Denník N

5 dnešných populárnych ale pravdepodobne mylných úsudkov – od škodlivosti jadrových elektrární až po škodlivosť očkovania detí

V dnešnej spoločenskej diskusii, sa často opakujú podľa mňa mylné úsudky, ktoré majú spoločné jedno – ľahko útočia na prvú signálnu sústavu, pričom pri troche zamyslenia sa sedliackym rozumom človek príde k presne opačnému názoru ako sa bežne tvrdí.

Úsudok číslo 1 : Jadrové elektrárne sú katastrofou pre životné prostredie – Nechceme druhý Černobyľ !

V dnešnej dobe ekologickej mi rozum zastáva pri názoroch, že koncept získavania energie z jadra je číre zlo a mali by sa hľadať akékoľvek iné alternatívy, len aby sa nerodili deti s dvoma hlavami. Energia z jadra je po 35 rokoch od tragédii v Černobyle jedine skutočne ekologickou a bezpečnou formou získavania energie. Nedávno som čítal o koncepte malých jadrových elektrární, ktorých súčiastky by sa dali vyrábať pásovou výrobou a boli by úplne bezpečné. Myslím že sa vtedy písalo o nejakom pozastavenom startupe Billa Gatesa, ktorý na takom niečom pracoval. Ak by sa to podarilo, každé väčšie mesto by mohlo mať vlastnú bezpečnú jadrovú elektráreň a byť úplne nezávislé od nejakého centra. Čo sa týka Černobylu, havária ktorá sa tam stala bola ak som to správne pochopil spôsobená laxnosťou prístupu k riadeniu elektrárne, ktorá ale bola v Sovietskom zväze príznačná pre celý režim. V kapitalizme o 35 rokov neskôr je pravdepodobnosť zopakovania takej havárie minimálna. Ak by sa podarilo dosiahnuť technológiu továrenskej výroby lacných, malých a bezpečných reaktorov, mala by to byť voľba číslo jedna. Čo sa týka tragédie vo Fukušime, tak jednoducho také veci ako prípadné tsunami treba brať pri budovaní elektrárni do úvahy a poučiť sa. Myslím si že škody spôsobené vo Fukušime boli relatívne nízke na to, aby sme sa nechali pri pro-jadrovom zápale zastaviť. Spomínaný startup malých jadrových elektrární mal údajne i takéto prípadné riziko vyriešené. Jednoznačne je treba investovať energiu na získanie takejto technológie.

Úsudok číslo 2 : Slovensko je vďaka zásobám pitnej vody na žitnom ostrove budúca veľmoc

Približne 70% zemského povrchu tvorí voda, s priemernou hĺbkou cca 2 kilometre. Jediný rozdiel medzi vodou v oceánoch a našim národným „pokladom“ je ten, že naša voda je pitná. To, že dnes už vďaka technológiám nie je problém z morskej vody vyrobiť pitnú už proroci výsadného Slovenského postavenia medzi národmi vďaka zásobám vody na žitnom ostrove nedomysleli. Netreba dlho googliť aby si človek našiel kopu článkov o nových inovatívnych filtroch, ktoré vďaka nanotechnológii sú schopné zo slanej morskej vody obyčajným prefiltrovaním urobiť vodu pitnú.

Úsudok číslo 3 : Nechceme žiadne GMO potraviny ! Nech si Američania jedia ten ich sajrajt

Odsudzovať snahu o zdokonalenie genetickej vedy tak, aby vedela prinášať napríklad rastliny, ktoré budú oveľa odolnejšie na sucho a budú mať väčšiu výnosnosť na jednotku plochy je rovnaká hlúposť ako bolo v 18. storočí brojenie proti elektrine, lebo sa párkrát stalo, že niekoho kopol alebo zabil prúd. Genetika má taký potenciál, že podľa mňa jedného dňa budú rásť steaky na stromoch namiesto ovocia. Dnes je už tak či tak geneticky modifikovaná i slivka, ktorú si odtrhnete na vlastnej záhrade. Genetika má potenciál vytvoriť také nové druhy bielkovín, ktoré budú pre človeka optimálnejším zdrojom potravy ako čokoľvek prírodné. Je jasné, že pri experimentovaní s GMO sa môže prihodiť, že sa stane niečo neželané. Ako hovoria anglofóni: „Shit happens.“ Ľudstvo sa však vďaka tomu, že sa nebálo experimentovať dostalo až tam, kde je dnes. Z dlhodobého hladiska je teda trochu rizika najoptimálnejšia stratégia.

