Denník N

Na slovíčko s občanom alebo keď sa pred nebeskou bránou zhromažďujú naši blízki

“Očkovanie je obyčajný biznis,” tvrdí jeden môj známy napriek tomu, že patrí k rizikovej skupine zdravotne aj vekovo a covid ešte neprekonal. K vakcíne ho ale žiadna vláda ani lekár neprinútia. Nikdy nemal ani chrípku, a teda je imúnny.

Volá sa Michal, pochádza zo Sečoviec. Povolaním bol zámočník – zvárač, teraz je na dôchodku. Žije sám v rodinnom dome. Pracoval vo VSŽ-ke a na montážach v zahraničí. Po večeroch sníval o ďalekých cestách do ruskej tajgy. Doopatroval svoju chorú mamu, ktorá trpela demenciou.

Keď som mal sedemnásť, zoznámil ma s dielom Platóna a Aristotela, zapožičiaval mi Sienkiewicza a Balzaca. Trávili sme spolu veľa času. Najviac som sa tešil, keď mi prehrával víťazné partie zo šachových turnajov. Spodná polica v obývačke bola vyhradená pre šachovú literatúru. Prečo má teraz pocit, že dostáva od vlády aj od okolia šach – mat? Kto môže za to, že sa cíti tak mizerne?

“Píš proti novinárom!” odpovedá na moju otázku, o čom by si rád prečítal na novom blogu. Spýtam sa ho, či si naozaj myslí, že novinári môžu za to, v akej je situácii. Apropo, neverí slovenskej justícii. Práve ona mu ukázala zdvihnutý prostredník, keď ju najviac potreboval. Snažil sa domôcť spravodlivosti, keď ho mafia obrala o byt, ostal však nevypočutý. Doteraz je presvedčený, že lepšieho ako Fica u nás niet. Hoci aj on má svoje muchy a čistý asi nie je.

“Veríš v Boha?” zmením tému. V Pána Boha neverí, jednoducho ho nezažil. Michal po celý život zažíval samé sklamania, podrazy, pády, neopätovanú lásku. Byť na jeho mieste, zrejme poviem, že Boh je sviňa. Alebo že je mŕtvy.

Michal mi je blízky ako vlastný otec. Napriek odlišným politickým či náboženským názorom sa stretávame a zhovárame už takmer dvadsať rokov. Za ostatný rok čoraz menej. Momentálne cítim obavu, že oňho prídem skôr, ako mu do očí poviem, čo k nemu vlastne cítim. Pretože pohrebníctvo je rovnako tvrdý „byznys“.

 

Teraz najčítanejšie

Tomáš Kvič

Autor v slobodnom povolaní, básnik, publicista, textár. Participoval na projektoch Nuit Blanche a EHMK 2013, viedol dobročinnú iniciatívu NEXABOW, pôsobil v redakcii KOSICE:DNES. V súčasnosti sa venuje investigatívnej činnosti, písaniu poviedok a tvorbe pre deti.