Rozdiel medzi Covidom a rakovinou

Pravdepodobne sa všetci zhodneme, že pre našich najbližších, ale ani pre úplne neznámych ľudí nič z uvedenej dvojice nechceme. Niektorí z nás neželajú ani jednu z týchto nepríjemných diagnóz ani najväčšiemu nepriateľovi. Aký je však medzi nimi rozdiel?
Rakovina je niečo, čo poznáme už dlho. Ľudstvo ju pozná. Koronavírusy taktiež a robili neplechu už v renesancii, ale až tak často sa nespomínali. Keď sa dnes povie koronavírus, nejeden človek to slovo počul prvýkrát v roku 2019.
Na internete je ľahko nájsť sťažnosti ľudí, ktorí majú onkologické problémy. Či už je to priamo u nich, alebo u ich známych a rodiny. Jednoznačne je to niečo strašné a rôzne druhy rakoviny môžu človeka zabiť, alebo môže byť poznačený do konca života. Taktiež sa človek vyliečený z rakoviny môže dostať do problémov s rovnakým svinstvom v budúcnosti. Ani mne by sa nepáčilo, keby sa operácie mojich blízkych presúvali kvôli niečomu novému, cudziemu… a zároveň proti niečomu, čo niekto z politikov alebo iných ľudí neustále odmieta. Frflal by som, nadával by som a zlostil by som sa, tak ako každý iný.
Až do doby, keď by som si uvedomil, že lekári nie sú zlí za to, že robia veľmi ťažkú prácu a jednoducho ich nie je dosť. Taktiež nemocnice nie sú nafukovacie a dochádza k tomu, čo sa používa všade, od školy po armádu. K hľadaniu priorít.
Asi sa pýtate, čo to má so školou a čo s armádou. Ak je zajtra písomka z matematiky a o týždeň písomka z angličtiny, na čo sa budem sústrediť tento večer? Nie je zlé učiť sa angličtinu, ale nie je to ideál a ak sa budem učiť angličtinu teraz, môžem dostať z matematiky zlú známku a bude zle. To isté s armádou. Vojak v prvej línii má počas boja len jedno zdravie/nervy/výdrž/čokoľvek. Keď sa unaví, má dve možnosti. Bojovať ďalej a zomrieť, alebo sa stiahnuť, nabrať nové sily a po čase sa vrátiť tam, kde je potrebný. Podobne musia fungovať aj zdravotníci a nemocnice a rozhodne to pre nich nie je ľahké, jednoduché a bez citov.
Treba sa postarať o onkologických pacientov, na ktorých čakajú doma ostatní, celá rodina a tak podobne. Títo ľudia musia žiť. Rakovina sa však nešíri z človeka na človeka. Keď si kýchne niekto s rakovinou pľúc, nie je to hrozba pre ostatných. Covid je však niečo, čo môže zabiť menej ľudí ako rakovina, ale oveľa rýchlejšie sa šíri. Alebo skôr, kým rakovina sa nešíri z človeka na človeka vôbec (neberiem do úvahy veci súvisiace s dedičnosťou vrámci rodiny a tak podobne), Covid sa šíri mimoriadne rýchlo.
Ak mám pacienta s rakovinou, tak ho budem mať aj naďalej. Ak zomrie, čo sa bohužiaľ stane, je to veľmi nepríjemné a veľmi zlé.
Čo však s ľuďmi, ktorí sa nakazia Covidom? Tí musia byť tiež liečení a hlavne musia byť izolovaní, často napojený na dýchacie prístroje a tak podobne. Dôvod je jednoduchý, jeden človek s Covidom môže v prípade očkovania nakaziť napríklad jedného ďalšieho človeka. Neočkovaní môže nakaziť aj 40 ľudí. To znamená, že od jedného zaočkovaného človeka sa môže postupne nakaziť ďalší a ďalší, až sa ich nakazí napríklad 5, pričom následne sa vírus prestane šíriť. Jeden nezaočkovaný človek môže nakaziť napríklad spomínaných 40 ľudí, z čoho je zanedlho 1600 ľudí. A to je už dobrá masa. Z toho môže byť 64 tisíc ľudí, čo je asi toľko, čo má krajské mesto, napríklad Trnava.
A teraz… komu dať prednosť? Zachraňovať človeka s rakovinou, ktorý má ťažkú diagnózu, alebo zachraňovať ľudí, ktorí môžu narobiť problémy množstvu ďalších?
Čo môžete urobiť, aby mali vaši známi s rakovinou lepší život?
- Pomôžte spomaliť alebo ideálne zastaviť šírenie zdravotníckeho problému, ktorý spôsobuje, že je naozaj málo lekárov a tí, čo ostávajú, sú preťažení. Dajte sa zaočkovať, používajte respirátor, dezinfikujte si ruky, nechoďte na hromadné podujatia a hlavne vyhýbajte sa ľuďom, ktorí môžu nakaziť vás a prostredníctvom vás aj tých, ktorých máte najradšej.
- Darujte krv, pomáhajte zdravotníkom (finančne, materiálne, vybavte pre nich niečo, čo pre zaneprázdnenosť nemôžu urobiť).
- Nevoľte vo voľbách tých politikov, ktorí sa snažia zhoršovať situáciu len preto, aby ukázali, že niekto je neschopní. Každá vláda je v niečom neideálna, ale zároveň narobiť problémy, ktoré musí potom niekto nie vždy odborne opravovať, je prejav neférového prístupu a neľudského správania, nie odbornosti či kompetentnosti.