Denník N

Päť tipov na knihu pod stromček

Päť tipov na knihu pod stromček
Päť tipov na knihu pod stromček

O mesiac sú tu Vianoce. Je najvyšší čas premyslieť si darčeky, ktorými obdaríte svojich blízkych. Ako človek, ktorý rád číta knihy a ktorý si rád číta o knihách sm si pre vás pripravil zoznam piatich kníh, ktoré som počas tohto roku prečítal a ktoré stoja za to, aby si ich prečítal aj niekto iný.

1. Miroslav Beblavý – Nová šľachta: Papalášstvo od Mečiara po Matoviča
Aj keď ste vo voľbách nevolili koalíciu PS/Spolu, táto kniha vás bude baviť. Miroslav Beblavý vyberá hrozienka z koláča a vy sa tak dozviete neuveriteľné veci o nielen politike, ale aj Slovensku. Aj keď sa po jej prečítaní budete chcieť íst pregrc.. teda vyvracať, rozhodne stojí za to. Veď kto by nechcel vedieť, prečo rýchlik stojí v dedinke Zbehy? Alebo ktorý riaditeľ slovenskej štátnej inštitúcie zarába dvakrát viac, ako človek na tej istej pozícii v USA? Alebo prečo diplomati v Prahe kupujú maslo za päťnásobnú cenu oproti Bratislave?

2. Tomáš Forró – Zlatá horúčka. Venezuela – od ropnej veľmoci k úpadku ľudskej civilizácie
Toto je môj tip na knihu roka. Už Forróva prvá kniha o Donbase bola dychberúca, táto o Venezuele je ešte o čosi neuveriteľnejšia. Čítal som ju akurát v čase, keď v Afganistane prebral moc Taliban a boli toho plné médiá, pričom oproti živote vo Venezuele je situácia v Kábule prechádzka v ružovej záhrade. Kniha opisuje jeho (niekedy nelegálne) cesty do Venezuely a život ľudí, ktorí sa snažia bojovať so systémom. Každá jedna kapitola je fascinujúca a po prečítaní som si musel rozdýchavať. Ku knihe odporúčam aj autorov profil na Instagrame, kde sú fotky z miest, ktoré navštívil.

3. Marek Rabij – Život na míru
Kniha nielen pre ľudí, ktorí každý svoj víkend radi trávia v nákupných centrách a nakupujú nové oblečenie v H&M alebo Zare. Poľský reportér sa vydá do Bangladéšu a snaží sa podať obraz o tom, ako funguje výroba oblečenia v Dháke. Človek sa dozvie veľa nového, napríklad aký názor majú domáci na prácu detí. Niekto možno neocení fakt, že po prečítaní bude mať zmiešané pocity, pretože nič nie je čierno-biele ani v odevnom odvetví a nakoniec ostane s viac otázkami ako predtým. No je to dôležitá sonda v oblasti textilných tovární a je tak pekne napísaná, že by bola škoda neprečítať si ju, aj keď je preložená iba do češtiny.

4. Peter Gärtner – Veľký román
Nie každého baví literatúra faktu, preto som do svojho zoznamu pridal aj román od začínajúceho slovenského autora. Na začiatok musím ozrejmiť, že kniha má hlúpy, jednoduchý a pomerne nudný dej, no aj napriek tomu sa mi veľmi páčila. Počas čítania som cítil nostalgiu a prišlo mi to, akoby som poznal všetky postavy a miesta z knihy. Prináša zaujímavý pohľad na pretrvávajúci vplyv komunizmu v súčasnosti a najmä na odlišný pohľad detí a ich rodičov na tieto staré dobré časy. Alebo, ako hovorí mama hlavného hrdinu: „Je to taká kniha o živote, ako ľudia žili, žijú a budú žiť.“

5. Witold Szabłowski – Ako nakŕmiť diktátora
Táto reportážna knižka je veľmi zaujímavá, lebo je úplne iná, ako ostatné knihy. Je treba dopredu vedieť, že nie je o diktátoroch samotných, ale o ich kuchároch. Ak človek má aspoň aké-také povedomie o diktátoroch (ak nie, odporúčam prečítať si niečo aspoň na Wikipedii pred čítaním tejto knihy), táto reportáž ponúka fajn spestrenie a kopec doplňujúcich informácií. Číta sa veľmi ľahko, ba čo viac, sú tu napísané aj recepty, ktoré sa odvážnejší čitatelia môžu pokúsiť ukuchtiť.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Paulďuro

Som nahnevaný občan Slovenskej republiky, pretože aj keď som sa zúčastnil protestov Za slušné Slovensko, do dnešného dňa mi neprišli od Sorosa žiadne peniaze. Okrem iného som spoluzakladateľ občianskeho združenia Vivat Vero, ktoré sa snaží spraviť zo Slovenska lepšie miesto. Naším prvým projektom je Antivýtrus, rozšírenie do webového prehliadača, ktoré užívateľa chráni pred konšpiračným a zavádzajúcim obsahom.