Denník N

Afganská zima

Zima 2019: Chlapec v tábore pre vysídlených ľudí neďaleko Kábulu.
Zima 2019: Chlapec v tábore pre vysídlených ľudí neďaleko Kábulu.

Ak ma niečo v Afganistane zaujalo a naozaj sa mi páčilo, boli to hory. Sú nádherné. Žiaľ, pri pohľade na ne si človek nemohol nevšimnúť vojenské hliadky, ozbrojených mužov a obrnené auta. Ale kto trávi čas v horách, tak vie, že prinášajú nepredvídateľné a chladné počasie. To predstavuje veľké riziko pre mnoho ľudí, ktorí sú vysídlení v táboroch.

V Afganistane som bola začiatkom novembra. Cez deň bolo celkom pekne, aj okolo 20 stupňov. V noci teplota klesla na nulu. Hneď na tretí deň som chytila nejakú infekciu. Okrem toho, že som celú noc musela chodiť na záchod, trápili ma vysoké horúčky. V takomto stave som sa snažila prežiť aj celý deň pracovných stretnutí.

Bola som ubytovaná v izbe, ktorá bola nedávno pristavená k nášmu domu.  Izba bola určená pre hostí a bola som asi prvou hostkou. No pri rekonštrukcii akosi zabudli namontovať okno v kúpeľni. A tak tam bola len prázdna otvorená diera v stene. Celú noc som mala zimnicu a horúčky. Spala som v zimnej páperovej bunde, s čiapkou na hlave, zakrytá obrovskou perinou, ale tá zima, čo ťahala celú noc cez okno, sa mi zdala neskutočná.

Veľa ľudí – a aj detí – tak trávi dnes každý deň. No nemajú ani tie steny, ktoré som mala ja. Iba  plátené steny stanu a ešte celú zimu pred sebou. Alebo chladné miestnosti priestorov, kde sa snažia prežiť.

Magul (6) pomáha svojmu bratovi Riazovi (10) s materiálnou pomocou od UNICEFu. Počas návštevy distribučného centra Riaz hovoril: „Minulú noc sa mi od zimy nepodarilo vôbec zaspať. Od UNICEFu som dostal čiapku, vetrovku aj teplé topánky.“

Neobdivujú krásu hôr. Pretože ich blízkosť znamená ešte väčší chlad a zimu.

V novembri oslavujeme Svetový deň detí. V mnohých krajinách UNICEF vysvecuje budovy a verejné priestory na modro, pripravuje aktivity pre deti. UNICEF v Afganistane sa rozhodol tento rok neoslavovať. V rámci solidarity s deťmi v Afganistane, ktoré nesú bremeno hlbokej humanitárnej krízy. V tento deň UNICEF v Afganistane prejavil smútok. Vypol sociálne siete. „Obliekol“ sa do čiernych farieb.

UNICEFAfghanistan/2021

Okrem teplého oblečenia, diek a ďalšieho materiálu na zimu, afganské deti trpia podvýživou. Takmer 14 miliónov detí v Afganistane nemá dostatok jedla.

My sa chystáme na Vianoce. Tiež prežívame ťažké obdobie, ale na Vianoce budeme v teple, suchu a za plným stolom, rozbaľovať darčeky pod stromčekom.

S UNICEFom máte možnosť poslať aj týmto deťom darček, ktorý aspoň trochu zmierni ich ťažkú situáciu. Balíček tepla alebo balíček pre plné bruško nájdete medzi našimi Darčekmi pre život.

My na Slovensku v UNICEFe oslavujeme. 75 rokov. A tak podporou darčeka pre deti v núdzi môžete v našej súťaži o 75 cien získať tento rok aj pekný vianočný darček pre vašich blízkych.

Pomôžte, oslávte spolu s nami a potešte darčekom blízkych.

Teraz najčítanejšie

Mária Sliacka

Začínala som ako dobrovoľníčka v Keni, neskôr som pracovala na koordinácii projektov v Keni, Južnom Sudáne, na Haiti, v Afganistane a Gruzínsku. Viedla som misiu na turecko – sýrskych hraniciach pre ľudí vo vojnou zasiahnutých oblastiach Sýrie, koordinovala som humanitárnu pomoc na Ukrajine. Od decembra 2018 som riaditeľkou Slovenskej nadácie pre UNICEF. Keď som vyrastala, netušila som, že taká práca existuje. Bola som slovenskou reprezentantkou v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní, vyštudovala som cestovný ruch na Ekonomickej fakulte UMB a pracovala ako hotelová manažérka. Každá skúsenosť je dobrá. Lebo nie je nič tak komplexné ako pomoc.