Denník N

Tesla prekonala kvartálne očakávania a Musk „rozvíril vody“ rozhodnutím o predaji časti svojich akcií

Tesla je lovebrand: dlhé roky bol v červených číslach a napriek tomu rástol, posledných niekoľko kvartálov už píše kladné výsledky a investorov teší ešte viac. V celom príbehu však zohráva rolu nevypočítateľný Musk…

Elon Musk, najbohatší človek planéty, cez uplynulý víkend diskutoval na svojom twitterovom profile s 62,7 miliónmi twitterových followerov, či by mal predať časť svojich akcií automobilky TESLA. Tým na seba upútal pozornosť americkej SEC, ktorá sa už takmer 100 rokov stará o ochranu finančného trhu pred pokusmi o manipuláciu. Práve Musk má s vyšetrovaním SEC viaceré skúseností, keďže svojimi vyjadreniami na sociálnych sieťach a ďalšími krokmi neraz „testoval“ pomyselnú červenú čiaru.

Musk a príbeh Twitteru

Musk je najbohatší človek na svete s čistým majetkom odhadovaným Forbesom na 304 miliárd USD. Zároveň je CEO spoločnosti Tesla, ktorá je jeho najväčším podnikateľským úspechom. Posledné kvartálne výsledky firmy Tesla ukázali tržby vo výške 13,76 miliárd USD. Na rozdiel od iných výrobcov automobilov tržby Tesly behom 3. kvartálu 2021 vzrástli a vytvorili s čistým ziskom na akciu vo výške 1,86 USD nový firemný rekord. To bol omnoho lepší výsledok, než sa očakávalo.

Aké sú dôsledky twitterovej ankety

Twitterová anketa Elona Musa s otázkou, či predať 10 % svojich akcií spoločnosti, vyšla pozitívne. Výsledok bol pomerne jasný– 57,9 % z viac než 3,5 miliónov hlasujúcich povedalo, že by to mal spraviť. Výsledkom tohto hlasovania bol pokles hodnoty Tesly pred uvedením na trh v pondelok 8. novembra, konkrétne o 7,5 %.

Jedným z hlavných dôvodov je Muskov kompenzačný plán. V roku 2012 obdržal opcie na 22,8 miliónov akcií za cenu 6,24 USD za akciu. Vzhľadom k tomu, že akcie Tesly majú hodnotu viac než 1 200 dolárov za akciu, značí to, že jeho celkový zisk je okolo 28 miliárd USD.

Musk je vlastníkom 23 % podielu v Tesle. Firma v svojom hodnotení výsledkov za tretí kvartál napísala: „Pokiaľ by cena našich kmeňových akcií výrazne klesla, pán Musk môže byť prinútený jednou alebo viacerými bankovými inštitúciami predať podiely kmeňových akcií Tesly, aby uspokojil svoje úverové záväzky, pokiaľ by tak nemohol učiniť inými prostriedkami. Akékoľvek také predaje by mohli spôsobiť ďalší pokles ceny našich kmeňových akcií.“

Opcie vypršia v auguste budúceho roku. Aby ich však Musk mohol uplatniť, musí zo zisku zaplatiť daň z príjmu. To znamená, že pokiaľ ich chce predať, musí tiež zaplatiť štátnu a federálnu daňovú sadzbu, čo by dohromady činilo asi 15 miliárd dolárov.

Finančné výsledky prekonali očakávania

Agentúra Reuters zverejnila rekordný výsledok Tesly za tretí kvartál, ktorý bol ťahaný vyššími maržami, konkrétne 30,5 % z automobilového segmentu firmy a 26,6 %, čo je celková hrubá zisková marža celej firmy. To sú rekordné hodnoty za najmenej  posledných päť kvartálov.

Z finančného hľadiska výsledky Tesly prekonali očakávania. Zisk na akciu vo výške 1,86 USD bol výrazne vyšší ako čakal trh, podobne tržby 13,76 mld. USD prekonali očakávaný výsledok 13,63 mld. USD. Pôsobivé sú príjmy z energetického biznisu – 806 miliónov USD – ktorý kombinuje ak solárne produkty, ako aj produkty pre skladovanie energie.

Aké je perspektíva výsledkov Tesly?

Priemer predikovanej ceny akcie od skupiny 35 analytikov na money.cnn.com pre najbližších 12 mesiacov dosahuje 860 USD s najvyššou odhadovanou cenou 1 591 USD a najnižšou 67 USD. Posledný Muskov krok vyvolal logicky istý okamžitý pokles ceny, avšak mohol by spustiť aj horší proces: rozpredávanie akcií Tesly, a to najmä preto, že investori nemajú radi neistotu a akúkoľvek manipuláciu. Jedinou otázkou ostáva, ako na prípadný pokles hodnoty zareagujú verní fanúšikovia. Budú nakupovať neoblomne ako pri poslednom poklese ceny, alebo sa do predaja zapoja tiež?

Teraz najčítanejšie

Jozo_Peric_CapitalPanda

Jozo Peric

Vyštudoval som Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. Od roku 2015 sa profesionálne venujem obchodom na kapitálových trhoch. Od roku 2019 pôsobím ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venujem sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov.