Denník N

Za biskupom Janom Konzalom

Jan Konzal (Zdoj: Paměť národa)
Jan Konzal (Zdoj: Paměť národa)

Jan Konzal (* 5. 5. 1935 – † 16. 11. 2021) bol biskup pôsobiaci v skrytej cirkvi. Bol tiež teológ, organizátor podzemných vzdelávacích kurzov a spisovateľ. Publikoval tiež pod pseudonymami Karel Malý, Karl Klein (značkou KK), Hans H. V konšpiračnej sieti skrytej cirkvi mal prezývku 99. Po roku 1989 spolupracoval najmä s časopisom Getsemany a vydavateľstvom Síť.

S Janom Konzalom, tajne vysväteným ženatým rímskokatolíckym biskupom, som sa po prvýkrát stretol asi pred desiatimi rokmi. Bolo to v jednej pražskej kotolni, kde sa aj roky po revolúcii ľudia z jeho spoločenstva – tzv. Pražskej obce Skrytej cirkvi – pripravovali na nedeľnú liturgiu, modlili sa, diskutovali o biblických textoch a rozdeľovali si úlohy.

Bol to pre mňa rozmer cirkvi, aký som na Slovensku nezažil. „Katolická církev komuniálně“ – ako o sebe zvyknú dnes hovoriť.

Ako výstižne napísal Ľubomír Jaško – zhodou okolností zhruba v tom istom období, keď som sa s biskupom Konzalom spoznal aj ja – „Jan Konzal a jeho spolupracovníci už dávnejšie pochopili, že masová cirkev, žijúca len z ľudovej zbožnosti a garantovaného spoločenského vplyvu, patrí minulosti. Nepriateľský režim to poznanie urýchlil, ale nezávisle od neho je putovanie k novej podobe cirkvi neodvratné. Do popredia sa v tejto alternatíve dostala osobná zodpovednosť, kreativita v ekumenických vzťahoch a záujem o ľudí v kritických životných situáciách.“

Priestor slobody, ktorý sa Skrytej cirkvi podarilo vytvoriť v čase neslobody, sa jednoducho nedokázal (a nechcel) po revolúcii preformátovať do bežnej masovej a ľudovej farskej pastorácie. V mnohom bol laboratóriom cirkvi budúcnosti, z ktorého výsledkov sa úradná cirkev viac či menej pohŕdavo odmietla učiť.

Ďakujem za túto životnú možnosť stretnúť sa. Keď premýšľam o tom, aké príbehy sú formatívne pre starokatolícke komunity na Slovensku, ktoré duchovne sprevádzam, príbeh Skrytej cirkvi v Československu je rozhodne jedným z nich. Je to pre mňa hmatateľný a reálny príklad katolíckej alternatívy.

Ak by ste sa o biskupovi Konzalovi chceli dozvedieť viac, odporúčam do vašej pozornosti jeho knihu spomienok Duch a nevěsta: Z dějin církevního podzemí ve 2. polovině 20. století, ako aj nahrávky na portáli Paměť národa.

Jan Konzal bol pre mňa predovšetkým skvelým a ľudským človekom. Nech mu zažiari večné svetlo, aby naše odlúčenie bolo iba dočasné!

Teraz najčítanejšie

Martin Kováč

Manžel, otec, teológ a kňaz Starokatolíckej cirkvi v ČR s poverením pre službu na Slovensku, doktorand na ETF UK v Prahe a člen Spoločnosti pre otvorené kresťanstvo 21. storočia (ok21). Venujem sa najmä novozákonnej teológii, dejinám raného judaizmu vo vzťahu k rodiacemu sa „kresťanstvu“, vybraným témam z ekumenickej teológie, ako aj hľadaniu stvárnenia kresťanstva v 21. storočí. Od roku 2014 som šťastne ženatý a máme jedno dieťa. Patrím tiež medzi zakladajúcich členov Progresívneho Slovenska.