Denník N

Robte správne veci, nič z toho nebudete mať, ale pomôžete ostatným

To, aký je človek v skutočnosti, najlepšie spoznáte podľa toho, ako sa zachová v krízovej situácii.

A koľkože tých krízových situácií musí nastať, aby človeku preplo a začal konečne myslieť aj na seba?

Počúvate to odmalička. Musíte pomáhať rodine, musíte pomáhať spolužiakom, slabým, starším. Musíte byť kolegiálny, prispôsobiť sa vždy a všade, robiť to, čo sa od vás očakáva v rodine, vo firme, v spoločnosti. Prečkať zlé časy, krízové časy, neisté časy. A vy to robíte, celý život sa prispôsobujete a na niečo sa hráte. A keď robíte všetko tak, ako sa od vás očakáva, tak je všetko v najlepšom porádečku. Pozerajú sa na vás ako na niekoho, kto je, existuje, poslúcha na slovo, na nič sa nesťažuje, drie jak božie hoviadko, keď treba zaskočí za druhých. Lebo vie, lebo dokáže, lebo môže, lebo je ochotný. Nič z toho síce nemáte, (často už ani dobrý pocit), lebo veď keď sa nesťažujete, tak načo by si vás niekto všimol alebo sa nad vami niekto čo i len zamýšľal? Načo, preboha?

A potom si raz poviete dosť. Stačilo
A zrazu si vás začnú všímať všetci. A stačilo pritom tak málo – myslieť chvíľu na seba a nie na ostatných. Ľudia sú divní, neuvedomia si, čo pre nich robíte. Prídu na to, až keď to robiť prestanete. Prestanete sa obetovať pre ostatných, poviete si, že stačilo, je to váš život, vaše myšlienky, vaše názory. A zrazu sú všetci okolo vykoľajení, že aj vy dokážete povedať NIE. Že nebudete robiť všetko, čo vám kážu a kedy vám to kážu. Že nebudete pri nich skákať tak, ako ste skákali doteraz, že nebudete tancovať, keď niekto na vás zapíska.

A keď poviete NIE, tak ste zrazu niekto, kto to má v hlave pomotané, kto si to má v hlave upratať, ste prinajlepšom kretén a idiot. V prípade, že sa odmietnete zaočkovať, tak ste dezolát a hazjel, ktorý nemyslí na druhých, nezáleží vám na nikom, nezáleží vám na spoločnosti, ste jednoducho sebec a nikoho vlastne nezaujíma, že v podstate ste už dva roky nikde neboli, utlmili ste stretnutia s priateľmi a rodinou na nevyhnutné minimum, bez problémov znášate a nosíte (ak je to treba rúška), bez frflania sa dávate testovať, ľudí od očkovania nijako neodhovárate, naopak, vravíte im, že ak si myslia, že im to môže pomôcť, nech idú. Okrem toho vám každý mesiac odchádza z účtu suma na Dobrého Anjela, podporujete Ligu proti rakovine, prispievate na Bielu pastelku, ale raz ste neočkovaný, tak ste hajzel.

Vôbec si neuvedomujú, že na to máte svoje dôvody, a je im úplne jedno, čo cítite a čo si myslíte. To nie je dôležité, dôležité je iba to, čo si myslia oni, tí druhí. Smiešne je, že všetci sa tvária, že im ide o vás a vaše dobro, a pritom myslia iba sami na seba. Ja si to aspoň dokážem priznať.

V knihe Ľudskosť  Bregman píše, že od prírody sú ľudia vlastne všetci dobrí. V živote človeka však existujú chvíle, keď sa musí rozhodnúť a nejakým spôsobom sa vykašľať na ostatných. Nie je to v ľudských silách pomôcť a vyhovieť každému, jednoducho sa to nedá. Musíte si vybrať. Raz začas musíte myslieť aj na seba, na vašu bublinu. Ostatní musia ísť jednoducho bokom.

Bohužiaľ…

Teraz najčítanejšie

Marián Letko

Zväčša neškodný...https://maroskocestuje.webnode.sk/