Päť tipov na knihu pod stromček

O mesiac sú tu Vianoce. Je najvyšší čas premyslieť si darčeky, ktorými obdaríte svojich blízkych. Ako človek, ktorý rád číta knihy a ktorý si rád číta o knihách sm si pre vás pripravil zoznam piatich kníh, ktoré som počas tohto roku prečítal a ktoré stoja za to, aby si ich prečítal aj niekto iný.
1. Miroslav Beblavý – Nová šľachta: Papalášstvo od Mečiara po Matoviča
Aj keď ste vo voľbách nevolili koalíciu PS/Spolu, táto kniha vás bude baviť. Miroslav Beblavý vyberá hrozienka z koláča a vy sa tak dozviete neuveriteľné veci o nielen politike, ale aj Slovensku. Aj keď sa po jej prečítaní budete chcieť íst pregrc.. teda vyvracať, rozhodne stojí za to. Veď kto by nechcel vedieť, prečo rýchlik stojí v dedinke Zbehy? Alebo ktorý riaditeľ slovenskej štátnej inštitúcie zarába dvakrát viac, ako človek na tej istej pozícii v USA? Alebo prečo diplomati v Prahe kupujú maslo za päťnásobnú cenu oproti Bratislave?
2. Tomáš Forró – Zlatá horúčka. Venezuela – od ropnej veľmoci k úpadku ľudskej civilizácie
Toto je môj tip na knihu roka. Už Forróva prvá kniha o Donbase bola dychberúca, táto o Venezuele je ešte o čosi neuveriteľnejšia. Čítal som ju akurát v čase, keď v Afganistane prebral moc Taliban a boli toho plné médiá, pričom oproti živote vo Venezuele je situácia v Kábule prechádzka v ružovej záhrade. Kniha opisuje jeho (niekedy nelegálne) cesty do Venezuely a život ľudí, ktorí sa snažia bojovať so systémom. Každá jedna kapitola je fascinujúca a po prečítaní som si musel rozdýchavať. Ku knihe odporúčam aj autorov profil na Instagrame, kde sú fotky z miest, ktoré navštívil.
3. Marek Rabij – Život na míru
Kniha nielen pre ľudí, ktorí každý svoj víkend radi trávia v nákupných centrách a nakupujú nové oblečenie v H&M alebo Zare. Poľský reportér sa vydá do Bangladéšu a snaží sa podať obraz o tom, ako funguje výroba oblečenia v Dháke. Človek sa dozvie veľa nového, napríklad aký názor majú domáci na prácu detí. Niekto možno neocení fakt, že po prečítaní bude mať zmiešané pocity, pretože nič nie je čierno-biele ani v odevnom odvetví a nakoniec ostane s viac otázkami ako predtým. No je to dôležitá sonda v oblasti textilných tovární a je tak pekne napísaná, že by bola škoda neprečítať si ju, aj keď je preložená iba do češtiny.
4. Peter Gärtner – Veľký román
Nie každého baví literatúra faktu, preto som do svojho zoznamu pridal aj román od začínajúceho slovenského autora. Na začiatok musím ozrejmiť, že kniha má hlúpy, jednoduchý a pomerne nudný dej, no aj napriek tomu sa mi veľmi páčila. Počas čítania som cítil nostalgiu a prišlo mi to, akoby som poznal všetky postavy a miesta z knihy. Prináša zaujímavý pohľad na pretrvávajúci vplyv komunizmu v súčasnosti a najmä na odlišný pohľad detí a ich rodičov na tieto staré dobré časy. Alebo, ako hovorí mama hlavného hrdinu: „Je to taká kniha o živote, ako ľudia žili, žijú a budú žiť.“
5. Witold Szabłowski – Ako nakŕmiť diktátora
Táto reportážna knižka je veľmi zaujímavá, lebo je úplne iná, ako ostatné knihy. Je treba dopredu vedieť, že nie je o diktátoroch samotných, ale o ich kuchároch. Ak človek má aspoň aké-také povedomie o diktátoroch (ak nie, odporúčam prečítať si niečo aspoň na Wikipedii pred čítaním tejto knihy), táto reportáž ponúka fajn spestrenie a kopec doplňujúcich informácií. Číta sa veľmi ľahko, ba čo viac, sú tu napísané aj recepty, ktoré sa odvážnejší čitatelia môžu pokúsiť ukuchtiť.