Denník N

Rekordné zisky spoločnosti Nvidia priťahujú pozornosť investorov

Preteky medzi výrobcami čipov aktuálne vyhráva Nvidia. Jej akcie od leta raketovo rastú vďaka výborným výsledkom, rastu herného a ďalších segmentov a pozitívnej perspektíve.

Spoločnosť Nvidia sa stala siedmou najhodnotnejšou na svete. Jej potenciál stúpa úmerne s globálnym rastom nedostatku čipov. V dnešnom svete sú tieto komponenty kľúčové v mnohých produktoch. Nedostatok počítačových čipov zaznamenalo viac ako 100 priemyselných odvetví. Tvrdiť však, že za výbornými výsledkami stojí iba vysoký dopyt po čipoch by bolo príliš jednoduché. Hospodárenie spoločnosti ovplyvňuje viac faktorov a ešte vyšší nárast môžeme čakať aj v roku 2022.

Dopyt po hrách

Gaming biznis narástol aj počas pandémie, keďže ľudia museli vďaka opatreniam zostať doma. Nvidia si pripísala rekordný nárast, jej príjmy z tohto segmentu boli vo výške 3,221 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 42 %. Firma tak prekonala pôvodnú predikciu 3,138 miliardy USD.

Ďalším segmentom, ktorý bol poháňaný výsledkami pandemických opatrení je Professional Visualization. Čoraz viac organizácií prestupuje na hybridný systém práce a práve Nvidia v tomto segmente prináša riešenia pre takýto spôsob práce. Tímy dizajnérov potrebujú komplexné riešenia a hľadajú virtuálne platformy, ktoré im pomáhajú pri zdieľaní ich práce v reálnom čase. Práve Nvidia začala ťažiť z príležitosti hybridnej práce na trhu a tržby z Professional Visualization dosiahli 577 miliónov  dolárov. To prinieslo medziročný nárast o 144 %, ktorý predstihol očakávaný  výsledok 533 miliónov USD. Čo sa týka budúceho vývoja, tak počet ľudí a firiem, ktorí hľadajú stále nové riešenia, či už v hracom priemysle alebo vo forme zdieľania práce, bude bezpochyby stúpať.

ProfitLevel-Zarska-Nvidia rekoerdne profituje z nedostatku cipov
Nvidia rekoerdne profituje z nedostatku cipov

Výkon spoločnosti Nvidia Corporation za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Rast kryptomien nepomohol

Naopak, z prudkého nárastu digitálnych mien Nvidia napriek ambíciám neprofitovala. Firma začala vyrábať čipy špecificky zamerané na profesionálov v oblasti kryptomien s názvom CMP. Avšak predaj CMP za posledné obdobie klesal až o 60 % na sumu 105 miliónov dolárov. Predikcia zisku vo štvrtom štvrťroku je tak veľmi nízka. Pozitívne je, že sa to nepodpísalo na celkovom výsledku čipového výrobcu.

Bezkonkurenčný líder

Nvidia sa tak po poslednom zverejnení výsledkov dostala ďaleko pred svojich konkurentov. Vykázala až 130 % nárast a jej trhová kapitalizácia sa vyšplhala na 753,87 miliardy dolárov. Jej pozícia lídra výrobcu kľúčových komponentov potrebných pre rýchlo rastúce technológie, ako sú cloud computing, AI, robotická automatizácia, gaming, výpočtová technika a ťažba kryptomien, vyniesla firmu na vrchol.

Hodnota akcií je aktuálne druhou najvyššou v skupine NYFANG+ po Tesle. A týmto spoločnosť Nvidia nekončí. Jej budúci vývoj bude ovplyvnený gigantom Facebook, ktorý nedávno ohlásil veľkolepé plány v budovaní metaverse. Očakáva sa totiž, že práve Nvidia bude kľúčovým dodávateľom v tomto projekte zameranom na virtuálnu realitu.

Teraz najčítanejšie

ProfitLevel_Lucia Zarska

Lucia Zarska

Som spoluzakladateľkou webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pro každého, stačí len vedieť ako na to. Aj preto som sa rozhodla v oblasti finančných trhov nasmerovať svoje ďalšie kroky na pozíciu analytičky. V pozícii hlavnej analytičky brokerskej spoločnosti ProfitLevel sa teraz venujem tejto téme podrobnejšie. Zároveň sa snažím pokračovať v písaní odborných textov o kapitálových trhoch do médií a na blogy. https://www.linkedin.com/in/lucia-%C5%BE%C3%A1rska-356b40b2/