Denník N

Čo je to synchronicita

Určite ste zažili v živote situáciu, ktorá sa Vám ako náhoda zdá málo pravdepodobná.

Zdroj foto: Martin Cifrík

V rodine sme mali okrem skutočných starých rodičov, ďalšie dve pomyselné „staré mamy“, ktorým dodnes s úctou chodíme na hrob v dni Pamiatky zosnulých. Sestry, ktoré nemali partnerov a ani deti a tak sa o nás starali, akoby sme boli ich vnuci/vnučky. Jednu sme volali Teta a druhú Krstná mama, pretože bola krstnou mamou nášho otca. Obe spolu žili celý život veľmi prepojene akoby boli dvojičky (ale neboli). Bývali celý život v jednom dome, prežívali spolu takmer všetko. Najskôr zomrela jedna, o čosi neskôr druhá. Tá druhá, ktora trpela Alzheimerom a nepamätala si ku koncu života už takmer nič, zomrela v deň narodenín tej prvej.

Náhoda? Možno áno. Poďme na to ale čisto vedecky. Ak by toto všetko naozaj mala byť iba náhodná náhoda, štatististika by vravela, že je to možné… ale v pomere 1 ku 365.

Vedu mám vo veľkej úcte. Budem parafrázovať Stephena Howkinga: „Neexistuje žiadna definitívna teória vesmíru, len nekonečná postupnosť teórií, ktoré opisujú vesmír čoraz presnejšie.“ A tak aj vedu nevnímam ako majiteľku pravdy, ale ako bádateľku, ktorá opisuje pravdu pomaličky čoraz presnejšie.

Poďme ale na začiatok. Teória pravdepodobnosti. Synchronicita. Podľa švajčiarskeho psychoanalytika C.G.Junga je synchronicita zmysluplná koincidencia alebo obdobný vzťah medzi psychickou a fyzickou udalosťou, ktoré spolu nie sú navzájom kauzálne spojené. Také synchronistické fenomény sa vyskytujú napríklad vtedy, keď vnútorné udalosti (sny, vízie, predtuchy) majú príslušnú obdobu vo vonkajšej realite – vnútorný obraz alebo predtucha sa ukázali ako pravdivé. Synchronicita je tiež zmysluplná koincidencia alebo obdobný vzťah medzi podobnými alebo rovnakými snami, myšlienkami atď., ktoré sa vyskytujú súčasne na rôznych miestach. Ani jeden ani druhý prejav sa nedá vysvetliť kauzalitou. Skôr sa zdá, že súvisia s archetypickými procesmi v nevedomí.

Zložité? Zjednodušene tomu hovoríme „zhoda okolností, ktorá sa nám nezdá ako úplná náhoda„.

Ako vo svojich spisoch opisuje americký psychiater českého pôvodu Stanislav Grof, pravdepodobne najznámejším prípadom takejto zhody okolností je zábavný príbeh o istom pánovi Deschampsovi a zvláštnom druhu slivkového pudingu podobného biskupskému chlebíku.

Ako chlapec dostal Deschamps kúsok tejto zvláštnej pochúťky od istého pána de Fontgibu. Ďalších 10 rokov až do návštevy Paríža, sa mu nenaskytla príležitosť ju ochutnať. Uvidel ju na jedálenskom lístku jednej parížskej reštaurácie a objednal si kúsok u čašníka. Ukázalo sa však, že posledný kúsok si už pred ním objednal sám pán de Fondgibu. Náhodou bol v tej dobe v tej istej reštaurácii.

O niekoľko rokov neskôr pozvali pána Deschampsa na večierok, kde sa tento slivkový puding podával ako vzácnosť. Pochutnával si na ňom a poznamenal, že teraz tu chýba už iba pán de Fontgibu. V tom sa otvorili dvere a vošiel starý pán. Vyzeral veľmi zmätene. Bol to pán de Fontgibu. Na večierok prišiel omylom, pretože mu miesto, kam mal skutočne ísť, označili nesprávnou adresou.

A čo moja osobná skúsenosť?

Kedysi dávno ma intuitívne začal zaujímať C.G.Jung. V tom čase najmä jeho teórie o psychologickom výklade snov. Prišiel som do kníhkupectva a chcel som si kúpiť a prečítať od Junga viac. Bohužiaľ som jeho textom, ktoré v kníhkupectve boli, vôbec nerozumel. Boli pre mňa filozoficky náročné a nezrozumiteľné. V tom ku mne prišiel pán, ktorého som nikdy predtým a ani potom už nevidel. Tento pán bol všímavý a videl o čo sa zaujímam. Povedal mi: „Vidím, že sa zaujímate o Junga. Ak Vám môžem poradiť, prečítajte si najskôr túto knihu na základe ktorej neskôr pochopíte Jungove texty.“ Vložil mi do rúk HNEDÚ knihu od Leonharda Schlegela s názvom Základy hlbinnej psychológie. Na jej základe som neskôr naozaj následne bez problémov pochopil ďalšie Jungove texty.

Noc predtým sa mi snívalo o akejsi HNEDEJ knihe, v ktorej nájdem pravdu.

Teraz najčítanejšie

Martin Cifrík

Som systemický kouč. Systemický prístup je metódou osobného rozvoja, ktorá pracuje s človekom ako súčasťou celku - rodinného, firemného, iného...