Úsudok číslo 4 : Globálne otepľovanie je čistým zlom pre ľudstvo a prinesie katastrofu

Globálne otepľovanie by mohlo byť takou kataklizmou ako predpovedajú proroci skazy len v prípade, že by sa vďaka otepľovaniu začal cyklický proces ešte väčšieho otepľovania až by to končilo tým, že polka ľudstva by musela žiť na Sibíri alebo Antarktíde a nebolo by kde pestovať potraviny. Takýto scenár však trochu podľa mojej mienky podceňuje ľudské schopnosti. Ak by k takému niečomu malo naozaj prísť, ľudia by veľmi rýchlo prišli na to ako odsať dostatočné množstvo skleníkových plynov z atmosféry a celý proces by zastavili. Odsať nejaký plyn z atmosféry v dobe keď sa seriózne uvažuje o letoch na Mars predsa nemôže byť problém.

Čo ma ďalej udivuje na ľuďoch ktorí nadprácne bijú na poplach je napríklad fakt, keď dokazujú negatíva globálneho oteplovania napríklad tým, že vďaka miernemu stúpnutiu teploty vody vymiera fauna a flóra vo Veľkej koralovej bariére. To, že zároveň s týmto vymieraním je pravdopodobne vďaka tomu otepleniu o pár stupňov niekde inde Veľká koralová bariéra naopak vzniká už zabúdajú dodať.

Takisto netreba zabúdať na to, že mierne oteplenie umožní na veľa miestach Zeme celoročný normálny život, hoci predtým tam podmienky vhodné neboli. Pre niektoré oblasti Sibíri bude mierne oteplenie len plus. Takisto Antarktída. Či viac obývateľných oblastí vznikne ako zanikne, som nepočítal. Ak by mal byť nepomer naozaj nevýhodný tak verím v rýchle vynájdenie spôsobu ako atmosféru prečistiť.

Úsudok číslo 5 : Očkovanie detí je čin zrovnateľný s ich jedením

V súčasnosti sa na Slovensku povinne očkuje proti desiatim ochoreniam. Pojmy ako záškrt, tetanus, čierny kašeľ, žltačka typu B, hemofilové invzívne nákazy, detská obrna, pneumokokové invazívne ochorenia, osýpky, ružienka, mumps sú vďaka povinnému očkovaniu bežnému smrteľníkovi nič nehovoriace názvy.

Detská imunita je mimoriadne flexibilný mechanizmus prírody, ktorým nás vybavila. Všetky tieto ochorenia sú takmer neznáme pojmy preto, že imunita sa dokáže tak nakopnúť, že ľudia budú mať vďaka skorému očkovaniu pokoj celý život. Pri malých deťoch nielen v oblasti imunity platí, že čím mladšie sa majú na niečo adaptovať, tým lepšie sa s tým vysporiadajú. Pozrite sa ako vedia Vaše deti narábať s mobilom a tabletom. Na túto poučku som si spomenul i keď som nedávno čítal knihu Wima Hofa Ľadový muž. Z jeho príbehu sa dá vyčítať priama súvislosť jeho schopnosti znášať extrémne nízke teploty s tým, že ho krátko po narodení vystavili extrémnemu chladu.

Nedávno som čítal o tom, že novonarodené deti cisárskym rezom v nejakej nemocnici vystavujú umelému koktejlu baktérií a látok, ktoré sú pre normálneho človeka toxické. Ak totiž človek pri pôrode neprejde pôrodným kanálom, má slabšiu imunitu, pretože jeho sterilné ústa neprídu do kontaktu s baktériami, ktoré má matka v pôrodnom kanáli.

Preto si myslím, že obava že by deťom očkovanie nejako škodilo je bez nejakého výskumu iba neprimeraná reakcia prvej signálnej sústavy, ktorá nemá nič s ráciom. Možno sa napokon škodlivosť očkovania detí dokáže. Považujem to však za nepravdepodobné.

Tento môj predpoklad je však iba niečo, čo vyšlo z pozorovania reality. Ak niekto príde so serióznym výskumom, ktorý dokáže niečo iné, som pripravený pokorne sklopiť uši.

Teraz najčítanejšie