Denník N

P. Vandal: Rudi Rus — Metalosaurus (Čitateľský denník 61/2021)

„V priebehu tých pätnástich rokov sa mi nikdy ešte ani raz nestalo, že by mi to snaženie v Rozhlase nedávalo zmysel. Nikdy som si v pondelok večer na ceste do pyramídy nepovedal, že dnes sa mi teda naozaj nechce. To vnútorné pnutie je teda stále veľmi silné (…)

Je to celé o hudbe. Neviem byť bez nej, dodáva mi silu. Celoživotne. Možno sa jej to snažím týmto celým vrátiť alebo chcem, aby to isté zažívalo čo najviac ľudí. Neviem. Ťažko sa to vysvetľuje. Keď sa o to pokúšaš pri úplnom outsiderovi, tak to vlastne ani nejde. Zavalí ťa otázkami o čiernom oblečení, lebkách, krížoch, satanistických textoch, zle, násilí a negatívnej energii. Samozrejme, že sa na to všetko dá s úsmevom odpovedať, ale niekedy je to proste zbytočné. Keď to necítiš a metal je pre teba iba nezmyselný hluk, je to úplne v poriadku.“

Headbenger_FM je metalová šou s dlhoročnou tradíciou, ktorú si môžete naladiť každý pondelok večer na Rádiu_FM. Dve hodiny plné hluku, energie, neplechy ale aj zaujímavých rozhovorov nielen o hudbe. Anton Heretik, Vlaďka Marcinková, Samo Marec, Juraj Červenák a mnohí mnohí ďalší prišli do obrátenej pyramídy na to, aby ich od desiatej do polnoci spovedal svojim hlbokým hlasom Metalosaurus Rudi Rus.

V knihe rozhovorov so spisovateľom a hudobníkom Pištom Vandalom popisuje svoju lásku k tvrdej hudbe, cestu z nitrianskeho rádia Hviezda FM až do Slovenského rozhlasu a zážitky z koncertov a festivalov. Čo ho fascinuje na subkultúre, ktorá sa tak často točí okolo smrti, temnoty a ťaživej atmosféry? Mal by sa metal vyhýbať politike? A prečo sú napríklad takí Iron Maiden aj po štyridsiatich rokoch aktívneho hrania stále populárni?

Ak je pre vás metal naozaj len nezmyselný a nepochopiteľný hluk, môžete si knihu prečítať napríklad kvôli pasážam o tenise, mladej memečkovej generácii a vzostupe extrémistických hnutí. Alebo vás jednoducho vtiahne rozhovor dvoch starých priateľov, ktorí sa tešia zo spoločnej záľuby. Ja som ho začal čítať v piatok večer a skončil v sobotu nadránom.

Knihu sprevádza kvantum krásnych fotografií zo štúdií Slovenského rozhlasu a každú kapitolu otvára komentovaný rebríček desiatich najlepších metalových albumov v rozmedzí rokov 2005 až 2020. Dokonca si na Spotify môžete nájsť aj playlist zostavený špeciálne pre Metalosaura! Asi nesadne každému — ale to je úplne v poriadku.

P. Vandal: Rudi Rus — Metalosaurus
Limerick, 2020
256 strán
*
90 %
*
Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať tu.
Moje ďalšie písačky a kresbičky môžete sledovať tu.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.