Denník N

Núdzový stav: Hegerova Hlava 22 s potvrdeniami o zamestnaní

Vláda znovu vyhlásila vyhlásila núdzový stav. Preto sa vás pýtam, súdruhovia zamestnávatelia: Už ste nariadili nadčasy a prácu v noci personalistom? Lebo ak nie, tak smerujete do zažívacieho traktu. Z opačného konca.

Núdzový stav vláda vyhlásila rovnakým štýlom,  ako to má vo zvyku: na rýchlo a na poslednú chvíľu. Mysleli to zrejme dobre, dopadlo to ako vždy.  Dnes o 17.36 sa na vládny web dostalo uznesenie vlády číslo 695/2021, ktorým sa navrhuje  vyhlásenie núdzového stavu. Našťastie už pár hodín predtým sa celý svet dozvedel, že  Veronika Remišová bola proti  tomu neznámenu uzneseniu. Neviem, či sa smiať, alebo plakať.

Opatrenia, ktoré majú platiť od 25.11.2021 ešte v čase písania tohto blogu (22:30) neboli zverejnené v zbierke zákonov na  Slov-lexe. Hádam to stihnú pár minút pred polnocou, ako je slovenským zvykom.  V uznesení sa dočítame aj toto:

Ak ste si všimli ten podčiarknutý text, tak od 5. hodiny rannej 25. novembra sa zamestnanec dostane do zamestnania, len ak bude mať potvrdenie od zamestnávateľa, v ktorom bude napísané kde pracuje a odkedy dokedy. Lenže to môže vydať len zamestnávateľ. Aktuálne to ešte stále neplatí, lebo viete, nie je to v Zbierke zákonov.  Všetci vieme, že zamestnanec, sediaci uprostred noci doma, to potvrdenie môže získať len od zamestnávateľa. Teda tak, že príde do práce. Prípadne príde do práce personalista a pošle mu to mailom. Alebo personalistu zamestnávateľ zmobilizuje doma a nariadi mu prácu nadčas a v noci, nech generuje potvrdenia a posiela ich každému, na koho má mail.   Personalista to ale musí stihnúť do 05:00, lebo inak bez potvrdenie do zamestnanec do práce prísť nemôže. Zdravíme do Volkswagenu a VŠZ.

Skoro by sa zdalo, že je to naša lokálna Hlava 22. My sme ale na Slovensku, tak to nebudeme predsa brať až tak právne vážne. Na cestu do zamestnania môžeme použiť chutné a šťavnaté výnimky. Z vôbec nie diétneho menu výnimiek použiteľných (nielen) na cestu do zamestnania bez potvrdenia vyberám:

  1. cesta do prírody
  2. cesta na účel vycestovania do zahraničia a cestu späť pri návrate zo zahraničia,
  3. cesta k lekárovi
  4. cesta do lekárne (veď viete zháňam liek ktorý v tej lekárni nemajú)
  5. cesta na pracovný pohovor
  6. na cestu na účel obstarania nevyhnutných životných potrieb do najbližšej maloobchodnej predajne, maloobchodnej prevádzky  alebo obdobného miesta (celkom 32 druhov prevádzok) od miesta bydliska a cestu späť – tu je mojim favoritom taxislužba, ktorou sa dostane kamkoľvek ;)
  7. vychádzka so psom a mačkou, ak pracujete v okruhu 500 metrov od bydliska (netuším či trvalého, prechodného alebo faktického), ale hádam zviera keď utečie môžete aj hľadať ;)
  8.  venčenie dieťaťa do 1000 metrov od bydliska

Výnimiek je viac ako dosť. Čo je však zarážajúce, núdzový stav nie je navrhnutý ako motivácia očkovať, ale ako jeden paškvil, z ktorého si každý priemerne inteligentný jedinec urobí trhací kalendár. Pretože môže. Našťastie môže, pretože pri zaužívanom hrubo nekultúrnom spôsobe vyhlasovania núdzového stavu na poslednú chvíľu, doslova len pár hodím pre jeho spustením, bez možnosti sa na to čo i len trochu rozumne pripraviť si tento štát a jeho vláda nič iné nezaslúžia.

Vôbec by ma neprekvapilo, kedy to brigádneho generála s takýmito amatérmi prestalo baviť a rozhodol sa strategicky skrátiť front hodením demisného uteráka do ringu. Ideálne načasovanie skrátenia frontu by bolo tak týždeň pred Vianocami. Len sa fakt bojím, že v tom prípade by sa z hrobu vrátil takzvaný najlepší minister zdravotníctva a charizmatický humnista v jednej osobe, MUDr. Voldemort.

P.S.: Uznesenie vlády nestihli zverejniť 24.11.2021. Objavilo sa až pár sekúd po polnoci, čiže na sedláka 25.11.2021. V deň keď  začína núdzový stav. To je právny zlý sen.

Teraz najčítanejšie