Denník N

Referendum by malo dostať šancu ale Fico a Pellegrini by si nemali privlastniť spoločenskú zmenu

V blogu s názvom Výzva pani prezidentke Čaputovej, aby neskočila na Ficove a Pellegriniho blufovanie ohľadom referenda o predčasných voľbách, ktorý som uverejnil presne pred týždňom, som načrtol svoj názor o tom, prečo je potrebné pozrieť sa na našu slovenskú ústavu z nadhľadu a prečo je potrebné ju vylepšiť radikálne a hĺbkovo, nie len ohľadom možnosti konania referenda o predčasných voľbách. Načrtol som aj možné kroky, medzi ktoré by patrilo vytvorenie špecializovanej komisie. Niektorí ľudia si môj blog vyložili tak, že som proti možnosti konania referenda o predčasných voľbách, a že som teda, veľmi zjednodušene, agentom vládnej koalície a jej spriaznenej prezidentky. Ide samozrejme o nezmysel.

Práve naopak, ja som za to, aby demokracia bola aj o možnosti odvolať volených funkcionárov, aj pred skončením ich funkčného obdobia. Aj to je jedna z radikálnych zmien, ktoré navrhujem do novej ústavy zahrnúť. Ohľadom v súčasnosti veľmi diskutovanej možnosti konania referenda o predčasných voľbách sa mi veľmi pozdával odborný názor ústavného právnika Radoslava Procházku. Procházka ešte pred rozhodnutím ústavného súdu správne predpokladal, že súd rozhodne proti konaniu takéhoto referenda, aj keď sám považoval možnosť referenda o predčasných voľbách za legitímnu. Práve preto som za možnosť vypísania referenda o predčasných voľbách, avšak druhým dychom dodávam, že podľa môjho občianskeho názoru by z neho nemali profitovať Fico s Pellegrinim, lebo pre Slovensko by išlo o veľkú škodu.

Fico s Pellegrinim sú politickí populisti, ktorí za 12 rokov, počas ktorých bol Smer hlavným hlasom v 3 vládach, pričom jedno volebné obdobie vládol celkom samostatne, premárnili množstvo príležitostí na posun krajiny vpred. Na jej modernizáciu, na zlepšenie jej pálčivých oblastí zdravotníctva a školstva, na vytvorenie lepších podmienok pre obyvateľov do ďalších rokov. Boli to protireformní politici, ktorí väčšinou len udržiavali status quo a priazeň voličov si kupovali populistickými krokmi prevažne pred voľbami. Terajšia stredopravá vláda to má kvôli pandémii covid-19 ohromne ťažké. Aj ja voči súčasnej vláde bývam často kritický, avšak Ficovi a Pellegrinimu pandémia a fakt, že sa ňou nemusia zaoberať vo vláde, naopak, môžu súčasnú vládu všemožne kritizovať, padli ako dar z nebies. Tento dar využívajú na takmer každodennú kritiku vlády a jej krokov. Som presvedčený o tom, že pandémiu by vláda Smeru či Hlasu nezvládla o nič lepšie. Práve naopak, je to dôsledok vlád Smeru, že nám v posledných rokoch odišli medici a sestry a teraz máme nedostatok zdravotného personálu, napríklad aj na obsluhovanie pľúcnych ventilácií. Je to ich vina, že Slovensko na významnejšiu reformu nemocničnej siete čaká už vyše desaťročie. To, v akom stave sa nachádzajú nemocnice a zdravotnícka infraštruktúra a vybavenie je taktiež ich zodpovednosťou. Je neskutočne cynické, že aj po tom všetkom čo v zdravotníctve mali urobiť a neurobili a po nespočetných zdravotníckych kauzách1 spätých s ľavicovými vládami Smeru, po tom čo jedinými “úspechmi” posledných rokov vlády Smeru v zdravotníctve bola požiadavka premiéra Pellegriniho, aby študenti nafotili album plesní v slovenských nemocniciach a búranie nemocničného skeletu v Rázsochách, pri ktorom sa premiér nechal štýlovo fotografovať, že po tom všetkom si ešte dovolia kritizovať súčasnú vládu za pripravovanú nemocničnú reformu a tak účinne optimalizáciu nemocničnej siete (OSN) sabotovať. To, ako Pellegrini a Raši vykrikujú, že pôjde o rušenie akútnych nemocničných lôžok, sú len úbohé výhovorky. Samotná reforma je len kostrou na ktorú sa budú dopĺňať jednotlivé vládne vyhlášky podľa analýzy súčasného a potrebného stavu nemocničnej siete. To neprebehne zo dňa na deň, práve naopak, bude to trvať roky. Ja súhlasím s názormi, že reforma nemocníc by mala byť veľmi široko debatovaná a podrobne s regiónmi komunikovaná a nemala by sa diať len direktívnymi príkazmi zhora dole. Všetky kroky by mali byť implementované po dôkladnej analýze. Avšak pandémia covidu nám len ešte viac odkryla žalostný stav slovenského zdravotníctva a všetci vidíme, že je potrebné s reformou začať.

Aj preto by Fico a Pellegrini nemali byť víťazmi politického boja o referendum o predčasných parlamentných voľbách. Slovensko potrebuje lepších politikov ako sú oni. Politikov zodpovedných, politikov s hodnotami, politikov s víziou a so schopnosťou veci presadiť a dotiahnuť dokonca. Avšak žiadni politici nemôžu zvíťaziť nad zlým systémom, v ktorom sa nachádzajú. Preto navrhujem aj zmenu ústavy a vytvorenie čo najlepších podmienok v krajine, týkajúcich sa rovnováhy moci, zlepšenia podmienok pre zodpovedných politikov a lepšiu kontrolu občanov nad vykonávateľmi moci.

Páčil sa vám príspevok? Ak áno, dajte prosím follow na moju facebookovú stránku. Ďakujem veľmi pekne. Zmeniť našu krajinu môžeme len spoločne.

Teraz najčítanejšie

Jakub Feltovič

Jakub Feltovič sa narodil v roku 1994 v Prešove. Prispieva blogmi o domácej i svetovej politike, medzinárodných vzťahoch, ekonomike, vede a klimatickej kríze. Usiluje sa o úspešnejšie, modernejšie, prodemokratické a proeurópske Slovensko bez klamúcich a nečestných politikov, karieristov, oportunistov, nezodpovedných populistov a nebezpečných extrémistov. Zasadzuje sa o rozvoj stredopravého politického spektra a kresťanskej demokracie. Zasadzuje sa o budovanie modernej, jednotnej, spravodlivej a ekonomicky, hospodársky i vojensky silnej a sociálne solidárnej Európskej únie. Jakub Feltovič was born in 1994 in Prešov. He contributes blogs on domestic and world politics, international relations, the economy, science and the climate crisis. He strives for a more successful, modern, pro-democratic and pro-European Slovakia without deceptive and dishonest politicians, careerists, opportunists, irresponsible populists and dangerous extremists. He advocates the development of the center-right political spectrum and Christian democracy. He advocates the building of a modern, united, just and economically and militarily strong and socially cohesive European Union.