Denník N

Ako sa stať dodávateľom UNICEFu

Vyštudovala som cestovný ruch, pracovala v hoteloch a reštauráciách. Viem si predstaviť, čo znamená pre majiteľov lockdown. A ja si tak hovorím: „Dobre, že som toto remeslo zavesila na klinec a začala sa venovať humanitárnej pomoci.“ Počet kríz rastie a o prácu nie je núdza. Síce to znie ako zlý vtip, ale možno by sa aj slovenské firmy mohli zamyslieť nad zaradením humanitárnej pomoci do svojho biznis plánu. A dostať sa na zoznam dodávateľov UNICEFu či ďalších medzinárodných organizácií. Tak ako malá rodinná firma z Bardejova.

Humanitárne sklady UNICEF

UNICEF má zásoby materiálnej pomoci v skladoch v Kodani, Dubaji, Šanghaji, Paname, Akre a Brindisi, aby mohol ľuďom v núdzi pomôcť do 24 hodín. V skladoch je aj pomoc, ktorú je v niektorých krajinách ťažké zohnať vo veľkom množstve. Ako napríklad lieky a vitamíny. UNICEF prepravuje materiálnu pomoc do 85 krajín sveta. Potrebné veci sa nakupujú od firiem z celého sveta. Ak UNICEF urobí obrovský nákup pre viacero krajín naraz, dokáže ušetriť milióny EUR. V roku 2020 tak ušetril 176,6 milióna USD. Každý rok vydáva divízia zásobovania správu, v ktorej môžete nájsť zoznam materiálnych zásob, ale aj dodávateľov.

Zásobovacie centrá UNICEF spolu obsahujú dostatočné núdzové zásoby na uspokojenie potrieb 250 000 ľudí na tri mesiace. Napriek veľkej kapacite je to len 5 % z toho, čo UNICEF dodáva na celom svete. Väčšina dodávok je dodávaná hromadne priamo od dodávateľov do cieľovej krajiny a ďalšie pochádzajú z miestnych skladov spravovaných regionálnymi a národnými kanceláriami UNICEF.

Keď som začala pracovať v UNICEFe, bola som zvedavá, či máme dodávateľov aj zo Slovenska. Našla som iba malú firmu z Bardejova, ale o to krajší je ich príbeh.

20 000 drevených metrov ročne z Bardejova do celého sveta

Jednoduchou pomôckou, ktorú UNICEF používa na zistenie výšky dieťaťa ako jedného zo znakov podvýživy, sú drevené metre. UNICEF mal 2 dodávateľov z USA, ale potreboval ešte niekoho z Európy. A tak vyhlásil tender. Na sklade v Kodani pracoval jeden Slovák. Vďaka nemu sa informácia o tendri, ako aj podmienkach pre potenciálnych dodávateľov, dostala aj na Slovensko. Do rodinnej stolárskej firmy PKP z Bardejova. Rozhodli sa to vyskúšať.

Prejsť celým procesom pre malú firmu nebolo jednoduché. Pre UNICEF je dôležitá cena, zázemie, schopnosť dodávať veľké množstvá. Museli dokázať, že aj ako malá firma dokážu dodávať 20 000 metrov ročne. Keď zvládli výberový proces, prvý rok dostávali iba jednorazové objednávky. Aby dokázali, či zvládnu výrobu, kvalitu aj dopravu. Potom dostali prvú zmluvu na 2 roky. Každé 2 roky sa nanovo prihlasujú do tendra.

Tlak na zlepšovanie aj investície

Nestačí stať sa dodávateľom a myslieť si, že to tak ostane naveky. Aj pomoc má svoje trendy. Museli prejsť certifikáciou, postupne prechádzať na ekologickejšiu výrobu, svoje výrobky inovovať a investovať do lepších technológií. Vďaka strojovému lakovanie dnes ušetria 70% odpadu laku. Metrom pribudla brzda, nastaviteľné nôžky pre krivé povrchy. Vyvíjajú nové digitálne merače.

Deti sa meračov báli

Skratka PKP znamená Pohľad, ktorý poteší. A naozaj, metre sú krásne pokreslené. Ich prvé verzie boli jednoduché, a deti sa merania báli. A tak sa snažili urobiť metre viac priateľskými. Ich povrch zdobia vtipné obrázky zvierat od umelca Jakuba Lenarta. K meračom firma dodáva aj samolepky, aby bolo meranie príjemnejšie.

© UNICEF/UNI236350/Noorani

Pomoc z malého Slovenska do celého sveta

Metre dnes idú buď do skladu v Kodani, alebo priamo do prístavu, či na letisko. Slovenské výrobky využíva UNICEF pri svojich programoch v Kongu, Jemene, na Madagaskare, v Kolumbii, Ghane, Mjanmarsku, Etiópii, Ugande, Benine, Indii, Tadžikistane. Digitálne merače sa testujú v Svazijsku. UNICEF už nie je jedinou organizáciou, ktorej svoje výrobky dodávajú.

COVID- 19 prekvapil aj humanitárnu pomoc

Keď začala pandémia COVID-19, mala vplyv aj na objednávky od UNICEFu. Mnoho programov bolo pozastavených, viazla doprava, zamestnanci humanitárnych organizácií museli dodržiavať karanténu. To malo dopad aj na nižšom množstve objednávok od UNICEFu pre PKP Bardejov.

Liečba podvýživy je lacná

K odhaleniu podvýživy sa používajú obyčajné drevené metre, či papierové pásky MUAC na meranie obvodu ramena dieťaťa. Na liečbu podvýživy sa používa arašidová pasta. Liečba je lacná. Potrebná denná dávka pre jedno dieťa na deň má hodnotu jedného eura. Len detí do 5 rokov, trpiacich akútnou podvýživou, je takmer 150 miliónov.

Ak prispejete na programy UNICEF aspoň 3 eurami, pomôžete napríklad zabezpečiť pre tri deti terapeutickú arašidovú pastu na jeden deň. A môžete potešiť niekoho blízkeho aj na Slovensku. UNICEF má totiž 75 rokov a preto pre vás prichystal krásne odmeny od svojich firemných darcov. Venovali pre vás do súťaže 75 krásnych cien, ktoré naozaj stoja za tú trošku pomoci.

Teraz najčítanejšie

Mária Sliacka

Začínala som ako dobrovoľníčka v Keni, neskôr som pracovala na koordinácii projektov v Keni, Južnom Sudáne, na Haiti, v Afganistane a Gruzínsku. Viedla som misiu na turecko – sýrskych hraniciach pre ľudí vo vojnou zasiahnutých oblastiach Sýrie, koordinovala som humanitárnu pomoc na Ukrajine, pracovala s mládežou na Slovensku. Keď som vyrastala, netušila som, že taká práca existuje. Bola som slovenskou reprezentantkou v plutvovom plávaní a rýchlostnom potápaní, vyštudovala som cestovný ruch na Ekonomickej fakulte UMB a pracovala ako hotelová manažérka. Každá skúsenosť je dobrá. Lebo nie je nič tak komplexné ako pomoc.