Denník N

Moc faktov verzus „fakty“ pani Kvetky

V čom vedú švédski “poddaní” nad slovenskými “majstrami sveta”?

Predtým ako sa (nie celkom) neznámy čínsky supervírus objavil prvýkrát v Európe a zarúškoval nás, dostal môj bývalý šéf v Nemecku ponuku na vývoz 6 miliónov kusov respirátorov na Taiwan. Vo februári 2020 si šikovný obchodník ešte mohol myslieť, že epidemická katastrofa v Ázii sa ho dotkne len ako obchodná príležitosť.

V severošvédskej Luley – cca 100 km od polárneho kruhu – sme túto jeseň jazdievali okolo dátového centra Facebook-u. Kolega položartom nadhodil, či neukradneme naspäť naše fotky a či si myslím, že niekedy vymažú naše vymazané statusy a zrušené profily. Rovnako ako vo februári 2020 (či v 2002 keď sme v Goteborgu získali zlato), nám ani teraz vo Švédsku žiadne rúška ani respirátory nebolo treba. Ani v nákupnom centre, ani v potravinách a okrem zamestnancov, dokonca ani v nemocnici, kde sme týždeň pracovali. Faktom je, že severania sú zaočkovaní, veria autoritám a vysoké dane, ktoré platia, ostávajú v komúnach – školstvo, zdravotníctvo či infraštruktúra sú výstavné kusy.

„Už i ja na fysbúku!“ zalieva mi pani Kvetka na východe Slovenska čajík s ukrajinským nádychom. Bez cukru, so štipkou „cukrberga“.  Pri druhom dúšku sa dozviem, že  “ten gaťes nás chce fšetkych začipóvať”, a kým dopijem, už viem, že nás vakcínami rovno pozabíja. Napadne mi, či nie práve Bill Gates od 80. rokov realizoval víziu, aby každá, aj Kvetkina domácnosť, mala k dispozícii PC, čo by mohlo uľahčiť a obohatiť náš život. Ale čo s ňou, čo s konšpiráciou? Kedy nám predajú antivírusový program, ktorý zastaví šírenie nákazlivých lží a agresívnych poloprávd? Kto nám ho nainštaluje do myslí? Žeby pán Gates?

S mojím profilom na Facebooku a Messengeri je amen. Odhlásil som sa viac-menej z trucu (po mesiaci od požiadania ma vraj vymažú, haha), pretože ako kompletne zaočkovaný aj prekonaný nemám dostatok síl presviedčať na sociálnych sieťach kamarátov antivaxerov, že som nemal chrípku, ale chorobu, ktorá je zákerná, chronická a smrteľná a že kým na ňu nebude účinný liek, skutočný gól do siete koronavírusu je vakcína.  Ak sa ešte odhlásim z Instagramu a z whatsappu, nejaký ten piatok by som mohol prežiť bez pána Zuckerberga, keď už bez pána Gatesa to nejde, čo poviete?

Ale pomôže mi to? Pred týždňom mi v potravinách jedna známa, vyštudovaná právnička, siahodlho vysvetľovala, že susedia v byte pod ňou držia viac než desať rokov v zajatí chlapíka, ktorý ju vo dne (aj v noci) prenasleduje laserom… Čítal som, že Bill Gates kedysi zafinancoval každému maturantovi v Spojených štátoch svoju obľúbenú knihu od švédskeho lekára a vedca Hansa Roslinga, volá sa Moc faktov. Po jej prečítaní som pochopil, prečo. Lebo je nielen skvelá, je pravdivá.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Kvič

Autor v slobodnom povolaní, básnik, publicista, textár. Participoval na projektoch Nuit Blanche a EHMK 2013, viedol dobročinnú iniciatívu NEXABOW, pôsobil v redakcii KOSICE:DNES. V súčasnosti sa venuje investigatívnej činnosti, písaniu poviedok a tvorbe pre deti.