Denník N

Exponenciálny rast

Väčšina javov v našom bežnom živote nemá exponenciálnu povahu. Tým sa dá vysvetliť skutočnosť. že ľudia pri rozhodovaní spravidla neberú takúto možnosť do úvahy. Žiaľ, práve šírenie vírusovej nákazy má takúto exponenciálnu povahu

Sila exponenciálneho rastu a to, ako nás vie oklamať sa dá ukázať na nasledujúcom príklade. Predstavte si, že dostanete nasledujúce dve ponuky:

  1. Každý deň v mesiaci (30 dní) dostanete 100 tisíc EUR.
  2. Prvý deň dostanete jeden cent, druhý deň dva centy, tretí deň 4 centy, štvrtý deň 8 centov atď, každý ďalší deň dostanete dva krát takú sumu ako v predchádzajúci deň, a to až po 30.-ty deň.

Ktorú z týchto dvoch ponúk by ste si vybrali? Ktorá sa vám zdá byť výhodnejšia?

Myslím si, že väčšina ľudí by si vybrala prvú možnosť. Dá sa ľahko spočítať, že celkovo takto dostanem 3 milióny EUR a je predsa nemysliteľné, že takú sumu dostanem v tej druhej schéme, ktorá začína od jedného centu. A práve tu je pes zakopaný. Tie sumy v druhej ponuke rastú tak rýchlo, že sa to vymyká našej bežnej predstave. Spolu by sme dostali viac ako 10 miliónov eur, presne 10.737.418 eur a 23 centov. Kto neverí, nech si to „hodí“ do Excelu.

Prečo spomínam exponenciálny rast? Žiaľ, práve šírenie vírusovej nákazy má takúto exponenciálnu povahu. Keby sme sa nijako nechránili, tak za krátky čas sa nakazia prakticky všetci obyvatelia Slovenska a primerane tomu by sa zvýšil počet pacientov s ťažkým priebehom a tiež aj počet úmrtí.

Pri nastavení opatrení je potrebné na to myslieť, že ak to pôjde bez zmeny pravidiel prípadne len s malou úpravou pravidiel ďalej, tak počet pacientov s ťažkým priebehom môže byť oveľa vyšší ako je kapacita všetkých slovenských nemocníc. Konkrétne opatrenia nechcem navrhovať, príkladov je v zahraničí veľa. Len som chcel v tomto blogu pripomenúť, že vývoj môže byť aj taký, že za pár dní bude v nemocniciach s ťažkým priebehom kovidu povedzme dvojnásobok súčasného stavu – 6.000 a za ďalších pár dní 12.000, …

Teraz najčítanejšie