Denník N

Poďakovanie za humanitárnu katastrofu

Ďakujeme pán plexisklový, pán peknučký, pán pro-ti-ús-tav-ný a pán tisícštyristoosemdesiaty ôsmy. Ďakujeme vám za súčasný stav v našich nemocniciach, za vyčerpaných a nakazených lekárov, za vinné aj nevinné obete, za rodinné tragédie a bankroty. Vaše cynické reči padli na veľmi úrodnú pôdu a priniesli terajšie skvelé ovocie. Na tieto zásluhy môžete byť skutočne hrdí.

Svojimi rečami o ziskoch farmaceutických firiem, vedľajších účinkoch očkovania, akcentom na protiústavnosť povinného očkovania, flagrantným porušovaním elementárnej respiračnej hygieny, svojou bezočivosťou a štvavými rečami, klamstvami, urážkami novinárov a iných, ste sa stali ideologickým vzorom pre značnú časť našej spoločnosti.

Veľmi dobre ste vedeli, že ohrozujete tú najzraniteľnejšiu časť našej spoločnosti, ktorá je zároveň aj vaším najväčším podporovateľom. Tá zaplatila, platí a bude platiť svojimi životmi alebo v tom lepšom prípade aspoň jeho mizerným záverom.

Drvivá väčšina našej spoločnosti by pobúrene reagovala, keby napríklad na námestí v Banskej Bystrici urobil niekto prednášku pre deti o prospešnosti drog, fajčenia a alkoholu. Ten niekto by bol ešte z pódia odvedený v putách do cely predbežného zadržania. Vaše reči sú väčšinou právne nenapadnuteľné, ich efekt je však ten istý. Na covid sa umiera rýchlo, neporovnateľne rýchlejšie než na fajčenie alebo alkohol. Analógia je tu v tom, že vaše publikum obdivovateľov je z hľadiska racionálneho uvažovania na úrovni tých detí. Samozrejme, s tým rozdielom, že tie možno ešte naučiť mnohým užitočným veciam.

V súčasnosti nijaký súcit nevyvoláva nedávno nakazený niekdajší agresívny šíriteľ vašich fráz, no zamrazí, ak presne vaše reči počujete od vetchej 80-ročnej starenky ako zdôvodnenie, prečo sa nedá zaočkovať. U nej už nezaberú žiadne rozumné argumenty, pretože sa spoľahla na vás, našich slovenských mesiášov. Na čo asi myslíte, keď sedíte vo vašich obľúbených módnych a kozmetických salónoch a kaderníctvach, aby ste sa nakoniec pred kamerami predvádzali s vašim bezchybným „módnym outfitom“. Nezodpovedal by vašim rečiam „dress code“ v podobe špinavých a zapáchajúcich teplákov?

Dokázali ste naozaj veľa. Okrem iného aj to, že ani svetová veda, ani najbystrejšie hlavy na Slovensku, obetaví lekári, sestričky a ďalší, nie sú schopní odstrániť škody, ktoré ste napáchali. Môžete sa pochváliť tým, že v celoeurópskom kontexte ste sa stali v tomto smere skutočným unikátom. Vašu prácu dokumentujú naozajstné úspechy. Je to najvyšší počet úmrtí na 100 000 obyvateľov. To vy ste dokázali, že s veľkou časťou našej spoločnosti nie je žiadna rozumná reč, takže štát sa v záujme vlastných občanov musí uchyľovať k takmer vojenským spôsobom hasenia tohto požiaru.

Vaši „bezrúškoví“ hrdinovia v autobusoch, električkách, predajniach potravín a inde si iste myslia, že sú bojovníkmi proti „útlaku súčasného režimu“. Veľmi sa mýlia, sú to obyčajní zbabelci, pretože zbabelejší spôsob ako poslať niekoho do nemocnice alebo na druhý svet bez akéhokoľvek rizika primeranej odplaty neexistuje. Ohrozujú totiž ľudí na živote bez možnosti dať im šancu na kladenie nejakého odporu. Namiesto toho, aby si svoju fyzickú prevahu dokazovali behom za dopravným prostriedkom alebo v nejakom športe, stávajú sa primitívnymi hviezdami dopravných prostriedkov a iných uzatvorených priestorov či rôznych zhromaždení.

Môžeme sa spýtať páni, prečo žnete také úspechy. Nesúvisí to tak náhodou s tým, že mnohí sa ani po dvoch rokoch nenaučili dodržiavať odstupy pred pokladňami, pretože tie by podľa nich mala určovať minimálna medzera medzi nákupmi na pohyblivom páse pred pokladňou. To, že veľkosť tejto medzery nijako neovplyvňuje rýchlosť zaplatenia nákupu im nedošlo, riziko nákazy však zvyšuje výrazne. Čo myslíte, môžu títo ľudia chápať, že o vedľajších účinkoch vakcín vie viac napríklad Štátny ústav pre kontrolu liečiv ako podgurážená susedka z 5. poschodia? To, že 70. ročný chlap s 30 kg nadváhy, cukrovkou a vysokým tlakom a takmer každodennými návštevami nezaočkovaného syna s vnukom blúzni o svojej dobrej imunite a o tom, že sa nemá kde nakaziť. Nesúvisí to napríklad aj s tým, že napriek masívnej popularizácii vedy sa do rodinného rozpočtu akosi už nezmestila kniha za 12 eur o histórii epidémií a foriem boja proti nim. Prečo by aj, predsa kvalita plnky v štrúdle (Pečie celé „covidové Slovensko“) je omnoho dôležitejšia než informácie o udalostiach, ktoré pripravili o život viac ľudí ako všetky doterajšie vojny. Nesúvisí to aj tým, že mnoho ľudí aspoň približne vie, čo znamená 20 % zníženie ceny jogurtu, no informácia o znížení pravdepodobnosti nejakého ochorenia o dva rády je na pochopenie pre nich príliš abstraktná.

Takže menovaní páni, zásluhy na súčasnej katastrofe máte určite nespochybniteľné, zďaleka však nie sú len vaše.

Teraz najčítanejšie

Karol Jesenák

Prof. Ing. Karol Jesenák, CSc.
Vysokoškolský učiteľ