Denník N

Čínsky bravčomer do každej rodiny!

Francúzsky sadlomer Withings Body Cardio (vľavo) a čínsky bravčomer Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 (vpravo)
Francúzsky sadlomer Withings Body Cardio (vľavo) a čínsky bravčomer Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 (vpravo)

Tip na (pred)vianočný elektronický darček na tieto týždne, keď je zdravie také dôležité.

Náhodou sme sa so sesternicou zrazili na električkovom súmračnom ostrovčeku včera večer, keď som si šiel do jedálne vyzdvihnúť včerajší obed, špenátové halušky, na zajtrajšie nedeľné raňajky. (Predvčerajší štvrtkový obed, lahodný hydinový karbonátok s paradajkovou polievkou, budem raňajkovať dnes v sobotu.)

Spomenul som sesternici, že po pokazenom drahom francúzskom sadlomere som si v apríli na monitorovanie zdravia zadovážil čínsky bravčomer. Sesternica ma poprosila o odkaz na kúpenie (bravčomer je až šokujúco lacný: pod 20 €!), a tak jej odpovedám týmto blogočlánkom.

Na Heuréke v hitparáde osobných váh je tento bravčomer na 1. mieste, ocenenie Produkt roka 2020 atď. – naozaj niet nad čím váhať.

Veď svojej 83-ročnej krstnej mame som už na jar hovoril, že jej s radosťou čínsky bravčomer kúpim ako darček – že jej od základu zmení život… Ale krstná zatiaľ neprejavila záujem.

Bravčomer po každom rannom vážení vyhadzuje úžasne bohaté štatistiky – pochúťka pre grafomana môjho strihu. Iste ide do značnej miery o „hausnumerá“, ale motivujúce sú rozhodne. Funguje to tak, že na bravčomere sú umiestnené štyri kovové kruhové senzory – vodiče elektriny. Keď sa človek postaví na váhu, bravčomer doňho vystrelí slabučký elektrický prúd, a podľa toho, ako rýchlo sa prúd cez telo človeka na váhe dostane naspäť k elektródam, vyhodnocuje telesné zloženie človeka.

Ako som spomenul sesternici na ostrovčeku, asi môj najobľúbenejší údaj, ktorý táto váha generuje (niečo ako „čerešnička na torte“), je „telesný vek“ – váha zanalyzuje človeku telo a povie mu, koľkoročnému človeku jeho telo zodpovedá.

Ja keď sa začnem aspoň pár dní poriadne hýbať, tak mi bravčomer lichotí, že mám 39 rokov. Ale keď je napríklad veľa pracovného stresu, celú noc nespím a presedím ju za počítačovým kokpitom – môže sa stať, že ráno mi bravčomer vypíše, že mám až 46 rokov…

Zaujímalo by ma teda, ako by bravčomerové meranie dopadlo v našej (širšej) rodine – a kto z nás je teda v skutočnosti najmladší! Tipujem, že krstnú mamu (čo neustále lieta po Európe kade-tade; pred pár týždňami som ju telefonátom zastihol na Schwechate) by bravčomer ocenil na maximálne 40‑ročnú mladuchu…

Ale okrem „telesného veku“ bravčomer chrstne človeku do očí aj rôzne iné zaujímavé čísla – výpovedné sú napríklad „útrobné sadlo“ (v tomto kritériu na škále 0 až 20 celkom zlyhávam hodnotami 14 alebo 13, hoci bravčomer za prijateľnú hodnotu označuje maximálne 9…) alebo „bravčové skóre“ na škále 0 až 100, ktoré sa snaží ohodnotiť celkovú zdravotnú kondíciu človeka; no v tomto kritériu zlyhávam takisto, lebo typicky oscilujem niekde medzi 36 až 39 bodmi a rekord mám zatiaľ iba 41 bravčových bodov – cesta k optimálnej stovke je ďaleká…

Čínsky bravčomer je na človeka skutočne oveľa prísnejší než môj bývalý francúzsky sadlomer – tu vidno, že Francúzi sú pohodlný národ; ich sadlomer mi neustále lichotil, čo nezodpovedalo realite.

Zato šťúpli Číňania či všeobecne Ázijci, čo jak motorové myši usilovne pracujú od rána do večera (veď to vidíme v našich bistrách…), podľa toho aj skonštruovali svoj bravčomer: ak chce na ňom človek dosiahnuť aspoň aké-také solídne čísla, naozaj sa musí každý deň snažiť aktívne hýbať, ale nezanedbávať ani dostatočný spánok a zdravú stravu.

Teraz najčítanejšie

Alexander Avenarius

Prekladateľ, korektor, tlmočník, učiteľ jazykov, správca serverov. Milovník elektronickej literatúry a mobilných prístrojov (čiže digitálny knihomoľ), študent filozofie a filmov, polyglot, grafoman, hobby-recenzent. Tvorca alternatívneho rozloženia slovenskej klávesnice. Môj alternatívny blog je na adrese extempore.top. Svoje knižné, filmové a iné recenzie posielam – vzhľadom na prehlbujúcu sa nefunkčnosť portálov IMDb a Amazon – aj do blogu AveKritik.com.