Denník N

Kam sa podelo slovo „neviem“?

Potrebovala by som zistiť zloženie salámy Čingov, neviete o niekom? Som si istá, že čo sa týka zloženia vakcín, pomohol by mi hádam každý druhý Slovák, ale nezaoberá sa niekto aj mäsovými výrobkami?

Jááj, jasné, stačí si pozrieť na nete, dnes sa dá vygoogliť všetko. Kto nevie takú jednoduchú vec, je trápny.

Ľudia si neuvedomujú, že na interpretáciu faktov, ktoré si prečítajú často nemajú potrebné znalosti. Mnohí dokonca ani nevedia čítať s porozumením, ale kto si to o sebe uvedomí? Asi málokto a ja neviem, kde zostala pokora. Prečo už dnes nie je normálne odpovedať na niečo “neviem” alebo povedať “nerozumiem tomu”.  Každý sa strašne vo všetkom vyzná, chŕli fakty, najlepšie aj zo zahraničných zdrojov-štatistiky, Lancet, Európska komisia. Každý má načítané hrozne veľa a všetkému tomu rozumie. Zázrak nevídaný. Dnes jednoducho každý rozumie všetkému. Zdalo by sa, že ľudstvo sa posunulo na nový level, ale zaujímavým úkazom je, že napriek tej “extrémnej úrovni inteligencie” sa stupňuje agresivita a ľudia čoraz viac riešia svoje konflikty násilím ako zvieratá.

Mám osýpky z toho ako ľudia mudrujú, ako oponujú vedcom. Kam sme sa to dostali? Ako niekomu súdnemu vôbec skrsne v hlave myšlienka, že to vie lepšie než odborník, že k tomu má vôbec čo povedať? Takému človeku by som dala 100x napísať “nebudem držkovať, keď sa to nemá”. Absolútny top je “zdravý rozum”, to už keď niekto vytiahne túto vyššiu inštanciu, oči sa mi obracajú. Jasné, vzdelanie sa dnes preceňuje, na všetko predsa stačí ten povestný zdravý rozum a kalkulačka. Tí vedci sú úplní trapáci, keď sa s niečím babrú toľko rokov a Jano to už dávno vypočítal na kalkulačke v pohodlí domova. Jana by som dala zoperovať kolegovi sústružníkovi so zdravým rozumom.

Svet je príliš komplexný na to, aby ho človek dokázal úplne pochopiť, aby mal názor na všetko. To sa jednoducho nedá. Nie je vôbec hanbou nevedieť alebo nemať názor, prípadne citovať odborníka. Práve naopak, je to úplne normálne, žiadúce a pre mňa veľmi osviežujúce- počuť “neviem”, “nemám na to názor”. Sú veci, ktoré nás nezaujímajú, a tak sa o nich neučíme, nečítame, a teda nevieme. Mňa napríklad v skutočnosti nezaujíma zloženie salámy Čingov, preto vôbec netuším, čo v nej je (ani v iných mäsových výrobkoch) a je mi to jedno. Ak ma to zaujímať bude, nechám si to vysvetliť odborníkom.

Vyznám sa len v tom svojom (a ešte aj v rámci svojho odboru neviem ani zďaleka všetko) a pri tých ostatných záležitostiach sa riadim vyjadreniami odborníkov. Počas štúdia na vysokej škole sa mi niekoľkokrát stalo, že učiteľ, ktorý sa daným odborom zaoberal x rokov, jednoducho odpovedal na otázku študenta “neviem”, lebo nikto predsa nevie všetko a aj v rámci jedného odboru sa môžete špecializovať. Ak to povie vysokoškolský pedagóg, o čo viac by ste to pri odborných témach čakali od laikov, ale kde, situácia je úplne opačná. Bežný smrteľník vám dnes odpovie na otázku z akéhokoľvek odboru.

Väčšinou práve tí, ktorí majú odpoveď na všetko, nevedia nič. Ľudia, ktorí hlasno vrieskajú/veľa píšu, ale ich vyjadrenia sú prázdne, často postrádajúce základné princípy logiky. Kto však nevie kriticky myslieť, asi sa na seba kriticky nepozrie, nepochybuje o sebe.  Preto takým ľuďom odkazujem, držte už tlamičky a neotravujte, už je toho naozaj dosť.

Nie je možné mať názor na všetko a vyznať sa vo všetkom, ani vo väčšine vecí. Hovoriť “neviem” je úplne prijateľné a inteligentní ľudia to robievajú.

Teraz najčítanejšie