Denník N

Je už čas na povinné očkovanie?

Ja ešte akosi stále nerozumiem tomu, prečo sa pýtame ľudí, či sa chcú očkovať. Nepýtame sa ich na to, ako chcú postupovať pri svojej operácii srdca, či súhlasia s postupom, ktorý navrhol lekár, či to anesteziológ namiešal podľa ich gusta. Nerobíme to, pretože je to blbosť. Jasné, že sa baníka nebudeme pýtať na to, ako sa lieči srdcový zápal, na to máme odborníka, ktorý to na univerzite študoval a venuje sa tomu.

Zato pri očkovaní naopak, poskytneme ľuďom extrémne množstvo informácii a necháme ich sa s tým hrať. Na analýzy šírenia vírusu idú trojčlenkou, z jedného grafu vyčítajú, že vakcína nefunguje. Nakoniec si z toho všetkého nakreslia jednorožcov, zlé elity a podobné rozprávkové bytosti a uletia do vlastného sveta. Je to úplná katastrofa. Veľa ľudí ani nerozumie jednoduchému textu, ktorý číta. Ako by mohli pochopiť virológiu a štatistiky? Dostali sme sa do fázy, že hlupáci rozhodujú o všetkých. Lebo očkovanie nie je osobná záležitosť, je to záležitosť nás všetkých, verejného zdravia. Ovplyvňujú tak život v celej krajine, zaťaženosť nemocníc, lockdowny, všetko stojí, ľudia umierajú.

Áno, demokracia má nejaké atribúty a my všetci chceme žiť v slobodnej spoločnosti. No stálo by za zváženie postupovať pri tomto probléme, ako pri ostatných povinných vakcínach. Ľudia, ktorí komplexné problémy nedokážu chápať, by nemali rozhodovať o veciach, ktoré komplexný prístup vyžadujú. Okrem množstva informácii tu máme aj dezinformácie, pre nich je to iba jeden veľký guláš. Vyberajú si z neho, čo im chutí. Nedokážu ani pochopiť, aký je rozdiel medzi názorom, faktom a predikciou. Ako teda môžu rozhodovať o verejnom zdraví?

Ich reakciou na faktickú diskusiu je väčšinou vykrikovanie o slobode a práve na názor, alebo urážky a výsmech, ponižovanie. Agresivita sa prenáša do ulíc. Ich práva sú pre nich posvätné a demokraciu si mýlia s anarchiou. Nezaváži ani apelovanie na spolupatričnosť, empatiu, komunitu. Ich to nezaujíma. Prečo majú takýto sebeckí a prízemní ľudia rozhodovať o nás všetkých? Prečo im proste nenakážeme sa očkovať, keď sa odborníci zhodli na tom, že je to tá najlepšia cesta?

Našu ekonomiku riadia ekonómovia, zvládanie pandémie by zas malo byť na medicínskych odborníkoch, nie na automechanikoch a predavačkách. Som extrémny liberál, nech si každý užije toľko osobnej slobody, koľko sa len dá, ale toto nie je záležitosťou osobnou, týka sa celej spoločnosti. Povinné očkovanie, nie je povinným len tak zo srandy. Zachraňuje ľudské životy a v tejto situácii by ozaj bolo dobré zvážiť, či by sa nemalo zaviesť aj proti covidu.

Mnohí nie sú schopní sa múdro rozhodovať ani sami o sebe, spackajú si život a potom z toho obviňujú vládu, suseda, ufo, ale ok, je to ich život, nič sa nedeje. Nemali by však rozhodovať o nás všetkých, celej spoločnosti. Stávame sa rukojemníkmi krikľúňov s nedostatočným vzdelaním, ale zato veľkou dávkou sebavedomia. Kam toto ešte povedie? O čom všetkom ich necháme rozhodovať? Budeme sa im prispôsobovať a vykašleme sa na poznatky vedy, len aby sme ich neurazili a nenaštvali? To by bol dosť blbý prístup.

V každej oblasti by sme mali dať na odborníkov. Ak potrebujeme opraviť auto, odborníkom je atuomechanik. Ak riešime pandémiu sú nimi virológovia, imunológovia či epidemiológovia. Na pochopenie komplexných javov nestačí zdravý rozum a neriešia sa trojčlenkou. Väčšina ľudí ich pochopiť nedokáže a takí by nemali rozhodovať o nás všetkých.

Teraz najčítanejšie