi robí presný opak. Vzájomné vzťahy medzi západom a Čínou sa rapídne zhoršili, dne Xi Jinping varoval krajiny v Ázii pred spoluprácou s USA, pri novej politike prezidenta Bidena. Prezident Biden sa snaží vytvoriť protiváhu k stále rastúcej a agresívnejšej Číne v Ázii. Nie je to tak dávno, kedy napríklad niekoľkokrát Čína narušila vzdušný priestor Taiwanu, alebo keď Čína na vojenských cvičeniach cvičí na maketách amerických lodí.

Dnes je Čína druhá najsilnejšia ekonomika, má najsilnejšiu regionálnu armádu a skoro pätinu obyvateľstva, pri všetkých faktoch to vyzerá na novú studenú vojnu, všetko by bolo inak, kebyže v 2022 zvolili iného vodcu, čo je ale veľmi nepravdepodobné, až sci-fi.

 

Teraz najčítanejšie

Marián Ruňanin

Svet nebude zničený tými, ktorí sú zlí. Svet bude zničený tými, ktorí sa na to pozerajú a neurobia vôbec nič. (Albert Einstein) Autor je študentom práva, venuje sa politike a právu, sústreďuje sa na situáciu v Číne a Ázii.