Denník N

Lockdown na karpatský spôsob

Náš lockdown je svetový unikát. Také dočasné vypnutie krajiny karpatského typu. Aj je, aj nie je.

Ak by sa chceli niektoré krajiny inšpirovať ako sa to (ne)robí, ponúkam základné teoretické východiská:

1) ČAKANIE DO POSLEDNEJ CHVÍLE. Keďže nikomu sa do nepopulárnych opatrení nechce, rozhodnutie treba neustále odkladať. To unaví aj tých najzarytejších odporcov a vytvorí sa celkový dojem, že už ozaj treba niečo spraviť. Nikto síce nevie čo a každý má iné predstavy, ale aspoň vznikne ilúzia zhody.

2) SPOKOJNÁ JE KOALÍCIA AJ OPOZÍCIA. Koalícia môže obviňovať opozíciu, že sabotuje očkovanie. Opozícia môže kritizovať, že opatrenia prišli príliš neskoro (hoci ich sama nikdy nechcela). Koalícia môže preniesť vinu za vlastnú neschopnosť na opozíciu. Tá síce nemá žiaden vplyv na exekutívu, ale môže zvolávať tlačovky. Rozpráva na nich o tom, ako by to oni robili lepšie keby boli pri moci. Netreba zabúdať ani na opozíciu v koalícii. Každá z vládnych strán potrebuje ukázať, že s prijatými opatreniami nesúhlasila.

3) PRÍLIŠ VEĽA VÝNIMIEK. Opatrenia musia vyzerať na prvý pohľad tvrdo! Aby mohla vláda vyzerať rozhodne. Otvorené budú len esenciálne obchody! Vo vykonávacích predpisoch sa následne vytvorí priestor na dostatočný počet výnimiek, ktoré by sa dali zhrnúť jednou vetou: zatvoria sa iba krčmy, všetko ostatné ostáva otvorené.

4) PRIESTOR PRE VŠETKY NÁZOROVÉ PLATFORMY. Pre politikov neexistuje väčšia hrozba ako strata voličov. Opatrenia preto musia brať do úvahy všetky svetonázory. Musia zvýhodňovať očkovaných, ale zároveň nediskriminovať neočkovaných. Musia zaviesť povinné očkovanie, ale súčasne ho ponechať dobrovoľné.

5) PEŠO AJ NA KONI. OBLEČENÁ AJ NAHÁ. Isto si kladiete otázku, ako sa dajú implementovať protichodné názory z bodu 4) do jednej vyhlášky. Dajú. To už je úloha pre hlavného hygienika. Ocitne sa síce v paľbe novinárov, ale má obrovskú konkurenčnú výhodu: Nepotrebuje kandidovať v parlamentných voľbách. Pripomína to úlohu z rozprávky o sedliakovej múdrej dcére z dielne bratov Grimmovcov, ktorá dostala za úlohu prísť pešo aj na koni, oblečená aj nahá.

6) PRECHODNÉ OBDOBIE. Aby celé vypnutie krajiny nevyzeralo príliš hrozivo, vláda oznámi, že to je iba na 10 dní. To je vcelku prijateľný čas pre každého. Tým skôr, že tzv. opatrenia umožňujú obrovskú flexibilitu výkladu. Po desiatich dňoch sa to celé predĺži o ďalších 10 dní. A potom budú Vianoce, kedy sa nakoniec vypneme sami.

7) NULOVÁ KONTROLA. Každému je jasné, že neexistuje ani len teoretická šanca, že by všetky prijaté opatrenia dokázal niekto skontrolovať. V krajine, kde policajti stále merajú dodržiavanie povolenej rýchlosti ukrytí za kríkmi pri ceste, hádam neočakáva niekto, že budú fungovať nejaké automatizované elektronické kontrolné mechanizmy.

8) KRČAH VODY. Keď už je každému jasné, že zdravotníctvo je naozaj v kolapse, treba prísť s náhradnou témou. Napríklad s daňovou reformou, ktorá zavádza povinný krčah vody k jedlu a polovičnú porciu hranoliek za ¾ ceny. Alebo ¾ hranoliek za polovičnú cenu? Všetci vnútorne cítime, že je to kolosálna somarina, ale účel to splnilo: Pozornosť smeruje inam.

Nuž a takto si tu my žijeme. Demokraciu sme doviedli do dokonalosti: Každý môže (ne)dodržiavať pravidlá a zákony podľa vlastného presvedčenia.

Loď sa síce potápa, ale kapela hrá ďalej.

Teraz najčítanejšie

Michal Feik

Venujem sa najmä ekologickej doprave, životnému prostrediu a mestskému rozvoju.